24/04/2024
ΑΣΤΕΡΑΣ ΤΡΙΠΟΛΗΣ | Κυριακή 22 Οκτωβρίου 2017 - 20:34

Παντελίδης: «Κοιτάμε μόνο μπροστά...»

Τι δήλωσε ο τεχνικός του Αστέρα Τρίπολης μετά την ήττα από τον Πανιώνιο

Δεύτερη σερί ήττα για τον Αστέρα Τρίπολης με το 0-1 από τον Πανιώνιο, με τον Σάββα Παντελίδη, πάντως, να την υποδέχεται με ψυχραιμία.

Στη συνέντευξη Τύπου ο τεχνικός των Αρκάδων τόνισε ότι η ομάδα του θα πρέπει να κοιτά μόνο μπροστά, υπογραμμίζοντας ότι χάθηκε η ηρεμία των παικτών του μετά το γκολ που δέχθηκαν.

«Χάθηκε ένα παιχνίδι που κατά τη γνώμη μου μεγάλο μερίδιο ευθύνης έχουμε εμείς. Περισσότερο το χάσαμε εμείς παρά μας κέρδισε ο αντίπαλος. Και αυτό γιατί στο πρώτο ημίχρονο μπορέσαμε να βρούμε χώρους, δημιουργήσουμε ευκαιρίες αλλά δεν είχαμε την τόλμη να τελειώσουμε τις φάσεις ώστε να προηγηθούμε. Ένα ημίχρονο που ήμασταν καλοί. Μετά το γκολ χάσαμε τις ισορροπίες μας και την αυτοπεποίθησή μας. Συνεχίζουμε με ψηλά το κεφάλι. Κάναμε πολλά λάθη, αλλά μπορούμε να κοιτάμε μόνο μπροστά.

Χάσαμε την ηρεμία μας μετά το γκολ. Ξεκινώντας την αναμέτρηση και ενώ παίζεις καλά δεν έρχεται το γκολ, χάνεις την αυτοπεποίθησή σου. Δώσαμε το δικαίωμα στον Πανιώνιο. Την ώρα που πέτυχαν το γκολ πραγματικά δεν ήμασταν εμείς», δήλωσε ο Παντελίδης.

Από εκεί και πέρα, είπε:

Για το γκολ που δέχτηκε η ομάδα του: «Το εύκολο θα ήταν να πω ότι το λάθος το έκανε η άμυνά μας. Το κάναμε όλοι μαζί. Εγώ και οι παίκτες μου. Συμβαίνει αυτό στο ποδόσφαιρο. Πρέπει να κοιτάξουμε τα λάθη μας και να τα διορθώσουμε».

Για το αν η ομάδα του είχε επιπλέον κίνητρο μετά την ήττα από τον Ατρόμητο: «Κίνητρο έχουν πάντα, όσοι ιδρώνουν στις προπονήσεις κάθε μέρα. Κάθε νέος αγώνας είναι μία πρόκληση. Νομίζω ότι στο πρώτο ημίχρονο ήμασταν έτοιμοι να χτυπήσουμε το παιχνίδι, αλλά τελικά δεν το καταφέραμε».