24/05/2017
Πρωτάθλημα | Κυριακή 19 Μαρτίου 2017 - 17:49

Τριάρα με εξαιρετικό πρώτο ημίχρονο για τον Απόλλωνα Καλαμαριάς

Οι Πόντιοι επιβλήθηκαν 3-1 του Μακεδονικού Φούφα, σημειώνοντας όλα τους τα γκολ στο πρώτο 45λεπτο

Σε παράσταση για έναν ρόλο μετέτρεψε το παιχνίδι με τον Μακεδονικό Φούφα ο Απόλλων Καλαμαριάς, ο οποίος τον νίκησε εντός έδρας με 3-1 την Κυριακή (19/3) και διατηρήθηκε στην κορυφή του 1ου ομίλου της Γ’ Εθνικής.

Οι Πόντιοι ήταν ανώτεροι σε όλη τη διάρκεια του αγώνα και «κλείδωσαν» το «τρίποντο» από το πρώτο ημίχρονο όταν και βρέθηκαν να προηγούνται με 3-0.

Με τη συμπλήρωση 10 λεπτών αγώνα ο Κυβελίδης έκανε το 1-0 με ωραίο γυριστό σουτ, στο 35’ ο Καλαϊτζίδης διπλασίασε τα τέρματα της ομάδας του με σουτ εκτός περιοχής ενώ στο 43’ ξανά ο Κυβελίδης με ωραία ατομική προσπάθεια και πλασέ έγραψε το 3-0.

Οι γηπεδούχοι μπήκαν δυνατά και στο δεύτερο ημίχρονο και στο 50’ είχαν δοκάρι με τον Βεργώνη ενώ στο 64’ το σουτ του Συμελίδη βρήκε στα σώματα και κατέληξε κόρνερ.

Στο 73’ και οι φιλοξενούμενοι είχαν δοκάρι μετά από πλασέ του Μένκα και τρία λεπτά πριν από τη λήξη κατάφεραν αν μειώσουν σε 3-1 με τον Βλαδίκα.

ΑΠΟΛΛΩΝ ΚΑΛΑΜΑΡΙΑΣ (Δημήτρης Καλαϊτζίδης): Μένκα, Αμαραντίδης, Κυβελίδης (58’ Χασομέρης), Σαμαράς, Καπίας, Γεωργιάδης, Βεργώνης, Συμελίδης (67’ Φάμπιο), Ν’ Λουντούλου, Πόποβιτς, Καλαϊτζίδης (74’ Καλογέρης).

ΜΑΚΕΔΟΝΙΚΟΣ ΦΟΥΦΑ (Γιώργος Παπακώστας): Παπαδόπουλος, Τζόμπο, Φωτιάδης, Τζουβάρας, Σιδηρόπουλος, Τακίδης, Τσικόπουλος, Δούφας (86’ Βλαδίκας), Χάϊτας (74’ Πιριτσάους), Ρωμαίος (62’ Παπουτσίδης), Ζιώγας.