25/04/2024
Πρωταθλήματα Υποδομών | Σάββατο 16 Σεπτεμβρίου 2017 - 21:37

Απόλυτος ο ΠΑΟΚ στους Νέους

Οι Θεσσαλονικείς νίκησαν τον Παναιτωλικό με 2-1 *Στο μηδέν έμειναν Λαμία και ΑΕΚ *Δείτε τι έγινε στις αναμετρήσεις ΑΕΛ - Ατρόμητος και Λεβαδειακός - Ξάνθη

Το απόλυτο σερί καταγράφει ο ΠΑΟΚ έπειτα από τρεις αγωνιστικές στο πρωτάθλημα Νέων της Σούπερ Λίγκας. Οι Θεσσαλονικείς υποδέχθηκαν τον Παναιτωλικό στη Σουρωτή και επιβλήθηκαν με 2-1 σε σαββατιάτικο (16/9) ματς. Σε πρώτη φάση απείλησε ο Κόζακ εξαπολύοντας μακρινό σουτ που κατέληξε στο οριζόντιο δοκάρι στο 17ο λεπτό. Οι ισορροπίες άλλαξαν στο ημίωρο διότι ο Χατζηστραβός κέρδισε πέναλτι που μετετράπη σε γκολ από τον Λύρατζη. Ο 17χρονος επιθετικός διπλασίασε τόσο τα προσωπικά του τέρματα όσο και εκείνα του ΠΑΟΚ στο 39ο λεπτό. Για τον Παναιτωλικό μείωσε ο Γεωργούσης στο 54’

ΠΑΟΚ: Μούτσα, Τσαούσης, Λύρατζης, Διαμαντής, Μιχαηλίδης, Τσιγγάρας, Μπαλογιάννης (63′ Μανιώτης), Χατζηστραβός, Κόζακ (82΄Παπαδόπουλος), Τζοβάρας, Σταθόπουλος (69′ Δούμτσης).

ΠΑΝΑΙΤΩΛΙΚΟΣ: Θεοδωρόπουλος, Πριόνας, Μπακογιάννης (75’ Καββαδίας Αλ.), Χριστογιάννης, Γιαννιώτης, Τσιγγάρας, Ντόβας (78΄Κοτρώτσος), Κυζιρίδης, Καββαδίας Δ. (46’ Πατίλας), Μπελεβώνης, Γεωργούσης.

Ανθεκτική η Λαμία κόντρα στην ΑΕΚ

Λαμία και ΑΕΚ έμειναν στο 0-0 στο γήπεδο της Ανθήλης. Ήταν ο πρώτος βαθμός της σεζόν για τους γηπεδούχους. Οι δύο ομάδες είχαν ευκαιρίες προκειμένου να φτάσουν στο τρίποντο δίχως αποτέλεσμα.

ΑΕΚ: Γκίνης, Σταμούλης, Μπούσης, Κολιμάτσης, Τσιβελεκίδης, Στυλιανόπουλος, Σαρδέλης (74’ Ψάνης) , Μπότος (75’ Ρούσσος) , Χριστόπουλος, Σπηλιώτης, Μωραϊτακης (56’ Ζιώγας).

ΛΑΜΙΑ: Σκιαθίτης, Καραγιάννης Χ., Μπουσάι, Αντωνίου, Νικολακούλης, Φούντας, Καρακούσης (76’ Δήμας), Μουρούτης (35’ Κωστίκας), Πατσαρούχας, Μανιάς (85’ Καραγιάννης Η.), Λαμπρόπουλος.

Καυτή… ισοπαλία στο Αλκαζάρ

Οι υψηλές θερμοκρασίες έκαναν δύσκολη τη ζωή της ΑΕΛ και του Ατρομήτου στο Αλκαζάρ σε ένα ματς που διεκόπη σε αρκετές περιπτώσεις. Στο αγωνιστικό σκέλος κυριάρχησαν οι Περιστεριώτες σπαταλώντας δύο ευκαιρίες στο πρώτο πεντάλεπτο έχοντας ως σημείο αναφοράς τον Παυλή. Ο Τριμμάτης αστόχησε στο 27’, αλλά ο Νταβιώτης στο ημίωρο βρήκε δίχτυα. Οι γηπεδούχοι βελτιώθηκαν μετά την ανάπαυλα έχοντας χαμένο τετ-α-τετ με τον Γελεάδη στο 81ο λεπτό.

ΑΕΛ: Σουλούκος, Πλατάνας (67′ Βαφειάδης), Αναγνώστης, Καλούσης, Καρατάσιος, Καραθάνος, Δερμιτζάκης (46′ Καραλής), Καλύβας, Νούσιος, Γαλεάδης, Μπέικος (46′ Μακρής).

ΑΤΡΟΜΗΤΟΣ: Κίναλης, Ταμπάς, Λαζανάς (51′ Μητσάκης), Λωλός, Βιταλιώτης, Ιμέρι, Νταβιώτης, Νάτσος, Τριμμάτης (73′ Κότσικος), Παυλής, Ρούνης (83′ Χιλάι).

Ο Λεβαδειακός «φρέναρε» την Ξάνθη

Το σαββατιάτικο (16/9) πρόγραμμα είχε ανοίξει με την πρωινή αναμέτρηση μεταξύ Λεβαδειακού και Ξάνθης. Οι Βοιωτοί δεν επέτρεψαν στους Θρακιώτες να φτάσουν σε τρίτη σερί νίκη μένοντας στο 1-1. Μάλιστα, ο Δήμου άνοιξε το σκορ στο 35ο λεπτό, αλλά ο Ιωάννου ισοφάρισε δευτερόλεπτα πριν την ανάπαυλα.

ΛΕΒΑΔΕΙΑΚΟΣ: Ζωγράφος, Σαλιάι, Φασσάς (60′ Τσίμος), Λιάγκας, Μερεντίτης, Αργυρίου, Δήμος (69′ Μιτακίδης), Χατζηλάμπρος, Ιωαννίδης (90+1′ Παπαθεοδώρου), Νίκας, Βήχος.

ΞΑΝΘΗ: Τζελέπης, Χατζηχρήστου (65′ Στοΐνοβιτς), Γιανναράκης, Μελιόπουλος, Παπάζογλου, Παπαδόπουλος, Αγγελόπουλος (46′ Τσέλα), Τσάπαρης (76΄Καλογιάννης), Τριανταφύλλου, Σουλεϊμάν, Ιωάννου.