25/04/2024
Κύπελλο τρίτης κατηγορίας | Τετάρτη 21 Δεκεμβρίου 2016 - 17:45

Στα πέναλτι η Α.Ε. Καραϊσκάκης

Η ομάδα του Νίκου Θεοδοσιάδη νίκησε εκείνη του Σάκη με 4-3 * Στον τελικό με τη Νίκη Βόλου ο σύλλογος της Άρτας

Σάκης vs Nίκος σημειώσατε… 2.

Στην κόντρα των… Θεοδοσιάδηδων, την Τετάρτη (21/12), νικήτρια αναδείχθηκε η Α.Ε. Καραϊσκάκης με 4-3 στα πέναλτι επί του Απόλλωνα Λάρισας.

Οι φιλοξενούμενοι πήραν το προβάδισμα στην πρώτη φάση του αγώνα, με ωραία προσπάθεια του Νταντίδη έπειτα από σέντρα του Καψάλη, αλλά η συνέχεια ανήκε στη θεσσαλική ομάδα, αρχής γενομένης από το πέναλτι της ισοφάρισης του Γιαννακόπουλου στο 28’.

Ούτε μία ούτε δύο, αλλά τέσσερις καλές στιγμές είχε ο Απόλλων Λάρισας από το 40’ μέχρι το φινάλε του α’ ημιχρόνου, προτού ο Νταντίδης αγγίξει το 1-2 με σουτ από πλάγια θέση στο δοκάρι (68’).

Ένα λεπτό αργότερα (69’), ο Απόλλων Λάρισας ισοφάρισε τα δοκάρια με σουτ του Καμπλιώνη, ενώ η κανονική διάρκεια ολοκληρώθηκε με διπλή απόκρουση του τερματοφύλακα των γηπεδούχων Σταυράκη σε τετ α τετ με τον Νταντίδη στο 89’.

Η ομάδα του Σάκη Θεοδοσιάδη ανέτρεψε τα δεδομένα στο 101’ της παράτασης με κεφαλιά του Σαχινίδη, ωστόσο μόλις τέσσερα λεπτά αργότερα, ο Χαρτσιάς ισοφάρισε από την άσπρη βούλα.

Το ματς οδηγήθηκε στη διαδικασία των πέναλτι, όπου ο Απόλλων Λάρισας αστόχησε στις εκτελέσεις των Σαχινίδη (απόκρουση Σιαράβα), Διβανέ (απόκρουση Σιαράβα), Ανδρέου (δοκάρι), η Α.Ε. Καραϊσκάκης σκόραρε με τον Κόλινς στην τελευταία προσπάθεια και πήρε το εισιτήριο για τον τελικό του Κυπέλλου Γ’ Εθνικής (2ος όμιλος).

ΑΠΟΛΛΩΝ ΛΑΡΙΣΑΣ (Σάκης Θεοδοσιάδης): Σταυράκης, Μάρκου, Γιαννακόπουλος, Ιορδανίδης, Χολέβας (96' Ανδρέου), Ιβανίδης, Γκουντρουμπής (60' Κολοβός), Διβανές, Σαχινίδης, Σουλίδης, Καμπλιώνης (81' Συράκος).

Α.Ε. ΚΑΡΑΪΣΚΑΚΗΣ (Νίκος Θεοδοσιάδης): Σιαράβας, Παπανίκου, Καψάλης, Αβραμίδης (104' Τσάκαλος), Καραγιαννίδης, Κόλλινς, Χαρτσιάς, Νταντίδης, Γυφτοκώστας, Μαζιώτης (70' Ευαγγέλου), Γούλας (81' Βελέτης).