24/04/2024
Πρωτάθλημα | Κυριακή 23 Απριλίου 2017 - 21:11

Τον τελείωσε...

Η ΑΕΚ πέρασε με 2-0 από τη Λιβαδειά και έριξε τους Βοιωτούς στη Β' Εθνική * Καθοριστικός ο Αραούχο * Πολλά τα παράπονα των γηπεδούχων

Ξεχρέωσε το γραμμάτιο... Μπορεί να παρατάχθηκε με πολλές αλλαγές στην ενδεκάδα, όμως, η ΑΕΚ κέρδισε με 2-0 εκτός έδρας τον Λεβαδειακό την Κυριακή (23/4) και τον έστειλε στη Β' Εθνική σε συνδυασμό με τις νίκες του Ηρακλή και της ΑΕΛ.

Ήταν αρκετοί εκείνοι στους «κιτρινόμαυρους» που ήθελαν η ομάδα τους να δώσει τη χαριστική βολή στους Βοιωτούς για συγκεκριμένα περιστατικά του παρελθόντος και αυτό έγινε τελικά παρόλο που για μεγάλη διάρκεια του ματς η Ένωση ήταν πολύ κακή.

Ο Λεβαδειακός προσπάθησε, είχε πάθος, έβγαλε κάποιες φάσεις, αλλά δεν ήταν ουσιαστικός και στο φινάλε το πλήρωσε. Μοιραίος ο Νιάς, ο οποίος έχασε τη μεγαλύτερη ευκαιρία του αγώνα. Μεγάλος ο εκνευρισμός στους παίκτες του Δημήτρη Φαράντου και πολλές οι διαμαρτυρίες προς το διαιτητικό τρίο με τις περισσότερες να μην έχουν βάση.

Για τους «κιτρινόμαυρους» αυτό που μπορεί να πει κανείς είναι ότι σκέφτονταν το ματς του Κυπέλλου κόντρα στον Ολυμπιακό με αποτέλεσμα να κάνουν λάθη και να παρουσιάζουν αρκετά προβλήματα. Ωστόσο, οι αλλαγές των Χριστοδουλόπουλου και Αραούχο ήταν κλειδί με τον Αργεντινό να βάζει την υπογραφή του.

Πολύ κακό ήταν το πρώτο ημίχρονο, το οποίο είχε ελάχιστες φάσεις. Εκείνη που θα μπορούσε να έχει ανατρέψει εντελώς τα δεδομένα ήταν αυτή στο 2', όταν ο Σίλβα έφυγε μόνος του, ο Βράνιες τον τζάρτζαρε και ο Ζαχαριάδης θεώρησε ότι δεν υπάρχει ανατροπή εκτός περιοχής, η οποία θα έφερνε και αποβολή.

Από εκεί και πέρα, μία ομάδα είχε κίνητρο και αυτή ήταν ο Λεβαδειακός, αλλά έπαιζε κόντρα σε καλύτερο αντίπαλο. Δεν ήταν εύκολο για εκείνον διασπάσει την άμυνα της Ένωσης, η οποία μπορεί να μην φόρτσαρε, αλλά ήταν σοβαρή και έκλεινε σωστά τους χώρους.

Εξαίρεση η φάση του 8', όταν ο Καραμπουέ αστόχησε εντός περιοχής. Οι Βοιωτοί κατά τα άλλα αδυνατούσαν να πλησιάσουν την εστία της ΑΕΚ και γι' αυτό οι καλές τους στιγμές ήταν δύο απευθείας φάουλ του κινητικού Σουμπίνιο. Ο Σίλβα προσπαθούσε, επίσης, να μπει στο ματς, αλλά δεν του έβγαιναν οι φάσεις.

Όσο για τους «κιτρινόμαυρους», δεν μπόρεσαν να απειλήσουν σε κανένα σημείο του 45λεπτου. Ο Βάργκας με τα στημένα του προσπάθησε να δημιουργήσει πρόβλημα, αλλά τίποτα άλλο δεν λειτουργούσε σωστά. Μπακασέτας και Αραβίδης ήταν κάκιστοι, ενώ ο Πέκχαρτ δεν είχε την τροφοδότηση που θα ήθελε.

Το δεύτερο ημίχρονο δεν είχε μεγάλη διαφορά απλά ξεκίνησε καλύτερα με την κάθε ομάδα να έχει από μία πολύ καλή στιγμή. Ο Λεβαδειακός πρώτος με τον Σίλβα στο 52' και επτά λεπτά μετά η ΑΕΚ με τον Γιόχανσον στην μοναδική της πραγματική ευκαιρία στην αναμέτρηση.

Η Ένωση στη συνέχεια κέρδισε πολλά κόρνερ. Κάθε φορά που πλαγιοκοπούσαν οι παίκτες της οι αμυντικοί των γηπεδούχων έδιωχναν όπως-όπως, αλλά ούτε ένα εξ αυτών δεν κατέληξε σε τελική. Ο Χιμένεθ έριξε στο ματς Χριστοδουλόπουλο, Αλμέιδα και Αραούχο για να βελτιώσει την εικόνα της ομάδας του, αλλά σε πρώτη φάση αυτό δεν φάνηκε να λειτουργεί.

Όσο περνούσαν τα λεπτά οι παίκτες της ΑΕΚ παρουσιάζονταν και πιο χαλαροί και αυτό έκανε έξαλλο τον Χιμένεθ, ο οποίος φώναζε και προσπαθούσε να τους αφυπνίσει. Αμυντικά έχαναν πολύ εύκολα τις θέσεις τους οι «κιτρινόμαυροι» και κάπως έτσι ήρθε και η πολύ μεγάλη ευκαιρία του Νιάς στο 73'.

Αυτό ήταν τελικά το καμπανάκι για τους φιλοξενούμενους, οι οποίοι κοντρόλαραν το ματς στα επόμενα λεπτά και κυκλοφόρησαν την μπάλα. Στο 81' οι Βοιωτοί ζήτησαν πέναλτι, αυτό σωστά δεν δόθηκε και κάπου εκεί έχασαν τη συγκέντρωσή τους από τους πανηγυρισμούς. Αυτό τους κόστισε με τον Αραούχο στο 87' να κάνει το 0-1 και από δική του ενέργεια στο 90'+5 να διαμορφώνεται το τελικό 0-2 με αυτογκόλ του Μουλόπουλου.

Διαιτητής της αναμέτρησης ήταν ο Ζαχαριάδης (Μακεδονίας), βοηθοί του οι Λάμπρου (Ανατολικής Αττικής) και Νικολαΐδης (Μακεδονίας), ενώ τέταρτος ο Τζοβάρας (Φθιώτιδας).

Κίτρινες: 82' Μεντί, 82' Σίλβα

ΛΕΒΑΔΕΙΑΚΟΣ (Δημήτρης Φαράντος): Ναμάσκο, Μουλόπουλος, Ουόν, Τριποτσέρης (90' Σένκα), Μεντί, Καραχάλιος (89' Κουλιμπαλί), Νιας, Λάτσι (69' Μαχαίρας), Καραμπουέ, Σουμπίνιο, Τόνι Σίλβα.

ΑΕΚ (Μανόλο Χιμένεθ): Μπάρκας, Γκάλο, Βράνιες, Κολοβέτσιος, Βινίσιους, Γιόχανσον, Γαλανόπουλος, Μπακασέτας (61' Χριστοδουλόπουλος), Βάργκας, Αραβίδης (75' Αραούχο), Πέκχαρτ (66' Αλμέιδα).