25/04/2024
Κύπελλο τρίτης κατηγορίας | Τετάρτη 21 Δεκεμβρίου 2016 - 18:05

Πρόκριση νοτίων… προαστίων για την Κηφισιά

Η ομάδα του Λευτέρη Μυλώνη χρειάστηκε τα πέναλτι προκειμένου ν’ αποκλείσει τον Άγιο Ιερόθεο (1-1 κ.δ. 4-2 πεν.)

Η Κηφισιά προκρίθηκε στον τελικό του 4ου ομίλου αναφορικά με το Κύπελλο Γ’ Εθνικής επικρατώντας με 4-2 του Αγίου Ιερόθεου στη διαδικασία των πέναλτι, ενώ η κανονική διάρκεια του αγώνα -που διεξήχθη το μεσημέρι της Τετάρτης (21/12)- έληξε ισόπαλη με σκορ 1-1.

Στο γήπεδο του Ηφαίστου επικρατούσε τσουχτερό κρύο, οπότε το ματς διεξήχθη μεταξύ… συγγενών και φίλων. Όσον αφορά το αγωνιστικό σκέλος οι φιλοξενούμενοι πατούσαν καλύτερα στο α’ ημίχρονο και προηγήθηκαν έπειτα από εξαιρετική αντεπίθεση με τελικό αποδέκτη τον Κυριαζή που πλάσαρε εύστοχα στο 29ο λεπτό.

Οι γηπεδούχοι ήταν αρκετά παραγωγικοί στο επιθετικό σκέλος και δημιούργησαν φάσεις για γκολ με τους Σαγανά (20’) και Σούφλα (34’). Λίγα δευτερόλεπτα αργότερα ήρθε η ισοφάριση… δικαίωση για την πίεση που ασκούσαν στ’ αντίπαλα «καρέ». Το 1-1 διαμορφώθηκε έπειτα από έξοχη προσωπική ενέργεια του Σαγανά.

Ωστόσο, η Κηφισιά έφτασε πιο κοντά στο δεύτερο γκολ έπειτα από εκτέλεση φάουλ του Καρακώστα και άστοχη κεφαλιά του Τεγούση (36’). Ο Άγιος Ιερόθεος πίεζε αρκετά κόντρα σ’ έναν αντίπαλο που είχε δοκάρι στην παράταση με τον Καρβουνίδη (100’). Παρόμοια κατάληξη σημειώθηκε ακόμη σε προσπάθεια του Κετσετζόγλου (102’).

Μοιραία, το ματς οδηγήθηκε στα πέναλτι, όπου οι Σαγανάς και Γκουτσούλας αστόχησαν από πλευράς γηπεδούχων. Αντιθέτως, οι φιλοξενούμενοι σκόραραν κατά σειρά με τους Έσλερ, Σάμιο, Καρακώστα και Μουσταφίδη για να προκριθούν στον τελικό του Κυπέλλου Γ’ Εθνικής.

Όσον αφορά τον δεύτερο φιναλίστ θα προκύψει από τη νοκ άουτ αναμέτρηση Ατσαλένιος – Ρόδος που θα πραγματοποιηθεί την Τετάρτη 11 Ιανουαρίου του νέου έτους.

ΑΓΙΟΣ ΙΕΡΟΘΕΟΣ (Βαγγέλης Σταυρακόπουλος): Ρουμπής, Πολίτης, Μιχαλόπουλος, Κωστούλας, Μπιρμπίλι, Καραμέρης, Γκουτσούλας, Σούφλας (76’ Κετσετζόγλου), Σαγανάς, Πανούσης (76’ Γουάλας), Νιζάμης (99’ Θανόπουλος).

ΚΗΦΙΣΙΑ (Λευτέρης Μυλώνης): Καλδέλης, Χαλκιάς, Έσλερ, Τεγούσης, Καρακώστας, Μουσταφίδης, Ρεντζής, Σπηλιωτάκης, Κυριαζής (65’ Φαρινόλα), Παναγιωτόπουλος (99’ Καρβουνίδης), Χαϊκάλης (72’ Σάμιος).