28/03/2024
Europa League | Πέμπτη 3 Νοεμβρίου 2011 - 19:56

Νίκη μισή πρόκριση για τον ΠΑΟΚ στο Δουβλίνο

Το τρίποντο που τον οδηγεί ουσιαστικά με το ενάμισι πόδι από τώρα στην επόμενη φάση του Γιουρόπα Λιγκ πήρε στο Δουβλίνο ο ΠΑΟΚ, ο οποίος την Πέμπτη 3/11 επικράτησε με 1-3 της Σάμροκ Ρόβερς.
Ο «Δικέφαλος του Βορρά», κάνοντας… πάρτι στο πρώτο ημίχρονο, προηγήθηκε με 3-0 χάρη στα γκολ των Σαλπιγγίδη (7’, 38’) και Φωτάκη (35’), ενώ στο δεύτερο 45λεπτο οι γηπεδούχοι κατάφεραν απλώς να μειώσουν με τέρμα του Ντένεχι (51’). Οι Θεσσαλονικείς είναι πλέον στην πρώτη θέση του α' ομίλου με 8 βαθμούς και έπονται Τότεναμ με 7, Ρούμπιν Καζάν με 7 και Ρόβερς με μηδέν, καθώς στο άλλο ματς οι Ρώσοι επικράτησαν 1-0 των Άγγλων. O ΠΑΟΚ πέρα από τα τρία γκολ μέτρησε και δύο δοκάρια με τον Βιεϊρίνια (στην αρχή της φάσης του πρώτου τέρματος των "ασπρόμαυρων" και στο 63').

Για την ιστορία η σύνθεση του ΠΑΟΚ ήταν: Χαλκιάς, Σνάουτσνερ, Τσιρίλο, Μαλεζάς, Λίνο, Αρίας, Λάζαρ, Φωτάκης (65' Μπαλάφας), Γεωργιάδης (88' Αποστολόπουλος), Βιεϊρίνια, Σαλπιγγίδης (90' Παπάζογλου).