24/04/2024
Πρωτάθλημα | Κυριακή 15 Οκτωβρίου 2017 - 18:17

Πήρε μπρος ο Ηρακλής…

Πρώτη νίκη για τον «Γηραιό» στη Γ’ Εθνική, 1-2 τον Μέγα Αλέξανδρο Τρικάλων Ημαθίας

Χρειάστηκε να περάσουν τρεις αγωνιστικής για να γευθεί ο Ηρακλής την πρώτη του νίκη στον 2ο όμιλο της Γ’ Εθνικής.

Οι «κυανόλευκοι» πέρασαν με 2-1 από την έδρα του Μέγα Αλέξανδρου Τρικάλων Ημαθίας, παρουσιάζοντας μία πολύ καλύτερη εικόνα, χάρη και στην παρουσία των οκτώ νέων του μεταγραφικών αποκτημάτων.

Μάλιστα, δύο εξ αυτών βρήκαν τον δρόμο προς τα δίχτυα, χαρίζοντάς τους το τρίποντο.

Οι φιλοξενούμενοι είχαν τον απόλυτο έλεγχο στο πρώτο ημίχρονο και στο 13’ βρέθηκαν μια ανάσα από το 1-0. Ο Δραγάνης σούταρε στην κίνηση, ο Ρίζος απέκρουσε ενστικτωδώς αλλά ο Κρυστάλλης, που πήρε το ριμπάουντ, αστόχησε από κοντά.

Ωστόσο, στο 31’ ήρθε το γκολ για τους Θεσσαλονικείς, με τον Ρόβα να περνά με ωραία ατομική ενέργεια τον αντίπαλο γκολκίπερ και να σκοράρει.

Το δεύτερο ημίχρονο ξεκίνησε με γκολ. Μία αδράνεια στην άμυνα των «κυανόλευκων» ανάγκασε τον Γιούδα να ανατρέψει τον Κίτσα, με τον διαιτητή Σιδερίδη να καταλογίζει το πέναλτι.

Μάλιστα, ο επιθετικός των γηπεδούχων ανέλαβε να εκτελέσει την εσχάτη των ποινών, ευστόχησε και ισοφάρισε σε 1-1.

Η συνέχεια του αγώνα κύλησε χωρίς κλασικές φάσεις, με τους φιλοξενούμενους να πιέζουν για το γκολ.

Για να φτάσουμε στο 88’ όταν η ομάδα του Σάκη Αναστασιάδη κέρδισε πέναλτι για χέρι του Λάγδαρη, προκαλώντας τις διαμαρτυρίες των γηπεδούχων. Μάλιστα, η εσχάτη των ποινών καταλογίστηκε μετά από διαβουλεύσεις του ρέφερι με τον βοηθό του.

Τη μπάλα στην άσπρη βούλα έστησε ο Παναγιωτούδης, ο οποίος δεν λάθεψε, διαμορφώνοντας το τελικό 1-2.

ΜΕΓΑΣ ΑΛΕΞΑΝΔΡΟΣ ΤΡΙΚΑΛΩΝ ΗΜΑΘΙΑΣ (Γιώργος Ντάμτσιος): Ρίζος, Συμπεθέρης, Λάγδαρης, Τσουλγαδί, Πετκάκης, Ταταρίδης, Κυρκιλιανίδης, Ποτουρίδης, Κίτσας, Ζωγράφος, Κουκουράκης.

ΗΡΑΚΛΗΣ (Σάκης Αναστασιάδης): Γιούδας, Ρεβυθόπουλος, Κυριακίδης (66’ Ανδρεάδης), Ιωαννίδης, Καλλιβωκάς (31’ Μούδιος), Παναγιωτούδης, Ρόβας, Αθανασίου, Κρυστάλλης, Σαββελίδης (90’ Κριτσιάνης), Δραγάνης.