19/04/2024
Πρωταθλήματα Υποδομών | Κυριακή 19 Φεβρουαρίου 2017 - 16:58

«Ερυθρόλευκη» προσπέραση στο… αιώνιο ντέρμπι Εφήβων

Ο Ολυμπιακός πέρασε νικηφόρα από το Κορωπί κόντρα στον Παναθηναϊκό με 1-0 *Σαρωτικός ο ΠΑΟΚ, στο μηδέν ΑΕΚ και Αστέρας Τρίπολης

Το κυρίως πρόγραμμα στην 5η αγωνιστική και τον 3ο γύρο στο πρωτάθλημα Εφήβων διεξήχθη την Κυριακή (19/2) για τον νότιο όμιλο της Σούπερ Λίγκας. Αναμφίβολα, το ματς που ξεχώρισε ήταν το «αιώνιο» ντέρμπι ανάμεσα σε Παναθηναϊκό και Ολυμπιακό το οποίο διεξήχθη στις εγκαταστάσεις του Κορωπίου.

Ο Αλέξανδρος Βοΐλης πέτυχε το νικητήριο γκολ στο 55ο λεπτό με προβολή έπειτα από σέντρα ακριβείας του Τσερκώνη. Έτσι, ο επιθετικός των «ερυθρόλευκων» πιστοποίησε πως διανύει περίοδο φόρμας φτάνοντας τα 16 γκολ στην τρέχουσα αγωνιστική περίοδο.

Κάτι τέτοιο έδωσε την ευκαιρία στον Ολυμπιακό να προσπεράσει τον Παναθηναϊκό σε βαθμολογικό επίπεδο μετρώντας ταυτόχρονα ένα ματς λιγότερο. Οι ποδοσφαιριστές του Τάσου Θέου αποδείχθηκαν πιο αποτελεσματικοί δημιουργώντας κλασσικότατες ευκαιρίες έχοντας μάλιστα δύο δοκάρια με τους Ζιάκα στο ξεκίνημα και τον Ντουμάνη στο φινάλε.

Όσον αφορά τους «πράσινους» έμειναν περισσότερο στην κατοχή μπάλας, ενώ θα μπορούσαν να ισοφαρίσουν στο 88ο λεπτό με τον Χριστοδούλου.

ΠΑΝΑΘΗΝΑΪΚΟΣ (Σωτήρης Συλαϊδόπουλος): Χριστογεώργος, Σπίνος (86′ Δουγένης), Βενέτης, Μανιδάκης, Νταμπίζας, Θεοδωράκης (72′ Κόλοκας), Εμμανουηλιδης, Σκεντεράι, Σούλτσε, Καλομοίρης, Μιχάηλ (75′ Χριστοδούλου).

ΟΛΥΜΠΙΑΚΟΣ (Τάσος Θέος): Νικοπολίδης, Μαργαρίτης, Γαλούπης, Γκοτζαμανίδης, Ράμα, Τσερκώνης, Ντουμάνης (89′ Κακάμης), Φυτόπουλος, Βοϊλης (86′ Μπουλάρι), Κατσούκης, (79′ Μαρτίνης), Ζιάκας (66′ Νεοφυτίδης).

Τα υπόλοιπα ματς

Μία ημέρα νωρίτερα η αυλαία είχε ανοίξει με την αθηναϊκή κόντρα ανάμεσα σε Ατρόμητο και Πανιώνιο με τους Περιστεριώτες να φτάνουν στη νίκη με 2-1.

Παρόμοια δεδομένα ίσχυσαν στην αναμέτρηση μεταξύ ΑΕΚ και Αστέρα Τρίπολης που πραγματοποιήθηκε την Κυριακή (19/02). Στην έκτη θέση ανέβηκε ο Πλατανιάς κάμπτοντας τον ουραγό Λεβαδειακό με 1-0.

Όσον αφορά τον βόρειο όμιλο εξελίσσεται σε… μονόλογο για τον ΠΑΟΚ. Για την ακρίβεια ο «Δικέφαλος του Βορρά» σκόρπισε τον Ηρακλή με 3-0 στο κατ’ ευφημισμόν όπως αποδείχθηκε σαββατιάτικο (18/2) ντέρμπι. Λίγο αργότερα Ξάνθη και ΑΕΛ μοιράστηκαν βαθμούς και εντυπώσεις μένοντας στο 0-0.

Η Βέροια παρουσιάστηκε καταιγιστική υποχρεώνοντας την ουραγό Κέρκυρα σε συντριβή με 4-1 στο ματς που άνοιξε το κυριακάτικο (19/2) πρόγραμμα. Ισόπαλο με σκορ 1-1 έληξε το ντέρμπι της δυτικής Ελλάδας ανάμεσα στον Παναιτωλικό και τον ΠΑΣ Γιάννινα την ίδια ημέρα.

Το πρόγραμμα στην 5η αγωνιστική για τον 3ο γύρο (1ο όμιλο) στους Εφήβους της Σούπερ Λιγκ:

8    ΠΛΑΤΑΝΙΑΣ    17    5

Το πρόγραμμα στην 5η αγωνιστική για τον 3ο γύρο (2ος όμιλος) στους Εφήβους της Σούπερ Λιγκ:

Ηρακλής – ΠΑΟΚ 0-3

ΑΕΛ – Ξάνθη 0-0

Βέροια – Κέρκυρα 4-1

Παναιτωλικός – ΠΑΣ Γιάννινα 1-1