19/04/2024
Πρωτάθλημα | Σάββατο 9 Δεκεμβρίου 2017 - 17:41

Έπιασε κορυφή ο Ηρακλής

Κέρδισε με 2-0 τον Φίλιππο Αλεξάνδρειας χάρη σε δύο γκολ του Ρόβα

Αποστολή εξετελέσθη για τον Ηρακλή στη 14η «στροφή» του 2ου ομίλου της Γ' Εθνικής, καθώς η ομάδα του Σάκη Αναστασιάδη νίκησε το Σάββατο (9/12) με 2-0 τον Φίλιππο Αλεξάνδρειας στο Καυτανζόγλειο.

Έτσι, ο «Γηραιός» έφτασε τους 29 βαθμούς και έπιασε στην κορυφή τον Άρη Παλαιοχωρίου, που έμεινε την ίδια ώρα στο εκτός έδρας 1-1 με τον Λαγκαδά.

Στο πρώτο ημίχρονο ο Πτηνόπουλος σημάδεψε το οριζόντιο δοκάρι στο 9ο λεπτό με πλασέ, ενώ στο δίλεπτο 41'-42' ο Καρακούτσης εξουδετέρωσε τις κεφαλιές των Αθανασίου και Καστριτσέα.

Τα γκολ, εντέλει, ήρθαν στο δεύτερο μέρος με δράστη τον Ρόβα, ο οποίος άνοιξε το σκορ στο 49' με κοντινό πλασέ, ενώ πέντε λεπτά αργότερα νίκησε τον Καρακούτση στο τετ α τετ και σφράγισε το τρίποντο της ομάδας του.

Εν συνεχεία, ο ρυθμός έπεσε, ένα καλό σουτ του Πτηνόπουλου στο 77' ήταν για λίγο άστοχο και το 2-0 δεν άλλαξε μέχρι το σφύριγμα της λήξης.

HΡΑΚΛΗΣ (Σάκης Αναστασιάδης): Βοσνιάδης, Καραντασιάδης, Καστριτσέας, Ρεβυθόπουλος, Κυριακίδης (79' Κριτσιάνης), Αθανασίου Α., Αθανασίου Π. (46' Κρυστάλλης), Ρόβας (65' Μούδιος), Υφαντίδης (46' Γκουτσίδης), Πτηνόπουλος, Παπαδόπουλος.

ΦΙΛΙΠΠΟΣ ΑΛΕΞΑΝΔΡΕΙΑΣ (Νίκος Αναστασόπουλος): Καρακούτσης, Πιπιλιάρης, Κωτσιόπουλος, Πέικος, Αργυρίου, Καρατζάογλου, Αβραμόπουλος (81' Ταλαίπωρας), Σκλιοπίδης, Σκοπελίτης, Μυλωνάς (69' Πούμπουλα), Μπενίσκος (15' λ. τρ. Δαδάκος).