29/03/2024
Κύπελλο τρίτης κατηγορίας | Τετάρτη 22 Φεβρουαρίου 2017 - 17:55

Η Κηφισιά «λύγισε» τον… Ατσαλένιο

Στα ημιτελικά του Κυπέλλου Γ’ Εθνικής προκρίθηκε η αθηναϊκή ομάδα μετά το 3-0 επί του ΠΟΑ

Σε… παράσταση για έναν ρόλο μετετράπη ο τελικός του 4ου ομίλου αναφορικά με το Κύπελλο Γ’ Εθνικής που διεξήχθη στο Μοσχάτο ανάμεσα στην Κηφισιά και τον Ατσαλένιο. Η αθηναϊκή ομάδα πέρασε ένα άνετο μεσημέρι Τετάρτης(22/02) φτάνοντας με χαρακτηριστική ευκολία στη νίκη – πρόκριση με σκορ 3-0.

Οι τυπικά γηπεδούχοι κατόρθωσαν να προηγηθούν μόλις στο έκτο λεπτό. Όλα ξεκίνησαν από σέντρα που έβγαλε ο Ρέντζης από δεξιά με τον Ματαλλιωτάκη να μαζεύει αρχικά τη μπάλα που τελικά έφυγε από τα χέρια του καταλήγοντας στα δίχτυα για το 1-0!

Ο Ατσαλένιος προσπάθησε ν’ ανταποδώσει με αδύναμο σουτ του Σακλαμάκη στο 13ο λεπτό. Ωστόσο, η Κηφισιά αποδείχθηκε πολύ επικίνδυνη στις αντεπιθέσεις με τους Έσλερ και Σουλελέ να σπαταλούν ευκαιρία στο 25’. Σε δύο εκτελέσεις φάουλ του Τεγούση ακολούθησε ισάριθμες εντυπωσιακές επεμβάσεις του Ματαλλιωτάκη (27’, 35’).

Οι Κρητικοί κέρδισαν μέτρα στον αγωνιστικό χώρο, όταν ο Καλδέλης απέκρουσε σουτ του Μπουτσάκη στο 37’, ενώ ο τερματοφύλακας της Κηφισιάς ανταποκρίθηκε και σε σουτ του Τριανταφύλλου στο 42’!

Η Κηφισιά μπήκε αποφασισμένη να «καθαρίσει» τόσο το ματς όσο και την πρόκριση αμέσως μετά την ανάπαυλα. Με την πάροδο τριών λεπτών έγινε το 2-0 χάρη σε κοντινό σουτ του Σάμιου (48’) έπειτα από αδράνεια στην άμυνα των φιλοξενούμενων.

Ο Ατσαλένιος προσπάθησε να μπει εκ νέου στη διεκδίκηση της πρόκρισης. Σε δύο περιπτώσεις υπήρξαν καθοριστικές επεμβάσεις του Καλδέλη σε σουτ του Τριανταφύλλου τόσο στο 64ο όσο και στο 69ο λεπτό. Ενδιάμεσα υπήρξε άστοχο μακρινό σουτ του Σταθόγλου (65’).

Η Κηφισιά εκμεταλλεύτηκε τους κενούς χώρους που άφηναν οι Ηρακλειώτες και ο Ρέντζης έδωσε το τελειωτικό… χτύπημα με σουτ από το ύψος της μεγάλης περιοχής για το 3-0 στο 72ο λεπτό!

ΚΗΦΙΣΙΑ (Μάρκος Μαυρομμάτης): Καλδέλης, Χαλκιάς, Έσλερ, Τεγούσης, Καρακώστας, Μεταλλινός, Μουσταφίδης (80′ Γεωργόπουλος), Σάμιος, Κυριαζής (75′ Ταμπάκης), Σουλελές (57′ Σπηλιωτάκης), Ρέντζης.

ΑΤΣΑΛΕΝΙΟΣ (Βασίλης Κρασανάκης): Ματαλλιωτάκης, Βρεττός, Παπαδομιχελάκης (86′ Λυδάκης), Χαρίτος, Αραβιάκης, Πετράς, Σακλαμάκης, Σταθόγλου, Αμπντουραχμάνι (80′ Ντραγκότι), Μπουτσάκης (68′ Γιαννόπουλος), Τριανταφύλλου.