28/03/2024
Μπάσκετ | Κυριακή 19 Νοεμβρίου 2017 - 18:59

Εκπληκτικός Σίνγκλετον και άνετο διπλό ο Παναθηναϊκός

Οι «πράσινοι» κέρδισαν με 90-73 την Κύμη * Στους 35 πόντους σταμάτησε ο Αμερικανός φόργουορντ/σέντερ των πρωταθλητών

Το νικηφόρο σερί του στην Α1 συνέχισε το απόγευμα της Κυριακής (19/11) ο Παναθηναϊκός, κερδίζοντας εκτός έδρας την Κύμη με 90-73 για την 6η αγωνιστική.

Οι πρωταθλητές παρουσιάστηκαν χαλαροί στο πρώτο ημίχρονο και οι γηπεδούχοι βρήκαν την ευκαιρία να μείνουν κοντά στο σκορ, όπως μαρτυρά το 37-40 υπέρ του «τριφυλλιού».

Ωστόσο, στο δεύτερο μισό της αναμέτρησης οι παίκτες του Τσάβι Πασκουάλ σοβαρεύτηκαν, έπαιξαν καλή άμυνα και στο 30' η διαφορά είχε φτάσει στους 17 πόντους (54-71), με τον Κρις Σίνγκλετον να είναι ο μεγάλος πρωταγωνιστής και να γίνεται πραγματική... καλαθομηχανή.

Ο Αμερικανός φόργουορντ/σέντερ πρόλαβε σε περίπου 23 λεπτά συμμετοχής να πετύχει 35 πόντους με 6 τρίποντα (!), με το τελευταίο δεκάλεπτο να μετατρέπεται σε τυπική διαδικασία και τους «πράσινους» να κάνουν εύκολα το 6 στα 6.

Ο ΜακΓκι με 16 πόντους ήταν ο πρώτος σκόρερ των Ευβοιωτών, που παραμένουν δίχως νίκη.

Τα δεκάλεπτα: 23-30, 37-40, 54-71, 73-90

ΚΥΜΗ (Καστρίτης): Μανωλόπουλος 11 (3), Οκερέαφορ 6 (1), Τζόουνς 11, ΜακΓκι 16 (2), Σμιθ 13 (2), Γερομιχαλός 2, Τσαγκαράκης 4, Γλυνιαδάκης 3, Σακελλαρίου 4 (1), Μητσιμπόνας, Μπάρλος 3.

ΠΑΝΑΘΗΝΑΪΚΟΣ (Πασκουάλ): Ντένμον 8 (1), Όγκαστ 8, Καλάθης 5, Αντετοκούνμπο 2, Σίνγκλετον 35 (6), Ρίβερς, Μποχωρίδης, Παππάς 10 (2), Γκιστ 2 (5 ριμπάουντ), Βουγιούκας 13, Λεκαβίτσιους 6, Μήτογλου 1.