28/03/2024
Πρωτάθλημα | Κυριακή 23 Απριλίου 2017 - 18:00

Nτύθηκε... Κουσκουνάς ο Γιαννιτσάνης, πεντάρα ο ΑΟΤ

Χατ τρικ ο 23χρονος φορ και οι Θεσσαλοί σάρωσαν με 5-0 τον Αιγινιακό

Συνεχίζουν να προσφέρουν γκολ και θέαμα τα Τρίκαλα, που έφτασαν σε μία ακόμη επιβλητική νίκη την Κυριακή (23/4), αυτή τη φορά με 5-0 επί του Αιγινιακού για την 27η αγωνιστική της Β' Εθνικής.

Παράλληλα, η ομάδα του Περικλή Αμανατίδη έκανε ρεκόρ συνεχόμενων επιτυχιών, αφού έφτασε τα 11 σερί τρίποντα, για να παραμείνει ωστόσο στην 5η θέση με 55 βαθμούς, μια και η πορεία πρωταθλητισμού που πραγματοποιεί στο δεύτερο γύρο του πρωταθλήματος δεν αρκεί για να καλύψει το χαμένο έδαφος που δημιούργησαν τα άσχημα αποτελέσματα στο πρώτο μισό της σεζόν.

Αναμφίβολα, μεγάλος πρωταγωνιστής του παιχνιδιού ήταν ο Νίκος Γιαννιτσάνης, καθώς αντικατέστησε τον τιμωρημένο Κουσκουνά στην κορυφή της επίθεσης, αλλά κάλυψε επάξια το κενό του πρώτου σκόρερ του ΑΟΤ σημειώνοντας χατ τρικ.

Από την πλευρά τους, οι Αιγινιώτες με 25 βαθμούς παραμένουν στη 14η θέση, όντας στο +1 από τη ζώνη του υποβιβασμού.

Σε ό,τι αφορά την εξέλιξη του αγώνα στο δημοτικό στάδιο των Τρικάλων, οι γηπεδούχοι είχαν την πρώτη τους καλή ευκαιρία στο 17', με τον Γιαννιτσάνη να πλασάρει ύστερα από πάσα του Στεφάνοβιτς και τον Τόλιο να κρατά απαραβίαστη την εστία του με ωραία επέμβαση.

Στο 23', ωστόσο, ο γκολκίπερ των φιλοξενούμενων δεν μπόρεσε να αντιδράσει στη νέα συνεργασία των δύο «κυανέρυθρων» και ο Γιαννιτσάνης με πλασέ άνοιξε το σκορ.

Τέσσερα λεπτά αργότερα ο Μπαλμπόα έκανε τη σέντρα και ο Πασαλίδης με προβολή σημείωσε αυτογκόλ για το 2-0, ενώ στο 28' η προβολή του Μπαλμπόα μετά τη σέντρα του Γκόλια από αριστερά ήταν άστοχη.

Το τρίτο τέρμα των Θεσσαλών ήρθε στο 33' με την κεφαλιά του Μουμίν μετά από εκτέλεση κόρνερ του Γκόλια, ενώ το καταιγιστικό πρώτο ημίχρονο ολοκληρώθηκε με το δεύτερο προσωπικό τέρμα του Γιαννιτσάνη στο 45', που βρήκε δίχτυα με κεφαλιά ύστερα από σέντρα του Σανδραβέλη και προλαβαίνοντας την έξοδο του Τόλιου.

Στο δεύτερο ημίχρονο ο Γιαννιτσάνης έκανε στο 48' ένα μακρινό σουτ και η μπάλα έφυγε άουτ, ενώ στο 59' ο Μπαλμπόα βγήκε τετ α τετ με τον Τόλιο, άργησε όμως να τελειώσει τη φάση και τελικά σούταρε από πλάγια θέση, μην μπορώντας να βρει τον στόχο.

Τρία λεπτά αργότερα ο Γκόλιας εκτέλεσε απευθείας ένα φάουλ, με την μπάλα να παίρνει περίεργη τροχιά και τον Τόλιο να αιφνιδιάζεται, για να καταλήξει ελάχιστα άουτ εντέλει.

Aπό πλευράς Αιγινιακού, ο Μπουρντουζάν στο 71' έκανε ένα δυνατό σουτ και ο Αποστολίδης απέκρουσε, ενώ στο 75' ο Τόλιος εξουδετέρωσε το διαγώνιο σουτ του Γιαννιτσάνη.

Ο 23χρονος φορ, πάντως, έφτασε στο χατ τρικ στο 80ό λεπτό, αξιοποιώντας με κεφαλιά τη σέντρα του Γκόλια και διαμορφώνοντας το τελικό αποτέλεσμα στη σαρωτική επικράτηση του ΑΟΤ.

Διαιτητής της αναμέτρησης ήταν ο Καραλιόλιος του Συνδέσμου Γρεβενών με βοηθούς τον Παπαδάκη του Συνδέσμου Ημαθίας και τον Στεφανή του Συνδέσμου Καρδίτσας.

ΤΡΙΚΑΛΑ (Περικλής Αμανατίδης): Αποστολίδης, Σανδραβέλης, Γκόλιας, Λεάντρο, Βέρτζος, Ριζογιάννης (61' Mαχαμάτ), Μπαϊκαρά (77' Αρναρέλλης), Μουμίν, Στεφάνοβιτς (73' Ρομπέρ), Μπαλμπόα, Γιαννιτσάνης.

ΑΙΓΙΝΙΑΚΟΣ (Γιάννης Βλάχος): Τόλιος, Παπουτσογιαννόπουλος, Γιαζιτζόγλου, Λιόλιος, Πασαλίδης (46' Τοπαλίδης), Γκατσολάρι, Πατράλης, Ζούρκος (46' Αντωνιάδης), Μπουρντουζάν, Ζγκούρη, Μουκίδης (73' Κυριλλίδης).