25/04/2024
Πρωταθλήματα Υποδομών | Κυριακή 22 Οκτωβρίου 2017 - 16:19

Στο «Χ» Ολυμπιακός και ΠΑΟΚ στους Νέους (pics)

Πειραιώτες και Θεσσαλονικείς έμειναν στο 1-1 *Πέρασαν νικητές από Λαμία, Λιβαδειά και Κέρκυρα οι Παναθηναϊκός, ΠΑΣ Γιάννινα και Παναιτωλικός αντίστοιχα * «Αγγλικό» σκορ στο Απόλλων Σμύρνης – Ξάνθη

Στην κορυφή του βαθμολογικού πίνακα ανήλθε ο Παναθηναϊκός που πέρασε αλώβητος από τη Λαμία με σκορ 2-1 κόντρα στην ομώνυμη ομάδα για την τελευταία χρονικά κυριακάτικη (22/10) αναμέτρηση που διεξήχθη στο πλαίσιο της 8ης αγωνιστικής. Δεύτερος παρέμεινε ο ΠΑΟΚ μένοντας στο 1-1 κόντρα στον πρωταθλητή Ολυμπιακό. Ο μοναδικός άσος της ημέρας σημειώθηκε στο γήπεδο του Νέου Ηρακλείου Αττικής, όπου έγινε το πλέον παραγωγικό ματς με τον Απόλλωνα Σμύρνης να πανηγυρίζει το τρίποντο με 4-3 επί της Ξάνθης.

Στο μεταξύ, ο Παναιτωλικός πέρασε άνετα από την Κέρκυρα με 3-0. Τέλος, ο ΠΑΣ Γιάννινα άντεξε στη Λιβαδειά επικρατώντας 1-0 του Λεβαδειακού

Ισόπαλο το ντέρμπι

Ήταν ένα ντέρμπι που αναμενόταν με αγωνία για το κυριακάτικο (22/10) πρόγραμμα στην 8η αγωνιστική του πρωταθλήματος Νέων. Ο ΠΑΟΚ μπήκε πιο αποφασισμένος στο γήπεδο του Ρέντη. Μάλιστα, οι «ασπρόμαυροι» απείλησαν για πρώτη φορά έχοντας δεξί δοκάρι στο 9ο λεπτό έπειτα από σέντρα του Χατζηστραβού και κεφαλιά του Τζοβάρα.

Έκτοτε, συνέχισαν να δημιουργούν απειλώντας με διαδοχικά σουτ των Τσαούση (18’ άουτ) και του Κιρτζαλίδη που μπλόκαρε ο Αγγελόπουλος μερικά δευτερόλεπτα αργότερα. Η υπέροχη του ΠΑΟΚ απέδωσε στο 33’, όταν ο Λάμπρου ανέτρεψε τον Τζοβάρα για να υποδειχθεί πέναλτι. Την ευθύνη για την εκτέλεση ανέλαβε ο Λυρατζής πραγματοποιώντας το 1-0 στο 35ο λεπτό.

Ο Ολυμπιακός ανέβασε «στροφές» στον εναπομείναντα χρόνο έως την ανάπαυλα. Αρχικά, ο Μούσα απέκρουσε με τα πόδια σουτ του Βάρκα (39’), ενώ η εκτέλεση φάουλ του Βρουσάι (45+1’) απέφερε νέα απόκρουση σε κόρνερ για τον γκολκίπερ του ΠΑΟΚ.

Οι «ερυθρόλευκοι» ενέτειναν την πίεση προς την εστία των φιλοξενούμενων. Χαρακτηριστικά, ο Μούσα νίκησε εκ νέου τον Βρουσάι που επέλεξε σουτ από πλάγια θέση στο 49ο λεπτό. Ο τελευταίος έμοιαζε ανίκητος πραγματοποιώντας ακόμη μία επέμβαση σώζοντας τον Δημητρίου που «φλέρταρε» με αυτογκόλ στο 54’.

Τελικά, οι γηπεδούχοι έφεραν την αναμέτρηση στα ίσα, δύο λεπτά αργότερα με τον Βρουσάι να στέλνει τη μπάλα στα δίχτυα με σουτ για το 1-1. Το υπόλοιπο ημίωρο κύλησε δίχως συγκινήσεις σε αντίθεση με τα τελευταία λεπτά, όπου ο Ολυμπιακός έφτασε δις στα πρόθυρα του γκολ.

Μία λανθασμένη έξοδος του Μούσα έφερε τον Βρουσάι να σουτάρει σε κενή εστία με τον Μπαλογιάννη να απομακρύνει την τελευταία στιγμή πάνω στη γραμμή στο 88’. Ο τερματοφύλακας του ΠΑΟΚ πάντως έσωσε σε βολέ στην κίνηση που επιχειρήθηκε από τον Βοΐλη στο δεύτερο λεπτό των καθυστερήσεων.

ΟΛΥΜΠΙΑΚΟΣ (Βασίλης Βούζας): Αγγελόπουλος, Πανάγου, Χατζηιωαννίδης, Λάμπρου, Αγιώτης, Ξενιτίδης, Κιρτζιαλίδης (58’ Κωστανάσιος), Νεοφυτίδης (76’ Χονδρουδάκης), Βάρκας, Κηπουρός (62’ Βοΐλης), Βρουσάι.

ΠΑΟΚ (Πάμπλο Γκαρσία): Μούσα, Δημητρίου, Δοδοντσάκης, Παπαθανασίου, Μπαλογιάνης, Τσαούσης, Λυρατζής, Χατζηδίμπας, Κόζακ (70’ Σταθόπουλος), Χατζηστραβός (66’ Μπανιώτης), Τζοβάρας (81’ Παπαδόπουλος).

Τα αποτελέσματα και το υπόλοιπο πρόγραμμα στην 8η αγωνιστική:

Σάββατο 21/10

ΑΕΚ – Ατρόμητος 1-2 (15’ Γούσης – 80’ Νάτσος, 90+4’ Νταβιώτης)

Αστέρας Τρίπολης – Πανιώνιος 3-2 (40’, 50’, 83’ Νικολακόπουλος – 13’ Οικονομίδης, 75’ Τσακιργιάννης)

Κυριακή 22/10

Απόλλων Σμύρνης – Ξάνθη 4-3 (7' Σαχσανίδης, 26' Κοκκόρης, 59', 65' Μεσσήνης - 24' Τσάπαρης, 32' αυτ. Κανελλάκης, 78' Σουλεϊμάν)

Κέρκυρα – Παναιτωλικός 0-3 (60’ Μπελεβώνης, 70’ Γεωργούσης, 76’ Πριόνας)

Λεβαδειακός – ΠΑΣ Γιάννινα 0-1 (70' Παπαδόπουλος)

Ολυμπιακός – ΠΑΟΚ 1-1 (56’ Βρουσάι – 35’ πεν. Λυρατζής)

Λαμία – Παναθηναϊκός 1-2 (65' - 11', 85' Εμμανουηλίδης)

*Στις 6 /1/2018 θα διεξαχθεί η αναμέτρηση του Πλατανιά με την ΑΕΛ στις 11:00.