20/04/2024
Πρωτάθλημα | Κυριακή 19 Νοεμβρίου 2017 - 20:35

Πήρε το ντέρμπι ο Πανηλειακός

Επικράτησε με 1-0 του Αστέρα Αμαλιάδας και τον υποχρέωσε έτσι στην πρώτη του ήττα

Ο Πανηλειακός ήταν ο μεγάλος νικητής στο ντέρμπι του Πύργου το απόγευμα της Κυριακής (19/11) επικρατώντας με 1-0 του Αστέρα Αμαλιάδας στο πλαίσιο της 7ης αγωνιστικής του 5ου ομίλου της Γ' Εθνικής.

Στο πρώτο ημίχρονο οι φάσεις μπροστά από τις δύο εστίες ήταν ελάχιστες. Καμία εκ των δύο ομάδων δεν ήθελε να ρισκάρει και το αποτέλεσμα ήταν το ματς να είναι κάκιστο και να έχει μόλις δύο υποψίες ευκαιρίας, το πλασέ του Ντάνκουα που σταμάτησε στα σώματα και το χλιαρό σουτ του Γκοτσούλια.

Στο δεύτερο μέρος οι δύο ομάδες έψαξαν το γκολ. Ο Καβακάς άλλαξε και τον σχηματισμό της ομάδας του σε 4-4-2 γεμίζοντας την αντίπαλη περιοχή με τους Μαρουκάκη και Μπαρμπαρούση και ανέβασε τον Μπανούση στα χαφ. Ο Χατζηστάμου στο 60' αστόχησε από κοντά, ενώ έξι λεπτά μετά ο Καβουσάκης απέκρουσε το σουτ του Γκοτσούλια.

Στο 69' ο Αστέρας βρήκε σε αντεπίθεση, ο Μπαμπαρούσης πλάσαρε και ο Καπετανάκης απέκρουσε. Η μεγαλύτερη ευκαιρία ήταν αυτή του Τόρες στο 86', ο ποίος αστόχησε σε τετ α τετ, ενώ στο 90' ακυρώθηκε γκολ του Μπανούση. Τελικά στο 90'+2 οι γηπεδούχοι βρήκαν το γκολ. Ο Σταθάκης έχασε την μπάλα, εκείνη έφτασε στον Σωτηρόπουλο και ο τελευταίος με καλοζυγισμένο σουτ την έστειλε στα δίχτυα.

ΠΑΝΗΛΕΙΑΚΟΣ (Γιώργος Κούτσης): Καπετανάκης, Νιφορόπουλος (35' Σωτηρόπουλος), Λεβέντης, Μπουρνέλης, Σούλης, Νικολόπουλος, Ντάνκουα, Γκοτσούλιας, Κρεββατάς (55' λ.τρ. Χατζηστάμου), Μπουρλάκης (85' Κολόκας), Σέχου

ΑΣΤΕΡΑΣ ΑΜΑΛΙΑΔΑΣ (Τίμος Καβακάς): Καβουσάκης, Μπουζούρας, Μπουτσικάκης (71' Παπαδόπουλος), Σταθάκης, Αρβανίτης, Μπανούσης, Μπαρμπαρούσης, Ρόβας, Μαρουκάκης, Κέρι (71' Τόρες), Ενγκουέμ (58' Κυριάκος)