25/04/2024
Στα... αλώνια | Τετάρτη 20 Μαρτίου 2013 - 19:34

Το σήκωσε ο Βέρμπης, μοιραίος ο Χανιώτης (photo-stories + video)

H ΚΗΦΙΣΙΑ ΠΗΡΕ ΤΟ ΚΥΠΕΛΛΟ ΕΠΣ ΑΘΗΝΩΝ ΕΠΙΚΡΑΤΩΝΤΑΣ ΤΟΥ ΑΙΓΑΛΕΩ ΣΤΑ ΠΕΝΑΛΤΙ

Διά... ποδός Δημήτρη Βέρμπη η Κηφισιά κατέκτησε το 42ο Κύπελλο της ΕΠΣ Αθηνών το βράδυ της Τετάρτης (20/3) στο γήπεδο της Νέας Σμύρνης, παρουσία περισσότερων των 2.000 φιλάθλων. Η ομάδα των βόρειων προαστίων νίκησε στα πέναλτι το Αιγάλεω, με τον πρώην επιθετικό του Απόλλωνα Δημήτρη Βέρμπη να ισοφαρίζει στις καθυστερήσεις της κανονικής διάρκειας του αγώνα για το τελικό 1-1 και να ευστοχεί και στην ψυχοφθόρο διαδικασία.
Αντιθέτως, ένας εκ των μοιραίων για το Αιγάλεω ήταν ένας άλλος παίκτης που έχει φορέσει τη φανέλα του Απόλλωνα, ο Λάμπρος Χανιώτης.
Στο «Σίτι», βέβαια, θα πρέπει να τα βάζουν με τους εαυτούς τους, καθώς έχασαν το Κύπελλο μέσα από τα χέρια τους. Έφτασαν μια ανάσα από τη νίκη στην κανονική διάρκεια του αγώνα, όταν προηγήθηκαν με ωραίο γκολ που σημείωσε με μονοκόμματο σουτ ο Δουκάκης (ΦΩΤΟ 2) στο 56’, όμως στις καθυστερήσεις του αγώνα και συγκεκριμένα στο 90’+2 ο Βέρμπης (ΦΩΤΟ 3) έκανε το 1-1, ευστοχώντας στο πέναλτι που υπέδειξε ο διαιτητής Παππάς σε χέρι του Στριμμένου (φάση για την οποία το «Σίτι» διαμαρτύρεται και για αυτόν το λόγο δεν παρέλαβε ούτε τα μετάλλιά του στο τέλος).
Στην 30λεπτη παράταση δεν υπήρξε νικητής κι έτσι οι δύο ομάδες κλήθηκαν να λύσουν τις διαφορές τους από την... άσπρη βούλα.
Η αλήθεια, πάντως, είναι ότι το Αιγάλεω, έχοντας τη συμπαράσταση περίπου 1.200 φίλων του (κέρδισαν τη μάχη της εξέδρας - ΦΩΤΟ 4), ήταν καλύτερο στη μεγαλύτερη διάρκεια της αναμέτρησης και άξιζε να πάρει το τρόπαιο, όμως βρήκε απέναντί του τον τερματοφύλακα της Κηφισιάς Γιώργο Κόλλια, ο οποίος έκανε μεγάλη εμφάνιση.
Είναι χαρακτηριστικό πως το «Σίτι» έχασε μεγάλες ευκαιρίες, με σημαντικότερες αυτές του Τουρνά στο 37’ (σουτ - απέκρουσε ο Κόλλιας), του Κουτσοδήμου στο 61’ (κεφαλιά - μπλόκαρε πάνω στη γραμμή ο Κόλλιας), του Δουκάκη στο 70’ (σουτ - έπεσε στη γωνία του Κόλλιας), του Μακρή στο 90’+6 (κεφαλιά - έδιωξε πάνω στη γραμμή ο Στασινός) και του Στριμμένου στο 120’+1 (κεφαλιά - ελάχιστα άουτ). Αντίθετα, η Κηφισιά είχε δύο καλές στιγμές με τον Βέρμπη στο 58’ (φάουλ - ελάχιστα άουτ) και στο 75’ (σουτ - πρόλαβε και έκανε την κόντρα ο Παπουτσής και ενώ η μπάλα είχε κατεύθυνση προς τα δίχτυα).
Η Κηφισιά, ωστόσο, ήταν πιο εύστοχη στα πέναλτι (3-4) και πήρε τελικά τη νίκη με συνολικό σκορ 4-5.
ΑΙΓΑΛΕΩ (Λουτσιάνο Ντε Σόουζα): Κουρεπίνης, Παπουτσής, Ταμπάκης, Στριμμένος, Κουτσοδήμος, Κουμπούλης, Δουκάκης (86’ λ.τρ. Βουτυράς), Τουρνάς (115’ Ποστόλης), Μακρής, Τζανετάκος, Πολυκρέτης (91’ Χανιώτης).
ΚΗΦΙΣΙΑ (Θωμάς Γράφας): Κόλλιας, Στασινός, Καραμπάς (88’ Παπάζογλου), Τεγούσης, Έσλερ, Κορακάκης, Χίσο, Κάρος (69’ Παπαδόπουλος), Βέρμπης, Γκουτσούλας, Ντούμος (78’ Γεωργακόπουλος).

