29/03/2024
Αρχείο Διεθνή | Παρασκευή 17 Νοεμβρίου 2017 - 23:25

Θριαμβευτής ο ΑΠΟΕΛ και πανό συμπαράστασης για τους Έλληνες από την Ομόνοια (pics)

Οι πρωταθλητές υπέταξαν με 3-1 τους «πράσινους» *Προκάλεσαν οι οπαδοί τους (pic)

Με ντέρμπι άνοιξε η αυλαία στη 12η αγωνιστική του κυπριακού πρωταθλήματος. Ομόνοια και ΑΠΟΕΛ αναμετρήθηκαν το βράδυ της Παρασκευής (17/11) στο «ΓΣΠ». Οι «γαλαζοκίτρινοι» έφτασαν στη νίκη με 3-1 επί των γηπεδούχων.

Στα πρόσωπα της αναμέτρησης συγκαταλεγόταν ο Μικαέλ Ποτέ επιστρέφοντας ως αντίπαλός τους. Ένα πανό έγραφε χαρακτηριστικά: «Πούλησες την υπερηφάνεια σου για τα λεφτά. Πόσα για τη γυναίκα σου;».

Ωστόσο, οι στιγμές που ξεχώρισαν στο πρώτο ημίχρονο καταγράφηκαν στις κερκίδες, όπου οι οπαδοί των δύο «αιωνίων» αντιπάλων εξέφρασαν έμπρακτη στήριξη στους πληγέντες από τις καταστροφικές πλημμύρες στη Δυτική Αττική.

«Αλληλεγγύη στον ελληνικό λαό. Κουράγιο στις οικογένειες των θυμάτων», έγραφε ένα εξ αυτών, στη θύρα 9 της Ομόνοιας που τάχθηκε ανοικτά υπέρ της ελληνοτουρκικής φιλίας, γραμμένο και στις δύο γλώσσες. «Η ειρήνη στην Κύπρο δεν θα εμποδιστεί», ήταν το μήνυμα.

Στις κερκίδες καταγράφηκαν διάφορα μικροεπεισόδια δίχως να επηρεάσουν τη διεξαγωγή του αγώνα. Ο ΑΠΟΕΛ χρειάστηκε δύο γκολ του Ζαχίντ στο 66ο και 77ο λεπτό αποκομίζοντας σημαντικό προβάδισμα με 2-0.

Για την Ομόνοια μείωσε ο Βούρκος πετυχαίνοντας αυτογκόλ στο 80’ έχοντας δώσε ασίστ για το δεύτερο γκολ των φιλοξενούμενων. Το τελικό αποτέλεσμα διαμόρφωσε ο Εφραίμ στις καθυστερήσεις. Στα μείον της βραδιάς συγκαταλέγεται ένα προκλητικό πανό που τοποθέτησαν οι οπαδοί του ΑΠΟΕΛ που αναφερόταν στην επέτειο του Πολυτεχνείου

ΟΜΟΝΟΙΑ: Χριστοδούλου, Γουίλιαμ, Σοάρες, Κανού, Ζαϊλσον (66'Δημητρίου), Λόπες, Καντέ (79' Ζαρσίνιο), Ντάρμπισιρ, Μαργκάσα, Κατελάρης (86' Μπρέεφελντ), Χριστοφή.

ΑΠΟΕΛ: Πέρεθ, Βούρος, Ρουέδα, Καρλάο, Λάγο, Μοράις, Εμπεσίλιο (69' Αλωνεύτης), Ζαχίντ, Σάλαϊ (84' Εφραίμ), Αντωνίου (58' Βινίσιους), Ποτέ.