16/04/2024
Πρωταθλήματα Υποδομών | Κυριακή 5 Μαρτίου 2017 - 16:33

Πρωινός... περίπατος από τον Ολυμπιακό στους Νέους

Οι Πειραιώτες παρέμειναν αήττητοι επικρατώντας με 2-0 του ΠΑΟΚ *Άνετη νίκη για τον Παναθηναϊκό με 7-0 επί της Βέροιας

Πρόγευση του ντέρμπι ανάμεσα στον ΠΑΟΚ και τον Ολυμπιακό δόθηκε το πρωί της Κυριακής (05/03) καθώς αναμετρήθηκαν οι αντίστοιχες ομάδες Νέων των δύο συλλόγων στο πλαίσιο της 23ης αγωνιστικής για τη Σούπερ Λίγκα.

Το ματς διεξήχθη στη Νέα Μεσημβρία, όπου οι «ερυθρόλευκοι» επιβλήθηκαν με 2-0 διατηρώντας το φετινό τους αήττητο συγκεντρώνοντας ταυτόχρονα 57 βαθμούς σε 21 ματς. Ωστόσο, ο ΠΑΟΚ μπήκε πιο δυνατά απειλώντας με κεφαλιά του Σταθόπουλου στο έκτο λεπτό.

Παρ’ όλα αυτά ακολούθησε αντίδραση που συνδυάστηκε με γκολ από πειραιώτικης πλευράς. Ο Ξενιτίδης άνοιξε το σκορ εξαπολύοντας σουτ μέσα από την περιοχή στο 40ο λεπτό για το 0-1. Κατόπιν, ο ΠΑΟΚ πίεσε δίχως αποτέλεσμα με τους φιλοξενούμενους να διπλασιάζουν τα δικά τους γκολ με τον Βάρκα να διαμορφώνει το τελικό αποτέλεσμα στο 70ο λεπτό.

Παρόντες ήταν οι Λούμπος Μϊχελ, Ζήσης Βρύζας, καθώς και ο Γιώργος Γεωργιάδης.

ΠΑΟΚ: Μουτσα, Κυριαλάνης, Μίσκοβιτς (68΄ Καπρέτσος), Πολύζος, Μελετίδης, Χατζηδίμπας, Χατζηστραβός (73΄ Τζοβάρας), Παπαθανασίου, Λύρατζης, Σταθόπουλος, Παπαδόπουλος (46΄ Γκαργκαλατζίδης).

ΟΛΥΜΠΙΑΚΟΣ: Αγγελόπουλος, Πανάγου, Κουγιός (55' Φουάσης), Λάμπρου, Τόλι, Μεγαρίτης, Πέιος (80' Χατζηϊωαννίδης), Ξενιτίδης (71' Πλέγας), Βρουσάι, Καμπετσής, Βάρκας.

«Επτάσφαιρος» ο Παναθηναϊκός

Ο Παναθηναϊκός έφτασε στην ένατη διαδοχική του νίκη. Έτσι, οι «πράσινοι»… σκόρπισαν τη Βέροια με το εμφατικό 7-0 σε κυριακάτικο (05/03) ματς για την 23η αγωνιστική στη Σούπερ Λίγκα. Ο Μίγγος έκανε το 1-0 ευστοχώντας σε εκτέλεση πέναλτι στο 26ο λεπτό, ενώ το 2-0 έγινε από τον Θεοχάρη στο 34’ και το 3-0 από τον Πίσπα δευτερόλεπτα πριν την ανάπαυλα.

Ενδιάμεσα, οι φιλοξενούμενοι είχαν πέναλτι που κατέληξε άουτ στο 39ο λεπτό.          Σε τυπική διαδικασία μετατράπηκε το δεύτερο ημίχρονο. Ο Σάμιος «τελείωσε» το ματς στο 48’ χάρη στο δεύτερο προσωπικό γκολ του Θεοχάρη. Το 5-0 έγινε επίσης από το δεύτερο προσωπικό γκολ του Πίσπα στο 52’.

Στο 63’ έγινε το 6-0 από τον Εμμανουηλίδη που πήρε μία ευκαιρία όντας πρώτος σκόρερ της εφηβικής ομάδας και γεννηθείς το 2000. Ο ίδιος διαμόρφωσε το τελικό αποτέλεσμα στο 84’ αφήνοντας ένα εντυπωσιακό πρώτο δείγμα από τις δυνατότητές του.

ΠΑΝΑΘΗΝΑΪΚΟΣ: Ξενόπουλος, Βαλμάς (53′ Μανιδάκης), Ντόκο, Ξηρός, Ανδρέου, Μίγγος, Παπανικολάου, Θεοχάρης, Πίσπας (61′ Εμμανουηλίδης), Αγγελόπουλος (67′ Αποστολάκης), Δημήτρουλας.

ΒΕΡΟΙΑ: Βενετικίδης, Τερζής, Κοντός, Κουμπιός, Λουκίδης, Βασσάρας, Κουτσούκης, Αϊρατζής, Νίκας, Ερ. Τσουλχάι, Βασμανίδης, ενώ μπήκαν και οι Δόρης, Ιακωβίδης, Καραγιάννης.

To πρόγραμμα και τα αποτελέσματα στην 23η αγωνιστική του πρωταθλήματος Νέων:

Σάββατο (04/03)

Ξάνθη – Πλατανιάς 1-0 (88’ Μελισσόπουλος)

*Οι γηπεδούχοι είχαν δοκάρια με τους Σβάρνα (57’) και Χατζηχασάνογλου (64’).

Πανιώνιος – ΑΕΚ 1-0 (54’ Αντωνακόπουλος)

Ατρόμητος – Ηρακλής 4-1 (9’, 65’ πεν. Κάιο, 38’ πεν. Λαζαρίδης, 73’ Κότσικος – 42’ Νεστοράς)

*Στο 65ο λεπτό αποβλήθηκε ο Ρότας από πλευράς φιλοξενούμενων με απευθείας κόκκινη κάρτα.

*Στο 70ο λεπτό ο Κότσικος είχε δοκάρι για τους γηπεδούχους.

ΑΕΛ – ΠΑΣ Γιάννινα 0-0

Κυριακή (05/03)

Αστέρας Τρίπολης – Κέρκυρα 3-2 (75’ πεν. Συρεγγέλας, 81’ Τσιώλης, 90’ Νάτσης - 55’ αυτ. Γ. Ζήσης, 61΄ Κυζιρίδης)

*Στο 74’ αποβλήθηκε ο Πέκι για τους γηπεδούχους.

ΠΑΟΚ – Ολυμπιακός 0-2

Παναθηναϊκός – Βέροια 7-0

Παναιτωλικός – Λεβαδειακός 2-0