29/03/2024
Πρωτάθλημα | Κυριακή 15 Ιανουαρίου 2017 - 21:12

Ανώτερος ο ΑΟ Χαλκίς

Οι Ευβοιώτες... λύγισαν το αξιόμαχο Λουτράκι με 1-0

Με το… δεξί έκανε ποδαρικό ο ΑΟ Χαλκίς στο ποδοσφαιρικό 2017. Οι Ευβοιώτες επιβλήθηκαν με 1-0 του Λουτρακίου σε κυριακάτικο (15/01) ματς στο πλαίσιο της 15ης αγωνιστικής αναφορικά με τη 15η αγωνιστική στον 3ο όμιλο της Γ’ Εθνικής.

Οι γηπεδούχοι δημιούργησαν περισσότερες κλασσικές ευκαιρίες, αλλά έβλεπαν τον τερματοφύλακα Διαμαντή να πραγματοποιεί ορισμένες εντυπωσιακές επεμβάσεις. Στο 6ο λεπτό απέκρουσε εντυπωσιακά κοντή κεφαλιά του Κρολ έπειτα από εκτέλεση κόρνερ του Θωμά.

Ο Κρολ αστόχησε με νέα κεφαλιά (52’) για ν’ ακολουθήσουν δύο τεράστιες ευκαιρίες. Μία προσωπική ενέργεια του Βαλκάνου (53’) απέφερε δυνατό διαγώνιο σουτ που εξουδετερώθηκε από τον Διαμαντή ο οποίος απέκρουσε σουτ του Ντελέκου στην επαναφορά! Στο 54΄ σέντραρε επικίνδυνα ο Ντελέκος και ο Μάγγος… φλέρταρε με το αυτογκόλ! Αμέσως μετά εκτελέστηκε κόρνερ και ο Καράμπάς είχε κεφαλιά λίγο έξω από το αριστερό δοκάρι στου Διαμαντή!

Το Λουτράκι αντέδρασε στο 59ο λεπτό, αλλά ο Ντουμάνης έκανε γρήγορη έξοδο και πρόλαβε τον Κωβαία. Μία εκτέλεση κόρνερ του Ζερβού έφερε τον Νικολάου σε θέση βολής με κεφαλιά (67’).

Η ομάδα της Χαλκίδας είχε εκτέλεση φάουλ του Θωμά να καταλήγει στο οριζόντιο δοκάρι. Στο 83ο λεπτό άλλαξαν τα δεδομένα καθώς καταλογίστηκε πέναλτι σε χέρι του Σιώκου μέσα στην περιοχή των φιλοξενούμενων μετά από κεφαλιά του Καραμπά.

Την εκτέλεση ανέλαβε ο Βεζιρτζόγλου ανοίγοντας το σκορ! Όσον αφορά την τελευταία φάση ανήκε στους γηπεδούχους εφόσον ο Διαμαντής απέκρουσε σουτ του Εμέκα (90+2’) με τον Βεζιρτζόγλου ν’ αστοχεί στην επαναφορά!

ΑΟ ΧΑΛΚΙΣ: (Αντώνης. Αυλωνίτης): Ντουμάνης, Στεργιανός, Θωμάς, Μπακομήτρος, Καραμπάς, Εμέκα, Βαλκάνος, Ντελέκος, Κρολ (95΄ Κρολ), Βεζιρτζόγλου, Ανέστης (73΄ Μπαλού).

ΛΟΥΤΡΑΚΙ (Νίκος Μεσολόγγης): Διαμαντής, Νικολάου, Αναστασίου, Σιώκος, Χουστουλάκης, Τσώκος, Γούλας (81΄ Βάχος), Μάγγος, Κωβαίος, Ζέρβος, Πουλάκος.

Πηγή φωτό: Starsports.gr