25/04/2024
Αρχείο Διεθνή | Κυριακή 19 Νοεμβρίου 2017 - 20:41

Έδειξαν ανωτερότητα Ανόρθωση και ΑΕ Λεμεσού (video)

Η «Μεγάλη Κυρία» επιβλήθηκε με 2-1 του Ερμή Αραδίππου *Οι Λεμεσιανοί «λύγισαν» τη Νέα Σαλαμίνα (3-1)

Η Ανόρθωση επιβεβαίωσε τους λόγους που παραμένει η πλέον απειλητική ομάδα του πρωταθλήματος στις στατικές φάσεις. Όλα έγιναν στο 24ο λεπτό, όταν ο Ράγιος εκτέλεσε κόρνερ και ο Παλάνκα με φοβερό μονοκόμματο σουτ άνοιξε το σκορ. Ο Ερμής Αραδίπποου ξεδιπλώθηκε υπέροχα στο 57’ με τον Ζαχαρία να τροφοδοτεί τον Άλεξ Κωνσταντίνου που απέφυγε τον Σίλντελνφελντ πλασάροντας εύστοχα ισοφαρίζοντας το ματς σε 1-1!

Η Ανόρθωση ανέκτησε την πρωτοπορία χάρη σε προβολή του Καμαρά έπειτα από σέντρα ακριβείας του Πράνιτς στο 72ο λεπτό.

ΕΡΜΗΣ: Αραμπατζής, Σανδραβέλης(66′ Θεοδώρου), Ιμερέκοφ, Φρίμπονγκ (79′ Ταραλίδης), Μαρτίνιουκ, Εμεγκάρα, Τσούμου, Κωνσταντίνου, Χριστοφή, Τσίνα, Γουίκς (46′ Ράντου).

ΑΝΟΡΘΩΣΗ: Αρούς, Ντουγκλάο, Σίλντενφελντ, Πράνιτς, Σιβού, Γκάντσεφ, Βίκτορ, Ράγιος, Αράζ (62′ Άλβες), Παλάνκα (88′ Mατθαίου), Καμαρά (90′ Οικονομίδης).

Χαμογέλασε στο φινάλε η ΑΕ Λεμεσού

Η ΑΕ Λεμεσού αναζήτησε ένα γρήγορο γκολ πιέζοντας ασφυκτικά στα πρώτα λεπτά ημίχρονο. Το σκορ άνοιξε στο ημίωρο έπειτα από πάσα του Λεάντρο Σίλβα και σουτ στην κίνηση από τον Ντάνι Μπενίτεθ. Έκτοτε, οι γηπεδούχοι οπισθοχώρησαν με τη Νέα Σαλαμίνα να κερδίζει μέτρα εντός τερέν προϊόντος του χρόνου.

Στο 41ο λεπτό έγινε το 1-1 χάρη σε εκτέλεση κόρνερ του Μπριτζίντο και κοντινή κεφαλιά του Γκράσι.

Οι φιλοξενούμενοι μπορούσαν ν’ ανατρέψουν πλήρως τα δεδομένα έχοντας διπλή μεγάλη ευκαιρία προκειμένου να φτάσουν σε δεύτερο γκολ. Το δυνατό σουτ του Μακρίεφ εντός περιοχής τράνταξε το οριζόντιο δοκάρι με τον Μπιρτζίντο να πλασάρει άουτ στην εξέλιξη της φάσης στο 48ο λεπτό!

Κάτι τέτοιο δεν έμεινε ανεκμετάλλευτο από την ΑΕ Λεμεσού η οποία πίεσε περισσότερο μετά τη συμπλήρωση μίας ώρας αγώνα. Στο 72ο λεπτό έγινε το 2-1 έπειτα από εκτέλεση πέναλτι του Λεάντρο Σίλβα που κέρδισε ο Αρουαμπαρένα μερικά δευτερόλεπτα νωρίτερα.

Ο τελευταίος έγινε σκόρερ με κεφαλιά στο 84’ έπειτα από σέντρα του Ντάνι Μπενίτεθ. Μάλιστα, οι γηπεδούχοι είχαν και δοκάρι στην επικίνδυνη σέντρα του Αλνταΐρ.

ΑΕ ΛΕΜΕΣΟΥ: Βοζίνια, Σίλβα, Αβραάμ (64’ Αλνταΐρ), Φιντέλις (54′ Σοάρες), Αρουαμπαρένα (85’ Λεόνσο), Νικολάου, Λαφράνς, Μιτρέα, Κυριάκου Χ, Γουίλερ, Μπενίτεθ.

ΝΕΑ ΣΑΛΑΜΙΝΑ: Βεσελόφσκι, Σεργίου, Μακρίεφ (65’ Κυπριανού), Κούσουλος, Νταμάχου, Παπαδόπουλος (76’ Ρόκε), Γκράσι, Μπριτζίτο, Κορέια, Ρέινολντς.

Το πρόγραμμα και τα αποτελέσματα της 12ης αγωνιστικής:

Παρασκευή 17/11

Ομόνοια - ΑΠΟΕΛ 1-3 (80' αυτ. Βούρος / 66', 77' Ζαχίντ, 90+4' Εφραίμ)

Σάββατο 18/11

Αλκή - Απόλλων Λεμεσού 1-4 (38’ Φαμπρίτσιο – 7’ Ζάντερ, 62’ Σκέμπρι, 66’, 74’ Μάγκλιτσα)

Εθνικός Άχνας - ΑΕΚ Λάρνακας 0-3 (39’ Φλοριάν, 42’, 79’ Ακοράν)

Ολυμπιακός Λευκωσίας – Άρης Λεμεσού 0-0

Κυριακή 19/11

ΑΕΛ - Νέα Σαλαμίνα 3-1 (30’ Ντάνι Μπενίτεθ, 72’ πεν. Λεάντρο Σίλβα, 84’ Αρουαμπαρένα – 41’ Γκράσι)

Ερμής - Ανόρθωση 1-2 (57’ Κωνσταντίνου - 24’ Παλάνκα, 72’ Καμαρά)