24/04/2024
Πρωτάθλημα | Κυριακή 11 Ιουνίου 2017 - 19:17

Διπλό στο Μενίδι ο Κισσαμικός

Με γκολ του Βλάχου στο 88', τα «δελφίνια» νίκησαν 1-0 τον Αχαρναϊκό, σε ένα παιχνίδι χωρίς βαθμολογικό ενδιαφέρον

Με το «τρίποντο» απέδρασε από το Μενίδι ο Κισσαμικός την Κυριακή (11/6), ο οποίος επικράτησε με 1-0 του Αχαρναϊκού, σε ένα βαθμολογικά αδιάφορο παιχνίδι, και ολοκλήρωσε με θετικό πρόσημο τη σεζόν.

Πολύ κακό το πρώτο μέρος, σε αντίθεση με το δεύτερο όπου υπήρξαν τουλάχιστον κάποιες φάσεις, μετά το 70’. Σε μία από αυτές στο 88’, τα «δελφίνια» σκόραραν με τον Βλάχο, ο οποίος τους χάρισε τη νίκη.

Μόνο με καφέ θα μπορούσε να παρακολουθήσει κανείς το πρώτο 45λεπτο, για να μην τον πάρει ο ύπνος. Είναι χαρακτηριστικό πως σημειώθηκε μόλις ένα σουτ από πλευράς γηπεδούχων με τον Παπατόλιο, το οποίο, μάλιστα, πέρασε και ψηλά άουτ.

Φτωχό σε ποιότητα και το δεύτερο ημίχρονο, με τους φιλοξενούμενους να έχουν την κλασικότερη ευκαιρία στο 72’, όταν το φοβερό σουτ του Τιάγκο έξω από την περιοχή κατέληξε ελάχιστα άουτ. Η ομάδα του Σπύρου Μπαξεβάνου απείλησε ξανά στο 75’, με τον Γαρδικιώτη να διώχνει εντυπωσιακά σε κόρνερ την κεφαλιά του Σελινιωτάκη.

Τελικά στην τρίτη του αξιόλογη φάση ο Κισσαμικός, ευτύχησε να ανοίξει το σκορ. Στο 88’ ο Νικόλτσης έσπασε τη μπάλα στα δεξιά στον Τσερκέζο, εκείνος γύρισε στον Βλάχο, ο οποίος με ξερό σουτ έστειλε τη μπάλα στα δίχτυα, χαρίζοντας τη νίκη στην ομάδα του.

Διαιτητής ήταν ο Σταθόπουλος (Δυτικής Αττικής), με βοηθούς τους Κουτσόγιαννο (Αθηνών) και Φαρμάκη (Δυτικής Αττικής). Τέταρτος ήταν ο Κουμπαράκης (Θράκης).

Κίτρινες: -

ΑΧΑΡΝΑΪΚΟΣ (Γιώργος Μαραντάς): Γαρδικιώτης, Πλαβούκος, Σταμούλης, Λύρας (71’ Τζανέτος), Χαραλαμπόπουλος (89’ Καλαμιώτης), Σωτηράκος, Μεγαλοοικονόμου, Παπατόλιος, Αναστασίου, Τσουβαλτσίδης, Κυριαζόπουλος (46’ Ντάγκρας).

ΚΙΣΣΑΜΙΚΟΣ (Σπύρος Μπαξεβάνος): Λαζαρίδης, Τσερκέζος, Κουρέλλας, Μπουγαΐδης, Παντελιάδης, Σελινιωτάκης, Τιάγκο, Μάντζης, Ν' Γκουέμ (82’ Γιαλούσης), Τσοντάκης (74’ Βλάχος), Νικόλτσης.