19/04/2024
Πρωταθλήματα Υποδομών | Σάββατο 20 Μαΐου 2017 - 22:25

Δια χειρός Νικοπολίδη και πάλι στο θρόνο οι Έφηβοι του Ολυμπιακού

Με ήρωα τον γιο του παλαίμαχου τερματοφύλακα η Κ17 των «ερυθρολεύκων» λύγισε στα πέναλτι 4-1 (1-1 κ.δ.) τον πολύ καλό Αστέρα Τρίπολης * Με 10 από το 82' έπαιζαν οι Πειραιώτες, δοκάρι είχαν οι Αρκάδες

Το πήρε έχοντας μέταλλο πρωταθλητή... Μετά από έναν χρόνο απουσίας ο Ολυμπιακός είναι και πάλι στην κορυφή, αφού το βράδυ του Σαββάτου (20/5) κατέκτησε στην Τρίπολη το πρωτάθλημα Κ17 κερδίζοντας τον Αστέρα με 4-1 στα πέναλτι (1-1 κ.δ.).

Οι Πειραιώτες έμειναν πίσω στο σκορ, αλλά κατάφεραν να ισοφαρίσουν λίγο πριν το φινάλε και παρόλο που έπαιξαν με 10 από το 82', άντεξαν σε όλη την παράταση και πήγαν το ματς εκεί που ήθελαν, δηλαδή στα πέναλτι. Κάπου εκεί ανέλαβε δράση ο Γιάννης Νικοπολίδης, ο οποίος με δύο επεμβάσεις χάρισε το τρόπαιο στην ομάδα του.

Ο γιος του Αντώνη Νικοπολίδη ήταν εκείνος που ξεχώρισε για τους «ερυθρόλευκους», ενώ καθοριστικός ήταν και ο Τσιριγώτης. Έβγαλε το γκολ της ισοφάρισης και το τελευταίο πέναλτι. Καλά πήγε και ο Μαρτίνης όσο έπαιξε.

Για τους παίκτες του Αστέρα αυτό ήταν ένα σκληρό μάθημα. Ήταν ανώτεροι συνολικά, αλλά δεν μπόρεσαν να εξαργυρώσουν την υπεροχή τους. Ο Μαρίνος έδειξε ότι έχει ποιότητα, ο Κανελλόπουλος είχε γκολ και δοκάρι, ενώ πολλές μονομαχίες πήρε στον χώρο του κέντρου ο Ντίνε, ο οποίος έλειψε από τη στιγμή που βγήκε αναγκαστικά λόγω τραυματισμού.

Αρκετά κακό ήταν το πρώτο ημίχρονο, στο οποίο και οι δύο ομάδες δυσκολεύονταν αισθητά να ολοκληρώσουν τις προσπάθειές τους. Τα λάθη διαδέχονταν το ένα το άλλο με τις δύο ομάδες να δείχνουν αγχωμένες και τους παίκτες τους να μην έχουν καθαρό μυαλό.

Ο Αστέρας πατούσε ελαφρώς καλύτερα έχοντας τον πιο δραστήριο παίκτη του τελικού, τον Μαρίνο. Από δικό του κόρνερ και κακή εκτίμηση του Νικοπολίδη στο 17' είχαμε την πρώτη μεγάλη φάση του αγώνα, ενώ στο 40' συμμετείχε και στο γκολ των Αρκάδων. Ο Διαμαντόπουλος ήταν εκείνος που έκανε το γύρισμα και ο Κανελλόπουλος από κοντά άνοιξε το σκορ.

Ο Ολυμπιακός, ο οποίος είχε κάνει δύο αλλαγές πριν ολοκληρωθεί το πρώτο μέρος, ενδεικτικό της προβληματικής του εικόνας, μπήκε καλύτερα στο δεύτερο ημίχρονο. Πήρε από νωρίς μέτρα στο γήπεδο και πίεσε τους «κιτρινομπλέ», οι οποίοι φάνηκαν να προσπαθούν να κρατήσουν το υπέρ τους σκορ.

Ο Αστέρας δεν θέλησε να ρισκάρει και έψαξε απλώς κάποιες αντεπιθέσεις. Είχε, μάλιστα, δύο πολύ καλές στιγμές με τον Γλέζο. Δεν καθάρισε, όμως, εκεί το ματς και το πλήρωσε στη συνέχεια με τον Ολυμπιακό να ισοφαρίζει στο 82'. Σκόρερ από κοντά ο Τσιριγώτης από το γύρισμα του Νεοφυτιάδη, ο οποίος αποβλήθηκε στο επόμενο λεπτό. Έχοντας το αριθμητικό πλεονέκτημα ο Αστέρας έψαξε το γκολ της νίκης, αλλά αυτό δεν ήρθε.

Έτσι οι δύο ομάδες κλήθηκαν να λύσουν τις διαφορές τους στην παράταση, αλλά δεν τα κατάφεραν. Η κόπωση στους νεαρούς ποδοσφαιριστές ήταν κάτι παραπάνω από εμφανής με αποτέλεσμα να κάνουν πολύ εύκολα το λάθος. Κανείς δεν ήθελε να πάρει το ρίσκο και κάπως έτσι ο τελικός οδηγήθηκε στα πέναλτι. Ο Αστέρας, πάντως, είχε μία μεγάλη ευκαιρία για να αποφύγει την ψυχοφθόρα διαδικασία με τον Κανελλόπουλο στο 117' να σημαδεύει το αριστερό δοκάρι από κοντά.

Έτσι το ματς πήγε στα πέναλτι και εκεί μίλησε ο Νικοπολίδης. Ο Ολυμπιακός δεν λάθεψε σε κανένα, ο γιος του παλαίμαχου τερματοφύλακα έπιασε δύο και ο Τσιριγώτης έδωσε τη χαριστική βολή στον Αστέρα κάνοντας το 4-1 στη διαδικασία και δίνοντας έτσι τον τίτλο στην ομάδα του.

Διαιτητής της αναμέτρησης ήταν ο Ευάγγελος Μανούχος (Αρκαδίας), βοηθοί του οι Κωνσταντόπουλος και Σεφέρης (Κορινθίας), ενώ τέταρτος ο Κόλλιας (Κορινθίας)

Κίτρινες: 21' Αντζουλάς, 62' Ντίνε - 3' Νικοπολίδης, 61' Παπαγγέλης, 70' Παπαδόπουλος, 97' Δήμος, 109' Μαρτίνης, 116' Ράμα

Κόκκινη: 83' Νεοφυτίδης

ΑΣΤΕΡΑΣ ΤΡΙΠΟΛΗΣ: Τσιμόπουλος, Διαμαντόπουλος (110' Μπλάτσος), Φωτόπουλος, Αντζούλας, Χριστόπουλος, Ντίνε (82' λ. τρ. Μαχαίρας), Κωτσόπουλος (58' Κάρδαρης), Γλέζος, Κανελλόπουλος, Μαρίνος (73' Ρούνης), Τζίμας (70' Ζορμπάς)

ΟΛΥΜΠΙΑΚΟΣ: Νικοπολίδης, Παπαγγελής, Γαλούπης (67' Μαρτίνης), Παπαδόπουλος, Ράμα, Νεοφυτίδης, Ντουμάνης (43' Τσιριγώτης), Φυτόπουλος (82' Δήμος), Βοϊλης, Τσερκώνης (36' Φέκκας), Ζιάκας (57' Μπούλαρι).