29/03/2024
Πρωταθλήματα Υποδομών | Σάββατο 11 Φεβρουαρίου 2017 - 18:11

Σπουδαίες νίκες για Ατρόμητο και ΠΑΟΚ στους Νέους

Ο Παναθηναϊκός συνάντησε δυσκολίες, αλλά έκαμψε τον Παναιτωλικό με 2-1 *Τρίποντο για τη Βέροια κόντρα στον Πανιώνιο (1-0)

Με τέσσερις αναμετρήσεις δόθηκε συνέχεια στο πρωτάθλημα Νέων της Σούπερ Λίγκας. Ο Παναθηναϊκός ανέτρεψε το σκορ κόντρα στον Παναιτωλικό με σκορ 2-1. Το ίδιο σκορ χρειάστηκε ο ΠΑΟΚ προκειμένου να φύγει νικητής από την Ξάνθη στην αναμέτρηση που «έκλεισε» το σαββατιάτικο (11/02) πρόγραμμα. Ωστόσο, ο Ατρόμητος πέτυχε τη νίκη της ημέρας δείχνοντας χαρακτήρα στην Τρίπολη απέναντι στον Αστέρα, όπου μάλιστα έμεινε με 9 ποδοσφαιριστές. Στο μεταξύ, η Βέροια «λύγισε» τον Πανιώνιο χάρη σε καταπληκτική εκτέλεση φάουλ του Μαυρία.

Στο μεταξύ, ο Ηρακλής συνέτριψε με 4-0 την Κέρκυρα σε εξ αναβολής αναμέτρηση για την 11η αγωνιστική.

Ακάθεκτος ο Παναθηναϊκός

Ο Παναθηναϊκός έφτασε τις έξι διαδοχικές νίκες αντιμετωπίζοντας τον Παναιτωλικό. Αξίζει να σημειωθεί πως οι Αγρινιώτες προηγήθηκαν μόλις στο 12ο λεπτό χάρη σε σουτ του Καββαδία. Εντούτοις, οι «πράσινοι» έφτασαν στην ισοφάριση χάρη σε αυτογκόλ που πέτυχε ο Παρράς λίγο πριν την ανάπαυλα. Τα δεδομένα ανατράπηκαν πλήρως στο 74ο λεπτό, όταν ο Δημήτρουλας διαμόρφωσε το τελικό 2-1.

ΠΑΝΑΘΗΝΑΪΚΟΣ: Ξενόπουλος, Βαλμάς, Ντόκο, Ζερβόπουλος, Μαυρομάτης, Μίγγος (55’ Θεοχάρης), Παπανικολάου, Αγγελόπουλος (84’ Μανιδάκης), Δημήτρουλας, Μπουζούκης, Ξεπαπαδάκης (68’ Κουντουριώτης).

ΠΑΝΑΙΤΩΛΙΚΟΣ: Καρβέλης, Φραγκούλης (75’ Τσάκνης), Γιάκος, Κωνσταντόπουλος. Σκιαδάς, Αγρογιάννης (65’ Θεοτοκάτος), Νταλιάνης, Ζοτάι (70’ Γιαννακόπουλος), Ντούλιας (65’ Ντάβανος), Μπελεβώνης, Καρατσώλης (70’ Παλιάτσας).

Στο ίδιο… έργο θεατές

Ο ΠΑΟΚ πέρασε από την Ξάνθη περίπου με τον ίδιο τρόπο που έπραξε κάτι τέτοιο και η ανδρική του ομάδα προ ημερών. Χαρακτηριστικά, ο Κιριαλάνης άνοιξε το σκορ εκτελώντας απευθείας φάουλ στο 36ο λεπτό. Οι Θεσσαλονικείς έμειξαν με παίκτη λιγότερο στο τερέν διότι αποβλήθηκε ο Μίσκοβιτς αντικρίζοντας δεύτερη κίτρινη κάρτα στο 49’. Κάτι τέτοιο δεν έμεινε ανεκμετάλλευτο από την Ξάνθη που ισοφάρισε πέντε λεπτά αργότερα με τον Χατζηχασάνογλου. Μία υποδειγματική προσωπική ενέργεια του Κιριαλάνη απέφερε πέναλτι για τους φιλοξενούμενους. Ο Παπαθανασίου εκτέλεσε εύστοχα και διαμόρφωσε το τελικό 2-1 στο 67ο λεπτό. Ήταν η έβδομη νίκη στα 10 τελευταία ματς για τους Θεσσαλονικείς.

