24/04/2024
ΑΠΟΛΛΩΝ ΣΜΥΡΝΗΣ | Κυριακή 20 Μαρτίου 2011 - 20:39

Σε απόσταση… αναπνοής από την κορυφή ο Απόλλων!

Η «ΕΛΑΦΡΑ ΤΑΞΙΑΡΧΙΑ», ΠΑΙΖΟΝΤΑΣ ΜΠΑΛΑ ΓΙΑ 10’, «ΚΑΘΑΡΙΣΕ» ΣΤΙΣ ΑΡΧΕΣ ΤΟΥ Β’ ΗΜΙΧΡΟΝΟΥ ΤΟΝ ΑΙΑΝΤΑ ΣΑΛΑΜΙΝΑΣ ΜΕ 2-0 Υπόθεση δέκα λεπτών αποδείχθηκε επί της ουσίας για τον Απόλλωνα ο αγώνας με τον Αίαντα Σαλαμίνας (Κυριακή 20/3). Οι «κυανόλευκοι» με εμφάνιση «καμικάζι» στο διάστημα 46’-55’ νίκησαν με 2-0 στη Ριζούπολη τους «νησιώτες» και σε συνδυασμό με τα άλλα αποτελέσματα βρίσκονται πλέον σε απόσταση αναπνοής από την κορυφή του 1ου ομίλου της Γ’ Εθνικής…

Και πραγματικά, μετά από ένα ανιαρό πρώτο ημίχρονο, η «Ελαφρά Ταξιαρχία» χάρη σε γκολ από τα αποδυτήρια στο δεύτερο 45λεπτο (συγκεκριμένα στο 28ο δευτερόλεπτο) άνοιξε το σκορ με κοντινό σουτ του Σουλελέ και διαμόρφωσε το τελικό αποτέλεσμα στο 55’ με δυνατό σουτ του Ρούσση σχεδόν από το ύψος της μικρής περιοχής των φιλοξενουμένων. Μάλιστα, ανάμεσα στα δύο τέρματα ο Απόλλων άγγιξε και άλλη μία επιτυχία, όταν στο 51’ μετά από εξαιρετική ατομική προσπάθεια του Τσιλιγκίρη η μπάλα δεν του έκανε το… χατίρι, καθώς χτύπησε στη ρίζα της κάθετης δοκού του Αίαντα και εξοστρακίστηκε άουτ!

Κατά τα λοιπά, ο Απόλλων δεν έπιασε κάποια σπουδαία απόδοση (μικρή σημασία έχει), αν και διατήρησε την πρωτοβουλία των κινήσεων σε όλο το 90λεπτο… Και αυτό καθώς στο μεν πρώτο ημίχρονο, με εξαίρεση το σουτ του Καραδέμητρου στο 5’, οι γηπεδούχοι δεν απείλησαν ουσιαστικά την εστία του γκολκίπερ Πονηρού και αφετέρου μετά το 60’ έδειξαν πως έκαναν συντήρηση δυνάμεων εν όψει του καθοριστικού (όπως εξελίχθηκαν τα πράγματα) εκτός έδρας αγώνα με τον Ηρακλή Ψαχνών την Τετάρτη 23/3.

Πέρα απ’ όλα αυτά, ωστόσο, το σημαντικό είναι πως η «Ελαφρά Ταξιαρχία» πήρε το πολύτιμο τρίποντο και υπολείπεται μόλις ένα βαθμό (αναμένει με ενδιαφέρον και το αποτέλεσμα στο ντέρμπι Ρόδος - Παναχαϊκή το οποίο διεξάγεται τη Δευτέρα 21/3) από την πρώτη θέση, μπαίνοντας δυνατά στο κόλπο της ανόδου στη Β’ Εθνική…

Ο δε Αίας, ο οποίος δεν έδειξε κάτι το ιδιαίτερο, παρά το 0-0 με το οποίο πήγε στα αποδυτήρια στο ημίχρονο, όσες φορές επιχείρησε να κάνει κάτι (κυρίως εκμεταλλευόμενος λάθη των Απολλωνιστών) έβρισκε σε ετοιμότητα τον τερματοφύλακα Θανάση Κόη, ο οποίος «καθάριζε» τα πάντα… Κάτι που συνέβη, επί παραδείγματι, στο 71’, όταν ο έμπειρος πορτιέρο είπε «όχι» σε τετ α τετ του Μουσταφίδη. Η πιο καλή στιγμή των φιλοξενουμένων, όμως, καταγράφηκε στο 41’, όταν το μονοκόμματο σουτ του Νταϊφώτη πέρασε δύο μέτρα έξω από το αριστερό δοκάρι της «κυανόλευκης» εστίας.

Χωρίς ιδιαίτερα προβλήματα η διαιτησία του Κοκκινάκη (Ηρακλείου), που έδειξε κίτρινες κάρτες στους: Βλάχο, Συρίγο (ήταν η δέκατη και θα λείψει στα δύο από τα επόμενα τέσσερα ματς - παίζει, πάντως, στα Ψαχνά), Τερλελή, Αντωνίου και Νταϊφώτη.

ΑΠΟΛΛΩΝ ΣΜΥΡΝΗΣ: Κόης, Στρόμπουλος, Καραδέμητρος (62’ Λαζανάς), Ρούσσης (73’ Θωμάς), Κωνσταντίνου, Κατράνας, Βλάχος (81’ Κύργιας), Σουλελές, Συρίγος, Τσιλιγκίρης, Κρουσταλέλης.

ΑΙΑΣ ΣΑΛΑΜΙΝΑΣ: Πονηρός, Τερλελής, Μουσταφίδης (79’ Σιδέρης), Θέος (65’ Δημογιάννης), Μακρόπουλος, Ανδριανόπουλος, Αντωνίου, Χρήστο (52’ Λίτσης), Νταϊφώτης, Νέσκιορ, Καραχάλιος.

* Τον αγώνα παρακολούθησαν περισσότεροι από 600 φίλοι του Απόλλωνα, οι οποίοι με το σφύριγμα της λήξης ξέσπασαν σε πανηγυρσιμούς και ζητούσαν νίκη και μέσα στα Ψαχνά.

* Το πρωί (10.00-13.00) οι οργανωμένοι με την επωνυμία "Αναγέννηση" διοργάνωσαν με επιτυχία στη Ριζούπολη εθελοντική αιμοδοσία.