29/03/2024
Πρωταθλήματα Υποδομών | Κυριακή 17 Σεπτεμβρίου 2017 - 16:01

«Εξάσφαιρος» ο Παναθηναϊκός στους Νέους (pics)

Ολυμπιακός και Πανιώνιος επέστρεψαν στις νίκες επικρατώντας των Αστέρα Τρίπολης (4-1), ΠΑΣ Γιάννινα εντός και εκτός έδρας αντίστοιχα *Παρθενική νίκη για τον Πλατανιά κόντρα στην Κέρκυρα με 2-1

Τέσσερις αναμετρήσεις περιλαμβάνονταν στο κυριακάτικο (17/9) πρόγραμμα για την τέταρτη αγωνιστική στο πρωτάθλημα Νέων της Σούπερ Λίγκας. Όλα ξεκίνησαν το πρωί καθώς στις 11:00 της ίδιας ημέρας ήταν προγραμματισμένα τα ματς Παναθηναϊκός – Απόλλων Σμύρνης και Πλατανιάς – Κέρκυρα.

Οι «πράσινοι» δεν έδωσαν το παραμικρό δικαίωμα στους «κυανόλευκους» που συνέτριψαν με 6-1 στο «Γεώργιος Καλαφάτης». Επομένως έφτασαν τις τρεις νίκες σε ισάριθμα ματς στον φετινό μαραθώνιο. "Χατ-τρικ" πέτυχε ο Εμμανουηλίδης με τον Κουντουριώτη να βρίσκει δίχτυα δίχτυα και τον Πίσπα άλλη μία.

Ο Πλατανιάς πανηγύρισε για πρώτη φορά στη σεζόν υποδεχόμενος την Κέρκυρα για να φτάσει σε οριακή νίκη με 2-0 στο Αθλητικό Κέντρο του Μάλεμε.

ΠΑΝΑΘΗΝΑΪΚΟΣ: Ξενόπουλος, Ζερβόπουλος, Οικονομόπουλος (25’ λ.τρ. Μανιδάκης), Ντόκο (60’ Ζωγραφάκης), Παπαθανασίου, Θεοχάρης, Μπουζούκης, Δημήτρουλας (45’ Τσίγκος), Εμμανουηλίδης, Κουντουριώτης, Πίσπας/

ΑΠΟΛΛΩΝ ΣΜΥΡΝΗΣ: Αναμένεται

ΠΛΑΤΑΝΙΑΣ: Πενταράκης, Βασιλάκης, Μαρκουλάκης, Πουρζιτίδης, Φράνκο, Σμυρλάκης, Γ. Αμαραντίδης (46′ Τσακμάκης), Μαθιουδάκης (46′ Αντ. Αμαραντίδης, Ποζατζίδης, Σκουλουδάκης (74′ Ψαράκης), Λέκα.

ΚΕΡΚΥΡΑ: Οικονομόπουλος, Τρεπεκλής, Τσάνης, Παναγιωτίδης, Βλάχος (6′ λ.τρ. Θεοδωρίδης), Λάμπογλου (68′ Μπάρδος), Ντα Σίλβα, Νικολούδης, Μίσκου, Ζαϊμά, Κριστακιέφ.

«Παράσταση» από τον Ολυμπιακό

Επίδειξη ισχύος έκανε ο Ολυμπιακός «σκορπίζοντας» τον Αστέρα Τρίπολης με 4-1 στο τελευταίο χρονικά ματς της ημέρας. Οι δύο ομάδες δημιούργησαν αρκετές ευκαιρίες, αλλά οι «ερυθρόλευκοι» αποκόμισαν προβάδισμα με τον Βάρκα στο 43ο λεπτό. Δυναμική εκκίνηση επεφύλασσαν οι Αρκάδες στο δεύτερο ημίχρονο ισοφαρίζοντας χάρη σε γκολ του Κουμαντέι στο 53’.

Οι Πειραιώτες ξέσπασαν στα εναπομείναντα λεπτά. Στο 63’ ανέκτησαν το προβάδισμα με τον Κωστανάσιο, ενώ ο ίδιος παίκτης «καθάρισε» το ματς στο 72’. Το ωραιότερο γκολ πάντως σημειώθηκε στο 89ο λεπτό έπειτα από μακρινή εκτέλεση φάουλ του Κούγιου.

