19/04/2024
Πρωτάθλημα | Κυριακή 19 Νοεμβρίου 2017 - 20:45

Ματσάρα και κορυφή για Προοδευτική

Οι Κορυδαλλιώτες προηγήθηκαν με δύο γκολ, ισοφαρίστηκαν, αλλά στο φινάλε πήραν τη νίκη με 3-2 επί του Ιάλυσου

Επεισοδιακά... μόνη πρώτη. Η Προοδευτική λίγο έλειψε να «αυτοκτονήσει» στη Νίκαια την Κυριακή (19/11) όταν προηγήθηκε 2-0 του Ιάλυσου για την 7η αγωνιστική του 6ου ομίλου, ισοφαρίστηκε, αλλά με γκολ στις καθυστερήσεις πήρε τελικά τους τρεις βαθμούς με 3-2.

Τα πράγματα ξεκίνησαν ιδανικά για τους γηπεδούχους που μόλις στο 7ο λεπτό προηγήθηκαν με γυριστό σουτ του Κουιρουκίδη.

Με τη συμπλήρωση μισής ώρας αγώνα και παρά τις προσπάθειες των φιλοξενουμένων, διπλασίασαν τα τέρματά τους με εξαιρετική προσπάθεια και σουτ του Δηλαβέρη.

Ο Ιάλυσος δεν το έβαλε κάτω και στο 42' ο Φαβάλι εκτέλεσε κόρνερ και ο Μπεγκλετσής με κεφαλιά έκανε το 2-1.

Τρία λεπτά μετά την έναρξη του δεύτερου μέρους, οι φιλοξενούμενοι έφεραν το ματς στα ίσα με πανέμορφη ενέργεια του Φαβάλι, με το ματς να γίνεται... ροντέο στη συνέχεια, με εκατέρωθεν χαμένες ευκαιρίες.

Τελικά, αυτή που χαμογέλασε ήταν η Προοδευτική που στο 90' είδε το σουτ του Πέππα να κοντράρει στο πόδι του Αρχοντούλη και να καταλήγει στα δίχτυα, κρατώντας την μόνη πρώτη.

ΠΡΟΟΔΕΥΤΙΚΗ (Λουκάς Καραδήμος): Μπαντίκος, Πολιανίδης (75’ Τσαραούσης), Καλαϊντζίδης, Ζίζηλας, Παπανικόλας, Χρήστου, Κουιρουκίδης, Μπελέρης, Κανελλόπουλος (85’ Ζαχαράτος), Ντάλλας, Δηλαβέρης (68’ Πέππας).

ΙΑΛΥΣΟΣ (Κώστας Βασιλακάκης): Ανδρούτσος, Χριστόφ [33’ Μπεγκλετσής (86’ Σπάρταλης)], Τσούπρος, Σταυλάς, Αρχοντούλης, Ρεκλείτης, Παφιάκης, Καμπλιώνης, Πόποβιτς, Δελαπόρτας, Φαβάλι.