29/03/2024
Πρωταθλήματα Υποδομών | Σάββατο 18 Φεβρουαρίου 2017 - 17:16

Στο «Χ» ΑΕΚ και Ολυμπιακός για τους Νέους

Μοιρασιά προέκυψε στο ντέρμπι για την 21η αγωνιστική *Εξαιρετική εμφάνιση από τον Παναθηναϊκό στην Τρίπολη *Σπουδαία διπλά πέτυχαν Λεβαδειακός, Ξάνθη, τα κατάφεραν Παναιτωλικός και Πανιώνιος στην έδρα τους

Ισόπαλο με σκορ 1-1 έληξε το σαββατιάτικο (18/02) ντέρμπι ανάμεσα στην ΑΕΚ και τον Ολυμπιακό αναφορικά με την 21η αγωνιστική του πρωταθλήματος Νέων για τη Σούπερ Λίγκα. Οι «ερυθρόλευκοι» παρέμειναν αήττητοι στον φετινό «μαραθώνιο» και αποτελούν το αδιαφιλονίκητο φαβορί για να κατακτήσουν και τον φετινό τίτλο.

Στο αγωνιστικό σκέλος προηγήθηκαν μόλις στο πέμπτο λεπτό με γκολ του Βρουσάι. Κατόπιν, ήλεγξαν τον ρυθμό δημιουργώντας προϋποθέσεις και κλασσικές ευκαιρίες για δεύτερο τέρμα. Η ΑΕΚ αναζητούσε μία ρεβάνς μετά την ντροπιαστική ήττα (7-0) για τον α’ γύρο του φετινού πρωταθλήματος.

Με τη συμπλήρωση μίας ώρας αγώνα χάθηκε σπουδαία ευκαιρία προκειμένου να έρθει η ισοφάριση. Εντούτοις, ο Τσέλιος έστειλε τη μπάλα άουτ. Οι ισορροπίες αποκαταστάθηκαν, όταν ο Γιούσης πήρε την κεφαλιά ισοφαρίζοντας στο 80ο λεπτό.

ΑΕΚ: Παπαδόπουλος, Ασπρογιάννης (65′ Τάμπας) Μαρκοπουλιώτης, Μπούσης, Γιαννούτσος, Μπάμπης, Λίτσι (68′ Γιούσης) Αντωνίου, Τσέλιος, Σπηλιώτης (87′ Λημνιός) Μεληκιώτης.

ΟΛΥΜΠΙΑΚΟΣ: Αγγελόπουλος, Πανάγου, Φουάσης, Νικολάου, Τόλι, Λάμπρου, Βάρκας, Μεγαρίτης, Καμπέτσης (77′ Ξυδάς) Πλέγας (46′ Ξενιτίδης) Βρουσάι (87′ Κουγιός).

Ακάθεκτος ο Παναθηναϊκός

Ο Παναθηναϊκός επωφελήθηκε από την ισοπαλία που σημειώθηκε στο ντέρμπι ανάμεσα στον Ολυμπιακό και την ΑΕΚ. Έτσι, οι «πράσινοι» έφτασαν στην έβδομη διαδοχική νίκη επικρατώντας με 3-1 του Αστέρα στην Τρίπολη και ταυτόχρονα περιόρισαν τη διαφορά από την κορυφή στο -4.

Όλα ξεκίνησαν ιδανικά για τους Αρκάδες που προηγήθηκαν χάρη σε εκτέλεση φάουλ του Παπαγγελή στο 25ο λεπτό. Άμεσα απάντησαν οι «πράσινοι» που ισοφάρισαν μετά από εκτέλεση φάουλ του Μίγγου και κεφαλιά του Μαυρομμάτη δευτερόλεπτα πριν το ημίωρο.

Στο δεύτερο ημίχρονο επέβαλλαν πλήρως τον ρυθμό τους. Με την επανέναρξη ανέτρεψαν τα δεδομένα στο γκολ με βολέ εκτός περιοχής του Μπουζούκη στο 48ο λεπτό και αφού πρώτα η μπάλα «έγλειψε» το οριζόντιο δοκάρι. Ο Παπανικολάου δεν στάθηκε εξίσου τυχερός στο 58’ με σουτ που κατέληξε απλώς στο δοκάρι.

Οι φιλοξενούμενοι από την ισοφάριση και μετά συνέχισαν δυνατά και αρκετά νωρίς στο δεύτερο ημίχρονο πήραν και το προβάδισμα. Στο 48′ ο Παναθηναϊκός έκανε το 1-2 με το γκολ του Μπουζούκη, ο οποίο σούταρε έξω από τη μεγάλη περιοχή με την μπάλα να πηγαίνει δοκάρι και… μέσα! Δέκα λεπτά μετά ο Παπανικολάου για τους «πράσινους» είχε δοκάρι, ενώ στη συνέχεια ο Αστέρας δημιούργησε ορισμένες ευκαιρίες για την ισοφάριση χωρίς όμως επιτυχία.

Ο Δημήτρουλας επωφελήθηκε σε λανθασμένη εκτίμηση του Τσιφτσή διαμορφώνοντας το τελικό 3-1 στο 83ο λεπτό.

ΑΣΤΕΡΑΣ ΤΡΙΠΟΛΗΣ: Τσιφτσής, Τσέκος, Παπαγγελής, Γ. Ζήσης, Ευαγγέλου, Μακροστέργιος, Κοντογιαννόπουλος, Μπαστιάνος, Μπινιώρης, Τσιώλης, Δουβίκας, ενώ μπήκαν και οι Αγγ. Ζήσης, Απειρανθίτης.

ΠΑΝΑΘΗΝΑΪΚΟΣ : Ξενόπουλος, Βαλμάς, Ντόκο, Μαυρομάτης, Ζερβόπουλος, Μίγγος (85′ Μανιδάκης), Θεοχάρης, Μπουζούκης, Παπανικολάου (89′ Σάμιος), Κουντουριώτης (76′ Ξεπαπαδάκης), Δημήτρουλας.