20/04/2024
Πρωταθλήματα Υποδομών | Κυριακή 12 Μαρτίου 2017 - 15:25

Ισόπαλο το ντέρμπι Δικεφάλων στους Νέους

ΑΕΚ και ΠΑΟΚ έμειναν στο 1-1 *Για τίτλο ο αήττητος Ολυμπιακός, απίθανο σερί για τον Παναθηναϊκό *Πλατανιάς και Λεβαδειακός εκμεταλλεύτηκαν τις έδρες τους, σπουδαίο διπλό η Ξάνθη στην Κέρκυρα.

Ο Ολυμπιακός παραμένει στην κορυφή του πρωταθλήματος Νέων επικρατώντας με 3-0 κόντρα στον Ατρόμητο σε κυριακάτικη (12/03) αναμέτρηση στο πλαίσιο της 24ης αγωνιστικής. Στο μεταξύ, το ντέρμπι «Δικεφάλων» μεταξύ ΑΕΚ και ΠΑΟΚ έληξε ισόπαλο με σκορ 1-1. Ο Παναθηναϊκός έδωσε συνέχεια σ’ ένα άκρως επιτυχημένο σερί 10 αγωνιστικών πανηγυρίζοντας το δεύτερο διπλό στις αναμετρήσεις του σαββατοκύριακου (11 και 12 Μαρτίου) φεύγοντας νικητής το Σάββατο από τη Θεσσαλονίκη με 4-2 κόντρα στον Ηρακλή.

Η πρώτη εκτός έδρας νίκη σημειώθηκε στο εναρκτήριο ματς, όπου η Ξάνθη «λύγισε» με 2-0 την Κέρκυρα σε επίσης σαββατιάτικο ματς. Στον αντίποδα, Πλατανιάς και Λεβαδειακός εκμεταλλεύτηκαν τις έδρες τους κόντρα σε Βέροια (2-1) και Αστέρα Τρίπολης (2-0) αντίστοιχα.

Βήμα τίτλου ο Ολυμπιακός

Ο Ολυμπιακός εδραιώνεται οριστικά και αμετάκλητα στην κορυφή. Μάλιστα, οι «ερυθρόλευκοι» φρόντισαν ν’ αποδείξουν έμπρακτα την αγωνιστική τους ανωτερότητα στο τελευταίο χρονικό ματς της 24ης αγωνιστικής που διεξήχθη την Κυριακή (12/03). Το σκορ άνοιξε μόλις στο 12ο λεπτό χάρη σε γκολ του Ξενιτίδη. Ωστόσο, ο Ατρόμητος μπορούσε κάλλιστα να ισοφαρίσει, αλά ο Αγγελόπουλος νίκησε τον Φαρία σε τετ-α-τετ στο 37’. Ενδιάμεσα όμως είχε χαθεί σπουδαία ευκαιρία από τον Βάρκα που αστόχησε με κεφαλιά (34’).

Ο Ολυμπιακός… προειδοποίησε για το 2-0 με άστοχο σουτ του Βάρκα στο 54’. Το ματς κρίθηκε οριστικά στο 65ο λεπτό έπειτα από έξοχη ντρίπλα και πλασέ του Βρουσάι στο 65ο λεπτό. Ο ίδιος ποδοσφαιριστής διπλασίασε τις προσωπικές του επιτυχίες στο 86’ με υπέροχο γυριστό σουτ διαμορφώνοντας το τελικό 3-0.

ΟΛΥΜΠΙΑΚΟΣ: Αγγελόπουλος, Πανάγου (46′ Φουάσης), Κουγιός, Λάμπρου, Τόλι, Ξενιτίδης, Βάρκας, Πλέγας, Καμπετσής, Κηπουρός (59′ Πέιος), Βρουσάι.

ΑΤΡΟΜΗΤΟΣ: Κινάλης, Γιαταγιαννάκης, Τζίνοβιτς, Στρούγγης, Κρασιέλ, Νάτσος, Φαρία (57′ Ιγκμπινόμπα), Ρότσα (65′ Δαλκαφούκης), Νταβιώτης, Λαζαρίδης (74′ Κοτσικός),  Τσατσόπουλος.

Μοιρασμένο το ντέρμπι «Δικεφάλων»

Ισόπαλο με σκορ 1-1 έληξε το κυριακάτικο (12/03) ντέρμπι ανάμεσα στην ΑΕΚ και τον ΠΑΟΚ αναφορικά με την 24η αγωνιστική στο πρωτάθλημα Νέων της Σούπερ Λίγκας. Η Ένωση διατηρούσε την υπεροχή στο μεγαλύτερο χρονικό διάστημα η οποία μετουσιώθηκε σε προβάδισμα στο σκορ. Για την ομάδα του Νίκου Παναγιωτάρα σκόραρε ο Βλαχομήτρος με δυνατό σουτ στο 20ο λεπτό. Οι φιλοξενούμενοι του Πάμπλο Γκαρσία απάντησαν άμεσα χάρη σε τέρμα του Χατζηστραβού στο 32’.

