29/03/2024
Κύπελλο τρίτης κατηγορίας | Τετάρτη 7 Δεκεμβρίου 2016 - 19:08

Ο Αλμωπός «εκτέλεσε» την Καβάλα

Στα πέναλτι (4-3) προκρίθηκε η ομάδα της Αριδαίας * Με παίκτη λιγότερο από το 54’ οι φιλοξενούμενοι

Από την άσπρη βούλα κρίθηκε η αναμέτρηση του «Ανθή Καραγιάννη» μεταξύ της Καβάλας και του Αλμωπού Αριδαίας, την Τετάρτη (7/12), στο πλαίσιο της 2ης αγωνιστικής του 1ου ομίλου του Κυπέλλου Γ’ Εθνικής.

Η ομάδα του Γιώργου Τυριακίδη επικράτησε 4-3 στη διαδικασία των πέναλτι και, κατά συνέπεια, πανηγύρισε μία σπουδαία πρόκριση.

Ένα σουτ του Λίτσκα στο 45’ ήταν η μοναδική αξιόλογη φάση του α’ ημιχρόνου, ενώ το β’ άρχισε με αποβολή του Παπαζούδη (54’).

Οι γηπεδούχοι δημιούργησαν μερικές φάσεις, απόρροια και του αριθμητικού πλεονεκτήματος, όμως το ματς οδηγήθηκε στην παράταση και εν συνεχεία στη διαδικασία των πέναλτι.

Αρκετές ήταν οι άστοχες εκτελέσεις, αλλά εκείνη του Κοβάτση βρήκε δίχτυα, με συνέπεια ο Αλμωπός Αριδαίας να πάρει το εισιτήριο για την επόμενη φάση, όπου θα αντιμετωπίσει τον Λαγκαδά (21/12).

ΚΑΒΑΛΑ (Άγγελος Διγκόζης): Συριτούδης, Γιαλούσης, Μπάτζιος, Παβίσεβιτς (75’ Μπλιός) , Παππάς (87’ Παπαδόπουλος), Σταματόπουλος, Δέντσας, Λίτσκας (64’ Πτηνόπουλος), Μπρατσιάνι, Καπνόπουλος, Κυριακίδης.

ΑΛΜΩΠΟΣ ΑΡΙΔΑΙΑΣ (Γιώργος Τυριακίδης): Καραγιαννίδης, Παπασυμεών, Ζαρογιάννης, Παπαζούδης, Κοβάτσης, Θ. Ελευθεριάδης, Τσιμτσιρίδης (104’ Μουρατίδης), Σιδώρης (78’ Καμπάνης), Λ. Ελευθεριάδης, Διαμαντίδης (57’ Ελευθεριάδης Γ.), Μιχαηλίδης.