ΞΑΝΘΗ: Σταθάκης, Σβάρνας, Καλαϊτζίδης (68′ Τσάπαρης), Ψεμματάς, Βαφειάδης, Παπαδόπουλος, Καπτέλι (84′ Παπάζογλου), Κώστας, Σαμπανίδης, Μελισσόπουλος, Χατζηχασάνογλου (87′ Χαντζής).

ΠΑΟΚ: Σιαμπάνης, Μίσκοβιτς, Πολύζος, Κιριαλάνης, Γιαλαμούδης, Παπαθανασίου, Μελετίδης, Χατζηδίμπας, Αηδονίδης (60′ Τζοβάρας), Παπαδόπουλος (65′ Ματθαίου), Καπρέτσος (80′ Γκιντίδης).

Ατρόμητος στην Τρίπολη

Ένα πραγματικό ντέρμπι πραγματοποιήθηκε στην Τρίπολη, όπου ο Ατρόμητος κατάφερε να επιβληθεί με 2-1 κόντρα στον Αστέρα ανάμεσα σε δύο ομάδες που απείχαν ελάχιστα στη βαθμολογία. Μάλιστα, οι Περιστεριώτες τελείωσαν το ματς με εννέα παίκτες. Όλα ξεκίνησαν ιδανικά για τους Αρκάδες που άνοιξαν το σκορ με τον Δουβίκα στο 20ο λεπτό. Ο Φαρία ισοφάρισε στο 41’ και αμέσως μετά αποβλήθηκε ο Στρούγγης αντικρίζοντας δεύτερη κίτρινη κάρτα. Ουδόλως πτοήθηκαν οι φιλοξενούμενοι που έφτασε σε δεύτερο γκολ με τον Νταβιώτη στο 63ο λεπτό, ενώ έμειναν με 9 ποδοσφαιριστές λίγο αργότερα λόγω αποβολής του Παυλή στο 77ο λεπτό.

ΑΣΤΕΡΑΣ ΤΡΙΠΟΛΗΣ: Τσιφτσής, Τσέχος, Παπαγγελής, Α. Ζήσης, Γ. Ζήσης, Μακροστέργιος, Κοντογιαννόπουλος, Μπαστιάνος, Νάτσης, Τσιόλης, Δουβίκας, έπαιξαν και οι Τόμας, Αμπιλαφίτης.

ΑΤΡΟΜΗΤΟΣ: Κίναλης, Γιαταγανάκης, Τζίνοβιτς, Λώλος, Παυλής, Νταβιώτης, Στρούγγης, Ιγκμπινόμπα, Λαζαρίδης, Φαρία, Δαλκαφούκης, ενώ αγωνίστηκαν και οι Χαραλάμπους, Τριμμάτης, Ιμέρι.

Μεγάλη νίκη για τη Βέροια

Η Βέροια ανέβηκε στη 13η θέση του βαθμολογικού πίνακα επικρατώντας του Πανιωνίου. Σκόρερ του μοναδικού γκολ ήταν ο Μαυρίας με εξαιρετική εκτέλεση φάουλ στο 65ο λεπτό. Για τους «κυανέρυθρους» χάθηκαν σημαντικές ευκαιρίες από τους Ματσαδέ και Αναστασόπουλο.

ΒΕΡΟΙΑ: Σιαφαρίκας, Πατσιαβούρας, Τσιότρας, Τσιούκας, Ράδης, Δόρης, Μαυρίας, Νύκταρης (60′ Ιακωβίδης), Ζιγκερίδης (67′ Βασσάρας), Καραγιάννης, Στυλίδης (72′ Πέλκας).

ΠΑΝΙΩΝΙΟΣ: Νίκας, Τσιώλης, Μπουσάι (65′ Αγγελής), Κουτσοποδιώτης, Γιαννής, Γκίνης (59′ Πόπα), Δημητρόπουλος (74′ Σαλτάρης), Μερκούρης, Ματσαδές, Καραχάνας, Αναστόπουλος.

Το πρόγραμμα και τα αποτελέσματα στην 20η αγωνιστική των Νέων για τη Σούπερ Λιγκ:

Σάββατο (11/02)

Βέροια – Πανιώνιος 1-0 (65’ Μαυρίας)

Παναθηναϊκός – Παναιτωλικός 2-1 (45’ αυτ. Παρράς, 74’ Δημήτρουλας – 12’ Καββαδίας)

Αστέρας Τρίπολης – Ατρόμητος 1-2 (20’ Δουβίκας – 41’ Φαρία, 63’ Νταβιώτης)

Ξάνθη – ΠΑΟΚ 1-2 (54’ Χατζηχασάνογλου – 36’ Κιριλιάνης, 67’ πεν. Παπαθανασίου)