19/04/2024
Πρωτάθλημα | Κυριακή 10 Δεκεμβρίου 2017 - 18:32

Ψυχρολουσία στο φινάλε για τη Νίκη Βόλου

Οι «κυανόλευκοι» κρατούσαν την εκτός έδρας νίκη στα χέρια τους, αλλά στις καθυστερήσεις ισοφαρίστηκαν από τον Διγενή Νεοχωρίου σε 1-1 * Και δοκάρι οι φιλοξενούμενοι

Δύο βαθμούς εκτός έδρας άφησε η Νίκη Βόλου την Κυριακή (10/12). Οι «κυανόλευκοι» ήταν αγκαλιά με τη νίκη στο πλαίσιο της 12ης αγωνιστικής του 4ου ομίλου, αλλά στο πρώτο λεπτό των καθυστερήσεων ο Διγενής Νεοχωρίου έσωσε τον βαθμό.

Οι φιλοξενούμενοι ήταν καλύτεροι από το ξεκίνημα και στο 19' θα μπορούσαν να έχουν ανοίξει το σκορ, αλλά η μπάλα κατέληξε στο δοκάρι έπειτα από γυριστή κεφαλιά στο 19'.

Ο βραχύσωμος χαφ ήταν ιδιαίτερα δραστήριος, αλλά το γκολ στο 34' ήρθε τελικά από την άσπρη βούλα, όταν ο Μπάιριτς ανατράπηκε στην περιοχή από τον Γκαγκαστάθη, με τον Μέτσε να εκτελεί με επιτυχία το πέναλτι.

Το γκολ αφύπνισε τους γηπεδούχους που δημιούργησαν ευκαιρίες για το γκολ και τελικά τα κατάφεραν στο πρώτο λεπτό των καθυστερήσεων με πλασέ του Σκόνδρα σε κενή εστία, με τους φιλοξενούμενους να διαμαρτύρονται για φάουλ στον Θεολόγη.

ΔΙΓΕΝΗΣ ΝΕΟΧΩΡΙΟΥ (Βαγγέλης Μπιρσίμης): Καρατζάς, Αετόπουλος (54’ Κολοβός), Αμπαδιωτάκης (84’ Ψαρράς), Γκαγκαστάθης (78’ Τσικρικάς), Κατσαμάγκας (54’ Γιαννούλας), Μεζίνι, Μπασιάκας, Σαρακατσάνος, Σκόνδρας, Τζέλλης, Γούτσιος.

ΝΙΚΗ ΒΟΛΟΥ (Φάντζιο Μπούις): Θεολόγης, Γενιτσαρίδης, Δημολιός, Μωυσίδης, Καρτσαμπάς, Γιάκοβλεφ (83’ Βέργος), Μέτσε, Ντόλγκι (90’ Ματθαίου), Ιορδανίδης (87’ Βουρδάκης), Μπάιριτς (71’ Γαρυφαλλόπουλος), Τζιώρας.

Πηγή ΦΩΤΟ: magnesiasports.gr