23/04/2024
Μπάσκετ | Πέμπτη 23 Μαΐου 2013 - 15:14

Με… περίπατο στα ημιτελικά ο ΑΓΟΡ

ΟΙ ΚΡΗΤΙΚΟΙ ΕΠΙΒΛΗΘΗΚΑΝ ΑΝΕΤΑ ΜΕ 88-65 ΤΟΥ ΠΑΟΚ ΚΑΙ ΠΕΡΙΜΕΝΟΥΝ ΤΟ ΝΙΚΗΤΗ ΤΟΥ ΖΕΥΓΑΡΙΟΥ ΟΛΥΜΠΙΑΚΟΣ - ΑΠΟΛΛΩΝ ΠΑΤΡΩΝ

Ιστορικές στιγμές ζει το Ρέθυμνο στο μπάσκετ από το απόγευμα της Πέμπτης (23/5), καθώς ο ΑΓΟΡ για πρώτη φορά κατάφερε να εξασφαλίσει την παρουσία του στην ημιτελική φάση της Α1. Αντιμετωπίζοντας τον ΠΑΟΚ, οι Κρητικοί είχαν επικρατήσει στο κλειστό της Πυλαίας, στο πρώτο ματς της σειράς, και ήθελαν ακόμη μία νίκη για να προκριθούν στην επόμενη φάση.

Έτσι, υποδεχόμενοι τον ΠΑΟΚ στο Ρέθυμνο, έδειξαν από την αρχή πως ήθελαν περισσότερο τη νίκη και, έχοντας μεγάλη ευστοχία στα τρίποντα, πήραν το προβάδισμα, κλείνοντας το πρώτο δεκάλεπτο στο +6 (27-21). Ωστόσο, η άμυνα ήταν εκείνη που ουσιαστικά έδωσε τη νίκη στους παίκτες του Γιαπλέ, καθώς στη δεύτερη περίοδο οι φιλοξενούμενοι σημείωσαν μόλις 8 πόντους, έναντι 23 των Κρητικών, για να κλείσει το ημίχρονο με σκορ 50-29. Έκτοτε οι  Θεσσαλονικείς δεν κατάφεραν να πλησιάσουν και να διεκδικήσουν τη νίκη, καθώς οι Κάρτερ και Προύιτ οδηγούσαν εκ του ασφαλούς τον ΑΓΟΡ στους «4».

Η εικόνα δεν άλλαξε ούτε στην τέταρτη περίοδο, κατά την οποία οι παίκτες του Μαρκόπουλου έκαναν την ύστατη προσπάθεια, καθώς και πάλι δεν κατάφεραν να αγχώσουν τους γηπεδούχους. Έτσι, το τελικό 88-65 ήρθε απόλυτα φυσιολογικά και οι Κρητικοί περιμένουν στα ημιτελικά, εκτός συγκλονιστικού απροόπτου, τον Ολυμπιακό, που κοντράρεται με τον Απόλλωνα Πατρών.

Τα δεκάλεπτα: 27-21, 50-29, 65-47, 88-65

ΑΓΟΡ (Γιαπλές): Χορν 10, Καλλινικίδης 7, Προύιτ 13, Αγγελόπουλος 3, Τσαρουχάς, Τσόχλας 3, Ντούβνιακ 6, Κόμματος 8, Κάρτερ 25, Λάτοβιτς 2, Πέτγουεϊ 11, Σιζόπουλος.

ΠΑΟΚ (Μαρκόπουλος): Χάτσερ 20, Κασελάκης 11, Χαραλαμπίδης 4, Θεοδωράκος, Τσαϊρέλης 7, Δέδας 2, Μαργαρίτης 8, Παπαδόπουλος 6, Νικολόπουλος, Καλλές 2, Χρυσικόπουλος, Αμπαράς 5.