ΟΛΥΜΠΙΑΚΟΣ: Αγγελόπουλος, Πανάγου, Κουγιός, Λάμπρου, Αγιώτης, Πέιος, Κωστανάσιος (75′ Νεοφυτίδης), Τσερκώνης (63′ Κιρτζιαλίδης), Βάρκας, Ξενιτίδης (81′ Κατσούκης), Βρουσάι.

ΑΣΤΕΡΑΣ ΤΡΙΠΟΛΗΣ: Τσιφτσής, Ζήσης (78′ Κρεμύδας), Κουμαντέι, Αντζούλας, Χριστόπουλος, Μαρίνος, Γλέζος, Τσέκος, Νικολακόπουλος (51′ Κομνηνός), Κανελλόπουλος, Τσανγκ (46′ Φωτόπουλος).

Με ανατροπή ο Πανιώνιος στα Γιάννινα

Ο Πανιώνιος πέρασε νικηφόρα από το Αθλητικό Κέντρο «Epirus» κάμπτοντας με 2-1 τον ΠΑΣ Γιάννινα στο ματς που ήταν προγραμματισμένο να διεξαχθεί στις 11:30. Αξίζει να σημειωθεί ό, τι οι γηπεδούχοι προηγήθηκαν μόλις στο 11ο λεπτό έπειτα από εκτέλεση κόρνερ του Ζαχαρού και κοντινή κεφαλιά του Λιάσου. Με το ίδιο «νόμισμα» ανταπέδωσαν οι φιλοξενούμενοι σε φάση – καρμπόν δευτερόλεπτα πριν την ανάπαυλα. Ο Τσιλίκης ευνοήθηκε από τις ολιγωρίες στην άμυνα του ΠΑΣ έπειτα από εκτέλεση κόρνερ και ισοφάρισε με κοντινό σουτ.

Κατόπιν, ο Πανιώνιος ανέκτησε το προβάδισμα σε σέντρα του Σουσσώνη με τον Καραχάννα να παίρνει την κεφαλιά στο δεύτερο δοκάρι διαμορφώνοντας το τελικό 1-2. Το ματς παρακολούθησαν οι Γιώργος και Γιάννης Χριστοβασίλης, μαζί με τον υπεύθυνο των υποδομών της ΠΑΕ κ. Τερεζόπουλο. Το δεύτερο μέρος του αγώνα παρακολούθησαν δια ζώσης (μετά την ολοκλήρωση της προπόνησης της πρώτης ομάδας) οι Πετράκης, Ταουσιάνης, Αλεξίου, Τσελιόπουλος.

ΠΑΣ ΓΙΑΝΝΙΝΑ: Βενετικίδης, Ψαρράς, Γρηγοριάδης, Καγιά, Βασιλάκης, Λιάσος, Λιάπης, Ζαχαρός (76’ Κωσταμένας), Μπισέλας (63’ Παπαδόπουλος Λ.), Παπαδόπουλος Κ. (67’ Νικολόπουλος), Ντόλοβατς.

ΠΑΝΙΩΝΙΟΣ: Νίκας, Τσερεγκώφ, Τσιώλης, Γιάννης, Μίκο, Αρσενίδης, Οικονομίδης, Καραχάννας, Τσιλίκης (65’ Τσακιργιάννης), Σουσώνης (72’ Τσιντώνης), Μαχαίρας (81’ Αποστόλου).

Το πρόγραμμα και τα αποτελέσματα στο πλαίσιο της τέταρτης αγωνιστικής:

Σάββατο (16/9)

Λεβαδειακός – Ξάνθη 1-1 (35’ Δήμου – 45’ Ιωάννου)

ΠΑΟΚ – Παναιτωλικός 2-1 (17’, 39’ Λύρατζης – 54’ Γεωργούσης)

ΑΕΛ – Ατρόμητος 0-1 (30’ Νταβιώτης)

Λαμία – ΑΕΚ 0-0

Κυριακή (17/9)

Παναθηναϊκός – Απόλλων Σμύρνης 6-1 ()

Πλατανιάς – Κέρκυρα 2-1 (45' Μίσκος, 67' Τσακμάκης - 49' Ποζατσίδης)

ΠΑΣ Γιάννινα – Πανιώνιος 1-2 (11’ Λιάσος – 45’ Τσιλίκης, 57’ Καραχάννας)

Ολυμπιακός – Αστέρας Τρίπολης 4-1 (43’ Βάρκας, 63’, 72’ Κωστανάσιος,  89’ Κούγιος– 53’ Κουμαντέι)