26/04/2024
ΑΡΗΣ | Τετάρτη 22 Μαρτίου 2017 - 17:08

«Οδοστρωτήρας» ο Άρης

Οι Θεσσαλονικείς… ξέσπασαν στο δεύτερο ημίχρονο κόντρα στον Πανελευσινιακό, παίρνοντας επιβλητική νίκη με 4-0 και στρέφουν το ενδιαφέρον τους στο κρίσιμο ματς με τα Τρίκαλα

Αποφασισμένος να παλέψει μέχρι τέλους για την άνοδο είναι ο Άρης και το απέδειξε και την Τετάρτη (22/3) στο πλαίσιο της 22ης αγωνιστικής. Οι Θεσσαλονικείς έκαναν την… δουλειά τους επικρατώντας με το επιβλητικό 4-0 του Πανελευσινιακού και πλέον στρέφουν το ενδιαφέρον τους στο κρίσιμο ματς με τα Τρίκαλα την Κυριακή (26/3).

Αυτή τη φορά, η ομάδα του Νίκου Κωστένογλου αγχώθηκε μόνο για ένα ημίχρονο, αλλά στην επανάληψη ήταν καταιγιστικοί σκοράροντας τέσσερις φορές και έχοντας και δοκάρι.

Την ίδια ώρα μάθαιναν τα… ευχάριστα της ήττας της Λαμίας, πλησιάζοντάς την πλέον στους τρεις βαθμούς και έχοντας το μεταξύ τους ντέρμπι στην έδρα τους.

Ο Άρης είχε από το ξεκίνημα τα ηνία του αγώνα, αλλά δυσκολεύτηκε να βρει τον δρόμο για τα δίχτυα.

Μάλιστα, οι φιλοξενούμενοι είχαν και δύο πολύ καλές στιγμές με τον Πρίντεμπς και κοιτούσαν στα ίσα τον αντίπαλό τους, πριν την κατάρρευση του δεύτερου μέρους. Προσπαθούσαν να απειλήσουν κυρίως με αντεπιθέσεις, την ώρα που οι Ντούνης και Πίτου Γκαρσία ήταν οι πιο επικίνδυνοι για τους γηπεδούχους.

Στην επανάληψη, όμως, η εικόνα άλλαξε. Και αυτό οφείλεται στο γρήγορο γκολ του Τάτου στο 51’ που πέντε λεπτά αργότερα «ματσαρίστηκε» από τον Ίλιτς και ενώ είχε προηγηθεί και το δοκάρι του δεύτερου σκόρερ.

Τα δύο γκολ έδωσαν την απαραίτητη ώθηση στους παίκτες του Κωστένογλου που στη συνέχεια ήταν καταιγιστικοί.

Η εύστοχη εκτέλεση πέναλτι του Καπνίδη «κλείδωσε» με κάθε επισημότητα το τρίποντο, με τον Ταυλαρίδη να βάζει το «κερασάκι στην τούρτα» και τους Θεσσαλονικείς να προετοιμάζονται με τον καλύτερο τρόπο για το κρίσιμο ματς που ακολουθεί με τα Τρίκαλα.

Διαιτητής ήταν ο Δημήτρης Δραγάτης (Χαλκιδικής), με βοηθούς τους Γιώργο Κελάζογλου (Χαλκιδικής) και Στυλιανό Γούτα (Χαλκιδικής), ενώ τέταρτος ήταν ο Ευάγγελος Γρατσάνης (Τρικάλων).

Κίτρινες: 16’ Τσούπρος, 19’ Ζέλιος, 76’ Στόγιος, 83’ Κρισμάρεβιτς

ΑΡΗΣ (Νίκος Κωστένογλου): Διούδης, Μπούρμπος, Σόουζα, Χαριτωνίδης, Καράμπελας, Πίτου Γκαρσία (73’ Καπνίδης), Παυλίδης, Τάτος (67’ Ταυλαρίδης), Ίλιτς, Ντόγος, Ντούνης (78’ Μιλούνοβιτς).

ΠΑΝΕΛΕΥΣΙΝΙΑΚΟΣ (Γιώργος Βαζάκας): Μακρυνιώτης, Κρισμάρεβιτς, Πρίντεμπς, Σταματάκης, Γραικός (53’ Στόγιος), Κανσέτση, Ζέλιος, Κορομηλάς (33’ Καμπούρης), Αγγελούδης (50’ Δημόπουλος), Αρναούτογλου, Τσούπρος.