29/03/2024
Χάντμπολ | Κυριακή 12 Φεβρουαρίου 2017 - 23:29

Ο ΠΑΟΚ συνέτριψε τον Αρίωνα

Οι «ασπρόμαυρες» επικράτησαν με 52-17 της ομάδας της Πτολεμαΐδας * Το πανόραμα της 12ης αγωνιστικής

Εντυπωσιακή νίκη πέτυχε ο ΠΑΟΚ επί του Αρίωνα Πτολεμαΐδας την Κυριακή (12/02), καθώς οι «ασπρόμαυρες» επικράτησαν με 52-17 στην «αυλαία» της 12ης αγωνιστικής του πρωταθλήματος της Α1 χάντμπολ Γυναικών.

Η ανωτερότητα του «δικεφάλου του Βορρά» ήταν εμφανής από τα πρώτα λεπτά της αναμέτρησης. Η ομάδα της Γρηγορίας Γκόλια μπήκε δυνατά στο παιχνίδι και «έχτισε» διψήφια διαφορά μόλις από το πρώτο 20λεπτο (27-5). Η εικόνα του παιχνιδιού δεν άλλαξε στο δεύτερο ημίχρονο και έτσι ο ΠΑΟΚ πανηγύρισε τη νίκη με 52-17.

Πρώτη σκόρερ της ομάδας της Θεσσαλονίκης ήταν η Προκοπίδου με 12 τέρματα, ενώ ακολούθησαν οι Βαφειάδου και Νούλα με 11 και 10 τέρματα αντίστοιχα. Στην αντίπερα όχθη, οι Τσερέπη και Τσανακτσίδου είχαν από πέντε γκολ.

Τα πεντάλεπτα: 6-2, 11-2, 14-5, 20-5, 24-5, 27-5 (ημχ.), 31-7, 36-9, 40-13, 43-16, 48-16, 52-17.

ΠΑΟΚ (Γρηγορία Γκόλια): Τσαουσίδου 5, Νούλα 10, Μεντεσίδου 1, Τζέριτς, Μπατζαρακούδη 1, Μούρνου 6, Ράτσικα, Παναγιωτίδου 2, Μάστακα, Βαφειάδου 11, Κολοτζιέφσκα 3, Προκοπίδου 12, Χειμωνά, Σελεμίδου 1, Μπάδη, Ηλιάδου.

ΑΡΙΩΝ (Γιάννης Παπουλίδης): Ζάμκου, Πουμπουλίδου, Κοροσίδου, Τσερέπη Δημ. 5, Αθανασίου, Θεοφυλακτίδου, Μάλγαρη, Νικολάου 1, Τσερέπη Δες. 1, Ευσταθιάδου, Πετρίδου 1, Ζώρου 1, Τσανακτσίδου 5, Νικολαϊδου 1, Παπαδοπούλου 2

Διαιτητές: Κυριακού- Γράψας, Δίλεπτα: 2-2, Πέναλτι: 1/2-5/5.