26/04/2024
Αρχείο Διεθνή | Δευτέρα 16 Οκτωβρίου 2017 - 22:11

Πολύτιμος βαθμός για τον Εθνικό Άχνας (video)

Η ομάδα του Γιώτη Εγκωμίτη έμεινε… όρθια στο «Αμμόχωστος» κόντρα στη Νέα Σαλαμίνα (0-0) *Η ταυτότητα της 7ης αγωνιστικής

Με μία ισοπαλία ολοκληρώθηκε η 7η αγωνιστική στο πρωτάθλημα Κύπρου. Η Νέα Σαλαμίνα έμεινε στο 0-0 με αντίπαλο τον Εθνικός Άχνας στην αναμέτρηση της Δευτέρας (16/10). Ωστόσο, οι φιλοξενούμενοι απείλησαν πρώτοι έχοντας τρομερό βολέ του Παπαγεωργίου εκτός περιοχής που τράνταξε το οριζόντιο δοκάρι και η μπάλα πέρασε άουτ στο 11’.

Οι γηπεδούχοι αντέδρασαν μετά το 20ο λεπτό, όπου ανέβηκε ο ρυθμός του αγώνα. Έτσι, ο Ρόκε από δεξιά εξαπέλυσε άστοχο διαγώνιο σουτ στο 28’ σε ένα μέτριο πρώτο ημίχρονο.

Μετά την ανάπαυλα απείλησε ο Εθνικός καθώς ο Ιλουρίτζε πλάσαρε άουτ σε τετ-α-τετ απέναντι στον Βεσελόφσκι στο 67’. Η μεγαλύτερη ευκαιρία του αγώνα χάθηκε πάντως από τη Νέα Σαλαμίνα και ήταν τριπλή, όταν ο Μανογιάν με σουτ σημάδεψε το δοκάρι, ακολούθως ο Νταμάχου με σουτ στην επαναφορά αστόχησε και στη συνέχεια ο Μακρίεφ με νέο σουτ έστειλε την μπάλα άουτ!

ΝΕΑ ΣΑΛΑΜΙΝΑ: Βεσελόφσκι, Μιντίκκης, Καρώ, Γκράσι, Κορέια, Κούσουλος, Ρέινολντς (80΄ Παπαδόπουλος), Μπριτζίτο (54΄ Μανογιάν), Ρόκε, Σανγκόι (70΄ Νταμάχου), Μακρίεφ.

EΘΝΙΚΟΣ ΑΧΝΑΣ:  Μπογκατίνοφ, Στόιτσεφ, Ρόκατς, Πιντσέλι, Κιπιάνι, Ιλουρίζτε (89΄ Αρέστη), Κυπριανού (82΄ Χαραλάμπους), Σικάρσκι, Φιλίποφ, Παπαγεωργίου (90+4’ Μουλαζίμης), Ντόβνια.

Πηγή φωτό: balla.com.cy

Το πρόγραμμα και τα αποτελέσματα στην 7η αγωνιστική:

Παρασκευή 13/10

ΑΠΟΕΛ – Δόξα Κατωκοπιάς 2-0 (30’ Ποτέ, 87’ Ντε Καμάργκο)

Σάββατο 14/10

Ανόρθωση – Απόλλων Λεμεσού 1-1 (71’ Σίλντενφελντ – 17’ Αρούς)

Στο 37ο λεπτό αποβλήθηκε ο Σιβού για την Ανόρθωση.

Άρης Λεμεσού – ΑΕΚ Λάρνακας 0-5 (3’, 55’ Φλοριάν, 34’ Ακοράν, 29’, 42’ Τριτσκόφσκι)

*Στο 41ο λεπτό αποβλήθηκε ο Ευσταθίου με δεύτερη κίτρινη κάρτα για τους γηπεδούχους.

Κυριακή 15/10

Ερμής Αραδίππου – Ομόνοια 2-1 (14, 64’ Εμεργκάρα – 41’ Μαντούρο)

Ολυμπιακός Λευκωσίας – Αλκή Οροκλίνη 0-3 (28’ πεν. Φαμπρίτσιο, 63’ Σεμέδο, 90’ Ντουβεντρού)

ΑΕ Λεμεσού – Πάφος 0-1 (90’ Φυλακτού)