25/04/2024
Αρχείο Σπορ | Σάββατο 9 Σεπτεμβρίου 2017 - 17:55

Έστειλε τη Γαλλία σπίτι της!

Η Γερμανία με μεγάλη ανατροπή επικράτησε 84-81 των «τρικολόρ» και τους άφησε εκτός Ευρωμπάσκετ

Από την αρχή του τουρνουά φαινόταν ότι δεν είναι καλά και αυτό επιβεβαιώθηκε για τη Γαλλία το απόγευμα του Σαββάτου (9/9). Η Γερμανία έκανε μεγάλο ματς, δεν τα παράτησε όταν βρέθηκε στο -11 και πήρε τελικά εκείνη το εισιτήριο για τα προημιτελικά κερδίζοντας 84-81.

Η «νασιονάλμανσαφτ» έβγαλε καρδιά και κατάφερε να πάρει έτσι το πρώτο νοκ άουτ παιχνίδι στην ιστορία της μετά από την απόσυρση του Ντιρκ Νοβίνσκι. Σε αυτό σημαντικό ρόλο έπαιξαν οι Ντένις Σρέντερ και Ντάνιελ Τάις. Ο πρώτος είχε 21 πόντους και οκτώ ασίστ, ενώ ο δεύτερος 22 πόντους και επτά ριμπάουντ.

Εκείνη που ξεκίνησε καλύτερα το ματς ήταν η Γαλλία, η οποία με το τέλος της πρώτης περιόδου πήγε στο +9. Στη συνέχεια διατήρησε ένα προβάδισμα, αλλά δεν μπόρεσε να ξεφύγει. Η Γερμανία ροκάνιζε σταδιακά τη διαφορά βελτιώνοντας την άμυνά της.

Το προβάδισμα άλλαξε χέρια στην τελευταία περίοδο με τους Γερμανούς να πηγαίνουν μέχρι και στο +7. Η Γαλλία έμεινε στο ματς κυρίως λόγω του Φουρνιέ, ο οποίος είχε 27 πόντους, αλλά δεν απέφυγε την ήττα. Στην τελευταία επίθεση ο Ντε Κολό με τρίποντο θέλησε να πάει το ματς στην παράταση, αλλά αστόχησε.

Τα δεκάλεπτα: 10-19, 34-40, 55-56, 84-81.

ΓΕΡΜΑΝΙΑ (Φλέμινγκ): Λο 6 (1), Βόιτμαν, Στάιγκερ 10 (3), Τάντα 2, Τάις 22 (2 τρίπ., 7 ριμπ.), Μπένζινγκ 12 (2), Σρέντερ 21 (5/15 σουτ, 11/11 βολ., 8 ασ.), Άκπιναρ, Μπαρτέλ 5 (1), Τίμαν 6.

ΓΑΛΛΙΑ (Κολέ): Σεραφέν 6 (7 ριμπ.), Ερτέλ 6 (1), Ντιό Α., Λοβέρν 13 (1 τρίπ., 7 ριμπ.), Φουρνιέ 27 (7/9 δίπ., 3/8 τρίπ., 4/5 βολ.), Ντε Κολό 6 (3/11 σουτ), Ντιό Μπ. 15 (3 τρίπ., 9 ριμπ., 5 ασ.), Βέστερμαν 2, Λαμπεϊρί 1, Τουπάν 3, Τζάκσον 2.