25/04/2024
Πρωταθλήματα Υποδομών | Κυριακή 5 Φεβρουαρίου 2017 - 20:04

Με ευκολία ο Ολυμπιακός στους Νέους

Οι Πειραιώτες επιβλήθηκαν με 2-0 του Ηρακλή *Μεγάλη νίκη για τον Πλατανιά στη Λιβαδειά, στην ισοπαλία ΑΕΛ και Κέρκυρα

Με τρεις αναμετρήσεις έπεσε η «αυλαία» στη 19η αγωνιστική του πρωταθλήματος Νέων. Ο Ολυμπιακός έκαμψε με 2-0 τον Ηρακλή στο σημαντικότερο ματς του κυριακάτικου (5/2) προγράμματος. Στο μεταξύ, ο Πλατανιάς πιστοποίησε ότι διανύει περίοδο φόρμας συντρίβοντας με 3-0 τον Λεβαδειακό στη Βοιωτία. Ισόπαλη δίχως γκολ έληξε η αναμέτρηση μεταξύ Κέρκυρας και ΑΕΛ.

Άνετος ο Ολυμπιακός

Ο Ολυμπιακός έφτασε στην επίτευξη ακόμη μία νίκης επικρατώντας με 2-0 κόντρα στον Ηρακλή σε κυριακάτικη (5/2) αναμέτρηση που πραγματοποιήθηκε για τη 19η αγωνιστική στο πρωτάθλημα Νέων. Οι «ερυθρόλευκοι» άνοιξαν το σκορ μόλις στο δεύτερο λεπτό. Ο Φουάσης πάσαρε ιδανικά στον Κηπουρό που έκανε κίνηση στην περιοχή των φιλοξενούμενων. Το ματς εξελίχθηκε σε επιθετικό… μονόλογο από πλευράς γηπεδούχων με τον Αντωνόπουλο να σεντράρει ιδανικά για τον Μεγαρίτη που διαμόρφωσε το τελικό αποτέλεσμα με κεφαλιά στο 81ο λεπτό.

ΟΛΥΜΠΙΑΚΟΣ: Γαβαλάς, Πανάγου, Φουάσης, Λάμπρου, Τόλι, Ξενιτίδης, Τασιούλης (59' Αντωνόπουλος), Μεγαρίτης, Βάρκας (75' Τσιλίκης), Κηπουρός (63' Πέιος), Βρουσάι.

ΗΡΑΚΛΗΣ: Παπαδόπουλος, Χατζηδήμπας, Τσαταλπασίδης, Ορφανίδης, Μυλωνάς (34' Πεχλιβανίδης λ.τ- 55' Ρομάριο), Βλαχόπουλος, Δοξάκης, Ντραγάνης, Αμαραντίδης (84' Αλωπούδης), Νέστωρας, Δούμτσος.

Μοιρασιά για ΑΕΛ και Κέρκυρα

Ισόπαλη δίχως γκολ έληξε η αναμέτρηση ανάμεσα στην ΑΕΛ και την Κέρκυρα που πραγματοποιήθηκε στη Λάρισα. Οι γηπεδούχοι έχασαν τη μεγαλύτερη ευκαιρία του ματς, όταν ο Χατζής είχε δοκάρι με τη συμπλήρωση 60 λεπτών.

ΑΕΛ: Κουτογλίδης, Μακρής, Καλούσης, Καλφούτζος, Γ. Κυρίτσης, Αναγνώστης, Θ. Κυρίτσης (75′ Γεωργακόπουλος), Καραλούλης, Παπαγεωργίου (65′ Νούσιος), Τζέκα (83′ Δερμιτζάκης), Χατζής.

ΚΕΡΚΥΡΑ: Βαρσαμίδης, Τρεπεκλής, Τζατζανάς, Γκίτσης, Μοτσοβίλα, Κυζιρίδης, Τσάνης (54′ Νάκας), Βλάχος (74′ Γκερέκος), Μίσκου, Ζαΐμι, Λάμπογλου.

Ακάθεκτος ο Πλατανιάς

Σε υψηλά επίπεδα απόδοσης κυμαίνεται τελευταία ο Πλατανιάς. Συγκεκριμένα, ο Χανιώτες κατέβαλλαν με 3-0 τον Λεβαδειακό φτάνοντας σε τρίτη διαδοχική νίκη στο φετινό πρωτάθλημα. Ο Καμπόσος άνοιξε το σκορ μόλις στο 10ο λεπτό, ενώ ο Σκουλουδάκης έκανε το 2-0 στο 73’. Έξι λεπτά αργότερα διαμορφώθηκε το τελικό αποτέλεσμα από τον Βαφειάδη.

ΛΕΒΑΔΕΙΑΚΟΣ: Λύτρας, Σαλιάι, Δαρδαμάνης, Βυθούλκας, Μερεντίτης, Λιάγκας, Μέσι, Νίκας, Πόρης, Σαραντίτης, Ζιμπέρι, ενώ μπήκαν και οι Φώτος, Παπαθεόδωρου, Γεωργακόπουλος.

ΠΛΑΤΑΝΙΑΣ: Κασωτάκης, Βασιλάκης (55′ Τσακμάκης), Λέκας, Φούφλια, Λάμτσε (65′ Σπίντζος), Ζίκο, Μότσουλιακ (71′ Βαφειάδης), Ουές, Καμπόσος, Σκουλουδάκης, Παπαδάκης.

Τα αποτελέσματα στην 19η αγωνιστική των Νέων της Σούπερ Λίγκας:

Σάββατο (04/02)

ΑΕΚ – Βέροια 4-0 (2’, 86’ Σπωλιώτης, 25’ Βλαχομήτρος, 77’ Λίτσι)

Παναιτωλικός – Ατρόμητος 2-1 (50’ Λαζαρίδης – 3’ Παρράς, 80’ Μάλης)

Πανιώνιος – Ξάνθη 1-0 (56’ Αποστόλου)

ΠΑΣ Γιάννινα – Παναθηναϊκός 0-3 (35’  Μπουζούκης, 75’ Βαλμάς, 90+2’ Αγγελόπουλος)

ΠΑΟΚ – Αστέρας Τρίπολης 1-0 (90+5’ πεν. Λύρατζης)