25/04/2024
Χάντμπολ | Δευτέρα 13 Μαρτίου 2017 - 00:33

«Κλείδωσε» την πρωτιά το ΙΕΚ Ξυνή

Πήρε το διπλό με 29-21 επί του ΑΣΕ Δούκα στο ματς που ολοκλήρωσε τη 18η αγωνιστική της Α1 χάντμπολ

Στην εξασφάλιση του απόλυτου πλεονεκτήματος έδρας εν όψει πλέι οφ προχώρησε την Κυριακή (12/3) το ΙΕΚ Ξυνή μετά τη νίκη του με 29-21 κόντρα στον Δούκα, στον αγώνα που έριξε την αυλαία της 18ης αγωνιστικής της Α1 χάντμπολ.

Στο Δαΐς η ομάδα του Παναγιώτη Ιατρούδη επέβαλε την ανωτερότητά της στο δεύτερο ημίχρονο και έφυγε δίκαια νικήτρια από την έδρα του Δούκα, φτάνοντας τους 33 βαθμούς και «κλειδώνοντας» την πρωτιά στην κανονική περίοδο του πρωταθλήματος.

Αλβανός, Τσιλιμπάρης και Παπακυπριανού πέτυχαν τα 25 από τα 29 γκολ των φιλοξενούμενων, ενώ από πλευράς Δούκα, που έπεσε στην 3η θέση με 26 βαθμούς, πρώτοι σκόρερ με 5 γκολ ήταν οι Τζηράς και Ζαμπούνης.

Τα πεντάλεπτα: 0-1, 2-4, 4-6, 7-6, 9-8, 11-12 (ημχ), 12-15, 13-17, 15-19, 17-22, 19-25, 21-29.

ΑΣΕ ΔΟΥΚΑ (Γιώργος Κρανάκης): Ζαλώνης, Μωραΐτης, Τόμπρος, Τζηράς 5, Ζαμπούνης 5, Μανουσέλης 1, Μπραουδάκης, Αποστολίδης 2, Μπάρμπας, Ντούνης 2, Νιντερέγγερ, Μπάγιος, Ζιβούλοβιτς, Νταρσουλάντ, Αραπακόπουλος 3, Μυλωνάς 3.

ΙΕΚ ΞΥΝΗ (Παναγιώτης Ιατρούδης): Τσακνής, Κωστακίδης 8, Καραμπουρνιώτης, Λαδάκης, Αργυράκης, Γκέρτσος 2, Μελετάκος, Αλβανός 9, Παπαδιονυσίου 1, Παπακυπριανού 8, Λεωνίδας, Τσιλιμπάρης, Λιόλιος, Κολοκοτρώνης, Χάλαρης 1, Κεδέρης.