28/03/2024
Κύπελλο τρίτης κατηγορίας | Τετάρτη 14 Δεκεμβρίου 2016 - 18:25

Στο… καναβάτσο από την Κηφισιά ο Εργοτέλης

Η ομάδα του Μάρκου Μαυρομάτη επικράτησε 2-1 στο Παγκρήτιο

Την πρόκριση στην ημιτελική φάση του 4ου ομίλου του Κυπέλλου Γ’ Εθνικής πανηγύρισε την Τετάρτη (14/12) η Κηφισιά, η οποία επικράτησε 2-1 του Εργοτέλη στο Παγκρήτιο Στάδιο.

Η κρητική ομάδα προηγήθηκε μόλις στο 7ο λεπτό με διπλή προσπάθεια του Καϊμακαμούδη, ενώ στο 12ο το κοντινό πλασέ του Μανουσάκη πέρασε λίγο άουτ και στο 23ο ο Μανουσάκης έχασε κλασική ευκαιρία για το δεύτερο γκολ.

Τελικά, η Κηφισιά ήταν αυτή που έμελλε να βρει δίχτυα στη συνέχεια, με πλασέ του Καρβουνίδη ύστερα από ασίστ του Παναγιωτόπουλου στο 23ο λεπτό.

Οι φιλοξενούμενοι απείλησαν ξανά στο 41’, το 51’ και το 58’, προτού ο Πόι χάσει πολύ καλή ευκαιρία στο 72’ (τον σταμάτησε ο Καλδέλης).

Δύο λεπτά αργότερα ο Εργοτέλης παραβίασε την εστία της Κηφισιάς, όμως η μπάλα χτύπησε… κατά λάθος στον Καϊμακαμούδη, ο οποίος ήταν οφ σάιντ.

Όλα έδειχναν πως η αναμέτρηση θα οδηγείτο στην παράταση, ώσπου ο Χαϊκάλης βρήκε τον Φαρινόλα στο 86’ κι εκείνος ανέτρεψε τα δεδομένα με κοντινό πλασέ, χαρίζοντας την πρόκριση στους φιλοξενούμενους.

ΕΡΓΟΤΕΛΗΣ (Νίκος Ουσταμπασίδης): Βασιλειάδης, Μπερουασβίλι, Πολυχρονάκης, Σηφάκης (46’ Κολόκας), Δημήτρης, Βογιατζής, Τσουμάγκας (64’ Γκοτσούλιας), Κοιλιάρας, Καϊμακαμούδης, Μανουσάκης, Λυδάκης (46’ Πόι).

ΚΗΦΙΣΙΑ (Μάρκος Μαυρομάτης): Καλδέλης, Χαλκιάς, Έσλερ, Τεγούσης, Καρακώστας, Μουσταφίδης, Ρέντζης, Καρβουνίδης (69’ Χαϊκάλης), Κυριαζής (60’ Φαρινόλα), Παναγιωτόπουλος, Σπηλιωτάκης (83’ Σάμιος).