ΑΕΚ: Παπαδόπουλος, Ασπρογιάννης (80' Μούλτσιας), Μαρκοπουλιώτης, Μπούσης, Γιαννούτσος, Λίτσι (84' Ψάνης), Μπάμπης, Τσέλιος, Βλαχομητρος, Αντωνίου (Τάμπας), Μεληκιώτης.

ΠΑΟΚ: Μούτσα, Παπαθανασίου, Πολύζος, Κυριαλάνης (80’ Mίσκοβιτς), Μελετίδης, Χατζηδίμπας, Χατζηστραβός, Γιαλαμούδης, Σταθόπουλος, Καπρέτσος (83’ Κόζακ), Τζοβάρας (65’ Mατθαίου).

Δέκα σερί νίκες ο Παναθηναϊκός

Ο Παναθηναϊκός διατηρείται σε υψηλά επίπεδα απόδοσης πραγματοποιώντας ακόμη μία πληθωρική εμφάνιση η οποία συνοδεύτηκε από νίκη επί του Ηρακλή στη Θεσσαλονίκη με 4-2 στο σημαντικότερο σαββατιάτικο ματς. Έτσι, οι «πράσινοι» έφτασαν τις δέκα διαδοχικές νίκες στο πρωτάθλημα.  Όλα ξεκίνησαν ιδανικά για εκείνους διότι ο Πίσπας πιστοποίησε τους λόγους που αποτελεί τον πρώτο τους σκόρερ βρίσκοντας δίχτυα μόλις στο 8ο λεπτό.

Ο Ευθυμίου πάντως ισοφάρισε στο 26’ για τον Ηρακλή. Εντούτοις, το προβάδισμα απέκτησε εκ νέου «πράσινη»… απόχρωση διότι ο Θεοχάρης έγινε ο τελικός αποδέκτης σ’ ένα γκολ που αποτέλεσε προϊόν συνεργασίας και συνδυασμών ανάμεσα στους Μίγγο, Αγγελόπουλο και Πίσπα στο 44’. Ο Παναθηναϊκός έκανε το 3-1 νωρίς στο δεύτερο ημίχρονο με σκόρερ τον Παπανικολάου στο 47’. Για τους γηπεδούχους μείωσε ο Ζιώγας έξι λεπτά αργότερα (2-3). Το τελικό αποτέλεσμα διαμορφώθηκε χάρη στο δεύτερο προσωπικό γκολ του Παπανικολάου στο ματς που σημειώθηκε στο 68’.

ΗΡΑΚΛΗΣ: Παπαδόπουλος, Γουνόπουλος, Τσαλταμπασίδης, Δραγάνης (66′ Αλοπούδης), Μυλωνάς, Βλαχόπουλος, Δοξάκης (85′ Αποστόλου), Ευθυμίου, Τσεγκάι, Ζιώγας, Δαμουλάκης (41′ Ζανάκης).

ΠΑΝΑΘΗΝΑΪΚΟΣ: Ξενόπουλος, Ντόκο, Ξηρός (67′ Αποστολάκης), Ζερβόπουλος, Μαυρομάτης, Μίγγος, Παπανικολάου (72′ Μπουζούκης), Θεοχάρης, Αγγελόπουλος, Κουντουριώτης (69′ Βαλμάς), Πίσπας.

To πρόγραμμα και τα αποτελέσματα στην 24η αγωνιστική του πρωταθλήματος Νέων:

Σάββατο (11/03)

Κέρκυρα – Ξάνθη 0-2 (11’ Τσάπαρης, 40’ Μελισσόπουλος)

Ηρακλής – Παναθηναϊκός 2-4 (26’ Ευθυμίου, 53’ Ζιώγας – 8’ Πίσπας, 44’ Θεοχάρης, 47’, 68’ Παπανικολάου)

Πλατανιάς – Βέροια 2-1 (85’ Παπανικολάου, 88’ Σκουλουδάκης - 14΄Μαυριάς)

*Με 10 ποδοσφαιριστές έμεινε η Βέροια στο 90ο λεπτό διότι ο τερματοφύλακας Βενετικίδης αποβλήθηκε με δεύτερη κίτρινη κάρτα.

Λεβαδειακός – Αστέρας Τρίπολης 2-0 (55’ Λιάγκας, 70’ Σαραντίδης)