25/03/2017
Πρωτάθλημα | Κυριακή 19 Μαρτίου 2017 - 17:40

«Σφραγίδα» τίτλου από την Παναχαϊκή

Οι Πατρινοί έδειξαν χαρακτήρα στο Λουτράκι (2-0)

Στην επίτευξη ακόμη μίας σπουδαίας νίκης έφτασε η Παναχαϊκή απέχοντας ελάχιστα από την άνοδο. Σε κυριακάτικη (19/03) αναμέτρηση που διεξήχθη στο πλαίσιο της 23ης αγωνιστικής προέκυψε ακόμη μία νίκη με σκορ 2-0 στο Λουτράκι για τον 3ο όμιλο της Γ’ Εθνικής.

Το πρώτο ημίχρονο κύλησε δίχως γκολ για ν’ ακολουθήσει μία μεστή εμφάνιση στο δεύτερο χρονικά σκέλος της αναμέτρησης. Στο μεταξύ, οι διώκτες της Παναχαϊκής γνώρισαν βαθμολογικές απώλειες αφήνοντας τους Πατρινούς να φτάνουν πιο εύκολα στην κατάληψη της πρώτης θέσης που οδηγεί στη Β’ Εθνική.

Οι φιλοξενούμενοι προειδοποίησαν στο 18ο λεπτό έχοντας δοκάρι χάρη σε βολέ του Ελευθεριάδης. Όσον αφορά τους γηπεδούχους προσπάθησαν να διατηρήσουν ανέπαφα τα μετόπισθεν προκειμένου να φτάσουν στην ισοπαλία. Τα δεδομένα άλλαξαν άρδην στο β’ ημίχρονο, όπου η Παναχαϊκή εδραίωσε την αγωνιστική κυριαρχία της.

Μία έξοχη ατομική προσπάθεια συνοδεύτηκε από ιδανικό σουτ του Γκίνο που άνοιξε το σκορ στο 63ο λεπτό για το 0-1 έπειτα από εκτέλεση κόρνερ του Μπουρλάκη. Το τελικό αποτέλεσμα διαμορφώθηκε από τον ίδιο δημιουργό με εκτελεστή τον Ελευθεριάδη να πλασάρει άψογα στο 81ο λεπτό.

Τέλος στο γήπεδο του Λουτρακίου βρέθηκαν περίπου 100 οπαδοί των Πατρινών που είδαν τη διαφορά ν’ αυξάνεται στους οκτώ βαθμούς από τη δεύτερη θέση.

ΛΟΥΤΡΑΚΙ (Νίκος Μεσολόγγης): Διαμαντής, Γούλας, Τζορμπατζίδης, Ζέλο, Χουστουλάκης, Παπαναστασίου, Αποστολάκης, Παναγόπουλος, Μάγκος, Κωβαίος, Ζέρβος.

ΠΑΝΑΧΑΪΚΗ (Σωκράτης Οφρυδόπουλος): Βρονταράς, Τσαφταρίδης, Πολίμος, Λουμπαρδέας, Μακρυδημήτρης, Γκίνο, Μπιτσάκος, Ελευθεριάδης, Στεργίδης, Μπουρλάκης, Σπανός.