19/04/2024
Πρωταθλήματα Υποδομών | Σάββατο 18 Μαρτίου 2017 - 15:02

«Ερυθρόλευκο» το ντέρμπι Νέων

Μεγάλη νίκη για την ΑΕΚ κόντρα στον Ατρόμητο με σκορ 3-2 *Άνετος ο ΠΑΟΚ που υποδέχθηκε τον Πανιώνιο (4-1)

Ο Ολυμπιακός θριάμβευσε με 3-1 στο σαββατιάτικο (18/03) εκτός έδρας ντέρμπι κόντρα στον Παναθηναϊκό για την 25η αγωνιστική του πρωταθλήματος Νέων της Σούπερ Λίγκας. Επομένως, οι «ερυθρόλευκοι» παρέμειναν αήττητοι στο φετινό πρωτάθλημα, ενώ αποσπάστηκαν κατά επτά βαθμούς, μετρώντας ταυτόχρονα ένα ματς λιγότερα συγκριτικά με τους «πράσινους».

Όλα ξεκίνησαν ιδανικά για τους πρωτοπόρους που πέτυχαν δύο γκολ στο πρώτο κιόλας 20λεπτο. Το σκορ άνοιξε στο 14’, έπειτα από συστημένη σέντρα του Κουγιού από δεξιά και πλασέ του Καμπέτση για το 0-1. Ο ίδιος ποδοσφαιριστής πέτυχε κα δεύτερο προσωπικό γκολ, όταν εκμεταλλεύτηκε λανθασμένο βολέ του Ξενόπουλου βάζοντας την κόντρα για το 0-2 στο 18’!

Ο Παναθηναϊκός προσπάθησε να μπει εκ νέου στη διεκδίκηση ενός θετικού αποτελέσματος απειλώντας με εκτέλεση φάουλ του Μπουζούκη που εξουδετερώθηκε από τον Αγγελόπουλο στο 67’. Οι γηπεδούχοι μείωσαν αμέσως μετά έπειτα σέντρα του Παπανικολάου από αριστερά και άψογο βολέ του Πίσπα πάνω στην κίνηση για το 1-2 στο 74ο λεπτό!

Εντούτοις, ο Ολυμπιακός ήταν επικίνδυνος στις αντεπιθέσεις καθώς οι «πράσινοι» άφηναν ακάλυπτα τα μετόπισθεν. Μία σέντρα του Φουάση από αριστερά μετατράπηκε σε γκολ από τον Βάρκα για το 1-3 στη λήξη της κανονικής διάρκειας.

ΠΑΝΑΘΗΝΑΙΚΟΣ (Βαγγέλης Σάμιος): Ξενόπουλος, Ξηρός (59′ Βαλμάς), Ντόκο, Ζερβόπουλος, Μαυρομμάτης, Μίγγος, Παπανικολάου, Αγγελόπουλος, Πίσπας, Μπουζούκης, Χατζηγιοβάννης (78′ Κουντουριώτης).

ΟΛΥΜΠΙΑΚΟΣ (Νίκος Τοπολιάτης): Αγγελόπουλος, Κουγιός (78′ Χατζηιωαννίδης), Φουάσης, Νικολάου, Τόλι, Λάμπρου (69′ Πέιος), Βάρκας (88′ Βάρκας), Ξενιτίδης, Καμπετσής, Μεγαρίτης, Βρουσάι.