16/04/2024
Κύπελλο τρίτης κατηγορίας | Τετάρτη 11 Ιανουαρίου 2017 - 19:40

Πέρασε η Αχαϊκή και περιμένει την Παναχαϊκή

Η ομάδα του Αλέξη Γαβριλόπουλου κέρδισε εκτός έδρας τον Αστέρα Αμαλιάδας με 2-0 για το Κύπελλο Γ' Εθνικής

Στον τελικό του 3ου ομίλου του Κυπέλλου Γ' Εθνικής προκρίθηκε η Αχαϊκή, περνώντας νικηφόρα την Τετάρτη (11/1) από τη Νέα Μανωλάδα με 2-0 επί του Αστέρα Αμαλιάδας.

Το ματς ήταν εξ αναβολής από την 3η αγωνιστική της 1ης φάσης και με το διπλό που πήρε η ομάδα του Αλέξη Γαβριλόπουλου θα αντιμετωπίσει στις 22 Φεβρουαρίου την Παναχαϊκή στην Πάτρα.

Το ματς κρίθηκε από το πρώτο ημίχρονο, καθώς μόλις στο 5' ο Κωστούλας με σουτ εκτός περιοχής άνοιξε το σκορ, ενώ το τελικό αποτέλεσμα διαμόρφωσε ο Αναγνωστόπουλος στο 32ο λεπτό και με άλλο ένα σουτ έξω από την περιοχή.

Από εκεί και πέρα, η Αχαϊκή έμεινε στο 51' με παίκτη λιγότερο λόγω αποβολής του Μαντά με απευθείας κόκκινη κάρτα, ενώ οι τυπικά γηπεδούχοι διαμαρτυρήθηκαν για πέναλτι που δεν δόθηκε σε χέρι αμυντικού των Αχαιών στο 62'.

ΑΣΤΕΡΑΣ ΑΜΑΛΙΑΔΑΣ (Λάζαρος Σέμος): Τσάμης, Μπουτσικάκης (62' Παπουτσής), Αντωνόπουλος (42' λ.τρ. Μελετίδης), Μπαρδούσης, Νικολακόπουλος, Κλαδάκης, Μπουζούρας, Μπράβος, Μπαρμπαρούσης, Γκαντιάγκα, Παρασκευόπουλος (46' Σταθάτος).

ΑΧΑΪΚΗ (Αλέξης Γαβριλόπουλος): Δρακόπουλος, Ντάζος, Στεφανόπουλος, Πετρόπουλος, Σωτηρόπουλος, Κωνσταντινόπουλος, Αγγελόπουλος (80' Αποστολόπουλος), Μαντάς, Κωστούλας, Μικελάτος (83' Μετζελόπουλος), Αναγνωστόπουλος (62' Δριμάλας)