Η ΔΙΑΔΙΚΑΣΙΑ ΤΩΝ ΠΕΝΑΛΤΙ

ΑΙΓΑΛΕΩ 1ο: Παπουτσής 1-0
ΚΗΦΙΣΙΑ 1ο: Κορακάκης 1-1
ΑΙΓΑΛΕΩ 2ο: Μακρής 2-1
ΚΗΦΙΣΙΑ 2ο: Χίσο 2-1 (άουτ)
ΑΙΓΑΛΕΩ 3ο: Βουτυράς 2-1 (απέκρουσε ο Κόλλιας)
ΚΗΦΙΣΙΑ 3ο: Γεωργακόπουλος 2-2
ΑΙΓΑΛΕΩ 4ο: Ποστόλης 3-2
ΚΗΦΙΣΙΑ 4ο: Τεγούσης 3-2 (δοκάρι)
ΑΙΓΑΛΕΩ 5ο: Τζανετάκος 3-2 (οριζόντιο δοκάρι)
ΚΗΦΙΣΙΑ 5ο: Βέρμπης 3-3
ΑΙΓΑΛΕΩ 6ο: Χανιώτης 3-3 (άουτ)
ΚΗΦΙΣΙΑ 6ο: Γκουτσούλας 3-4

ΕΞΤΡΑ ΦΩΤΟ-ΡΕΠΟΡΤΑΖ ΜΕ ΤΟ ΦΑΚΟ A-SPORTS.GR

Kαι μια μερίδα «Πανθήρων» στις εξέδρες, οι οποίοι υποστήριζαν Κηφισιά!

ΤΟ ΥΠΕΡΟΧΟ ΓΚΟΛ ΤΟΥ ΑΙΓΑΛΕΩ ΣΤΟ 1-0 ΣΕ ΔΥΟ ΚΑΡΕ

Ο Στράτος Δουκάκης (7) μόλις έχει πιάσει το εξαιρετικό σουτ

Η μπάλα καταλήγει στα δίχτυα της Κηφισιάς παρά την εκτίναξη του Γιώργου Κόλλια

Το γκολ-πέναλτι του Δημήτρη Βέρμπη, με το οποίο η Κηφισιά πήγε το ματς αρχικά στην παράταση

Γενικό πλάνο από την εξέδρα που φιλοξένησε τους φίλους της Κηφισιάς

Τελικά o Bέρμπης τα κατάφερε και πάλι, παρά τα στενά μαρκαρίσματα, για λογαριασμό της Κηφισιάς