28/03/2024
Πρωταθλήματα Υποδομών | Σάββατο 23 Σεπτεμβρίου 2017 - 14:14

Με ανατροπή ο Ολυμπιακός στους Νέους κόντρα στην ΑΕΚ

Οι «κιτρινόμαυροι» προηγήθηκαν στο σκορ με τον Χριστόπουλο, αλλά οι Πειραιώτες ανέτρεψαν τα δεδομένα *Δείτε τι έγινε στα υπόλοιπα ματς

Το σαββατιάτικο (23/9) ντέρμπι που διεξήχθη στο γήπεδο του Γαλατσίου ανάμεσα στην ΑΕΚ και τον Ολυμπιακό ξεχώριζε στο πρόγραμμα της πρώτης ημέρας για την 5η αγωνιστική στο πρωτάθλημα Νέων. Οι «κιτρινόμαυροι» ευτύχησαν να προηγηθούν μόλις στο τέταρτο λεπτό έπειτα από γύρισμα του Σπηλιώτη προς τον Χριστόπουλο που πλάσαρε εύστοχα για το 1-0.

Κατόπιν, ο Ολυμπιακός άσκησε έντονη πίεση και βρέθηκαν στα πρόθυρα της ισοφάρισης έχοντας δοκάρι με τον Κωστανάσιο στο 12’. Έξι λεπτά αργότερα δικαιώθηκαν για την επιμονή που έδειξαν ισοφαρίζοντας με τον Πανάγο (1-1).

Μάλιστα, οι «ερυθρόλευκοι» πίεσαν έντονα και τελικά κέρδισαν πέναλτι σε χέρι του Κολιμάτση. Ωστόσο, ο Γκίνης απέκρουσε την εκτέλεση που είχε αναλάβει ο Ξενιτίδης. Οι φιλοξενούμενοι ενέτειναν την προσπάθεια για δεύτερο γκολ και τελικά το πέτυχαν έπειτα από εκτέλεση φάουλ του Βρουσάι που προσέκρουσε στο οριζόντιο δοκάρι και τον Αγιώτη να χρίζεται σκόρερ στο 84ο λεπτό.

ΑΕΚ: Γκίνης, Σταμούλης, Μπούσης, Κολιμάτσης (46’ Ψάννης), Τζιβελεκίδης, Μπάμπης (56’ Στυλιανόπουλος), Σαρδελής, Μπότος, Χριστόπουλος, Σπηλιώτης, Μωραϊτάκης (76’ Ζιώγας).

ΟΛΥΜΠΙΑΚΟΣ: Αγγελόπουλος, Πανάγου, Κουγιός (46’ Ράμα), Λάμπρου, Αγιώτης, Πέϊος, Κωστανάσιος, Τσερκώνης (23’ Κηπουρός λ.τρ., 78’ Κιρτζιαλίδης), Βάρκας, Ξενιτίδης, Βρουσάι.

4Χ4 ο Παναθηναϊκός

Ο Παναθηναϊκός έδωσε συνέχεια στην αήττητη φετινή του πορεία περνώντας άνετα από το Αγρίνιο επικρατώντας με 3-0 του Παναιτωλικού το πρωί του Σαββάτου (23/9).

Σε πρόσωπο της αναμέτρησης εκτυλίχθηκε ο Εμμανουηλίδης πραγματοποιώντας «χατ-τρικ». Ο 17χρονος επιθετικός πέτυχε τρία γκολ σε 14 λεπτά. Αρχικά άνοιξε το σκορ στο 48' έπειτα από εκτέλεση φάουλ του Μπουζούκη. Η κάθετη πάσα του Κουντουριώτη μετατράπηκε στο 2-0 από τον Εμμανουηλίδη στο 52'. Το τελικό αποτέλεσμα διαμόρφωσε ο ίδιος ποδοσφαιριστής δέκα λεπτά αργότερα διότι ο Θεοδωρόπουλος έχασε τη μπάλα σε μία ανύποπτη φάση. Στο προπονητικό κέντρο του Παναιτωλικού παραβρέθηκαν ο Δημήτρης Σαραβάκος και ο συντονιστής του αναπτυξιακού προγράμματος, Κώστας Ελευθεριάδης.

ΠΑΝΑΙΤΩΛΙΚΟΣ: Θεοδωρόπουλος, Πριόνας, Μπακογιάννης, Γιαννιώτης, Χριστογιάννης, Τσιγγάρας, Ντόβας (66’ Πατίλας), Μπελεβώνης, Γεωργούσης (60’ Κοτρώτσος), Καββαδίας Δ., Γκασούκας (Καββαδίας Αλ.).

ΠΑΝΑΘΗΝΑΪΚΟΣ: Ξενόπουλος, Ζερβόπουλος (5’ λ. τρ. Σκεντεράι), Μανιδάκης Ν., Ντόκο, Παλασκώνης, Θεοχάρης, Μπουζούκης (55’ λ.τρ. Καλομοίρης), Δημήτρουλας, Εμμανουηλίδης (81’ Σέχου), Κουντουριώτης, Πίσπας.

Τα υπόλοιπα ματς

Η Κέρκυρα δεν εκμεταλλεύτηκε τον παράγοντα έδρα λίγο νωρίτερα μένοντας στο μηδέν κόντρα στον Λεβαδειακό. Αντιθέτως, η Ξάνθη μολονότι βρέθηκε πίσω στο σκορ από τον Αστέρα Τρίπολης επιβλήθηκε τελικά με 2-1. O Πανιώνιος υπέταξε εύκολα την ΑΕΛ με 3-0 που παραμένει ουραγός μετρώντας τέσσερις σερί ήττες με τους Ατρόμητο και Λαμία να μένουν στο 1-1.