29/03/2024
Κύπελλο τρίτης κατηγορίας | Τετάρτη 21 Δεκεμβρίου 2016 - 17:59

Σόου Νικολόπουλου στην πρόκριση του Απόλλωνα Καλαμαριάς

Τρία γκολ σε 13 λεπτά έβαλε ο 19χρονος μεσοεπιθετικός στο 4-1 επί του Ορφέα Ξάνθης * Στον τελικό του Κυπέλλου Γ’ Εθνικής με τον Λαγκαδά η ομάδα του Δημήτρη Καλαϊτζίδη

Με μεγάλο πρωταγωνιστή τον Δημήτρη Νικολόπουλο, ο οποίος έβαλε τρία γκολ, ο Απόλλων Καλαμαριάς επιβλήθηκε 4-1 του Ορφέα Ξάνθης την Τετάρτη (21/12) και προκρίθηκε στον τελικό του Κυπέλλου Γ’ Εθνικής (1ος όμιλος).

Αντίπαλος της ομάδας του Δημήτρη Καλαϊτζίδη θα είναι ο Λαγκαδάς.

Το σκορ άνοιξε ο Καλαϊτζίδης με κοντινή κεφαλιά, έπειτα από κόρνερ του Πόποβιτς στο 16ο λεπτό, ενώ ο Απόλλων Καλαμαριάς έχασε ακόμη δύο καλές ευκαιρίες στο α’ ημίχρονο.

Οι γηπεδούχοι υποχρεώθηκαν να πορευθούν χωρίς τον προπονητή τους από το 40ό λεπτό, αφού η διαιτητής Τσιοφλίκη τον απέβαλε, ωστόσο αυτό μάλλον τους πείσμωσε εν όψει β’ μέρους.

Ο νεαρός Νικολόπουλος πέτυχε χατ-τρικ σε 13 λεπτά (62’-75’) και κλείδωσε την πρόκριση του Απόλλωνα Καλαμαριάς στον τελικό του Κυπέλλου Γ’ Εθνικής.

Το μόνο που κατάφερε ο Ορφέας Ξάνθης ήταν να βάλει το γκολ της τιμής στο 87ο λεπτό με πλασέ του Ξαντινίδη, ενώ στο 90ό οι γηπεδούχοι είχαν δοκάρι σε σουτ του Μπακαλούδη.

ΑΠΟΛΛΩΝ ΚΑΛΑΜΑΡΙΑΣ (Δημήτρης Καλαϊτζίδης): Μένκα, Δαλιανόπουλος (73′ Μπακαλούδης), Ζώτος, Ντόικιτς, Καπίας, Καλαϊτζίδης (46’ Βεργώνης), Ιωαννίδης (46′ Συμελίδης), Νικολόπολος, Λιόνης, Φάμπιο, Πόποβιτς.

ΟΡΦΕΑΣ ΞΑΝΘΗΣ (Μάκης Μπογιατζίδης): Αθανασίου, Τζαμπάζ Χαλίλ, Αλή (70′ Καραγκιόζης), Θεοδωρίδης, Μακράκης (64′ Ξαντινίδης), Μαυρόπουλος, Ιμπραήμ, Μπουνταγκίδης, Μελισσόπουλος (56′ Μουμίνογλου), Τορομανίδης, Κατρανίτσας.