24/04/2024
Μπάσκετ | Παρασκευή 22 Σεπτεμβρίου 2017 - 23:25

Φιλική ματσάρα και νίκη στη δεύτερη παράταση για τον ΠΑΟ

Οι νταμπλούχοι Ελλάδας επικράτησαν με 102-97 της Αναντολού Εφές

Κάτι παραπάνω από ενδιαφέρον αποδείχθηκε το φιλικό παιχνίδι του Παναθηναϊκού με την Αναντολού Εφές το βράδυ της Παρασκευής (22/9), με τους «πράσινους» να κερδίζουν με 102-97 στο κλειστό του ΟΑΚΑ.

Το ματς, λοιπόν, βγήκε... ματσάρα, με τους νταμπλούχους Ελλάδας να κλείνουν το πρώτο ημίχρονο στο +7 (40-33), ενώ στο τέλος του τρίτου δεκαλέπτου η ομάδα του Τσάβι Πασκουάλ ήταν μπροστά στο σκορ με 57-49.

Στην τελευταία περίοδο οι Τούρκοι αντεπιτέθηκαν και με δύο βολές του Μπράουν ισοφάρισαν σε 77-77 σχεδόν 3 δευτερόλεπτα πριν το φινάλε, για να ακολουθήσει άστοχο σουτ του Ντένμον στην εκπνοή.

Στην πρώτη παράταση ο Ρίβερς ήταν αυτός που σημάδεψε το σίδερο στην τελευταία επίθεση, ενώ συναρπαστικό ήταν και το δεύτερο έξτρα πεντάλεπτο, καθώς ο Σιμόν ήταν άστοχος σε τρίποντο λίγα δευτερόλεπτα πριν το τέλος κι ενώ ο Παναθηναϊκός προηγείτο με 100-97.

Εντέλει, ο Γκάμπριελ με δύο βολές διαμόρφωσε το τελικό αποτέλεσμα, με Παππά, Καλάθη και Γκιστ να είναι οι κορυφαίοι των νικητών με 22, 20 και 20 πόντους αντίστοιχα.

Τα δεκάλεπτα: 22-17, 40-33, 57-49, 77-77 (κ.α.), 84-84 (α' παρ.), 102-97

ΠΑΝΑΘΗΝΑΪΚΟΣ (Πασκουάλ): Σίνγκλετον 6 (1) Ρίβερς 3, Παππάς 22, Ντένμον 13 (4), Γκιστ 20, Βουγιούκας 2, Γκάμπριελ 10 (2), Όγκαστ 1, Λοτζέσκι, Καλάθης 20, Αντετοκούνμπο 2, Μήτογλου 3 (1).

ΑΝΑΝΤΟΛΟΥ ΕΦΕΣ (Περάσοβιτς): Λέντο 5, ΜακΚόλουμ 14, Μπαλμπάι, Μπράουν 16 (2), Μπατούκ 2, Μότουμ 10, Άνταμς 7 (1), Στίματς 3, Μούριτς 8 (1), Ντάνστον 9, Σιμόν 23 (2).