24/04/2024
Κύπελλο τρίτης κατηγορίας | Τετάρτη 7 Δεκεμβρίου 2016 - 18:55

Με τον Ιορδανίδη, στην επόμενη φάση η Πύδνα

Η ομάδα του Κίτρους επικράτησε του Τηλυκράτη με 2-0

Την πρόκριση στην επόμενη φάση του Κυπέλλου Γ' Εθνικής πήρε η Πύδνα Κιτρους, μετά τη νίκη της με 2-0 επί του Τηλυκράτη Λευκάδας, αναφορικά με τον 2ο όμιλο.

Η ομάδα του Κίτρους ήταν καλύτερη στην αναμέτρηση, με τον Γιώργο Ιορδανίδη να πρωταγωνιστή, ο οποίος έβαλε τα δύο τέρματα του αγώνα και έδωσε τη νίκη - πρόκριση στην ομάδα του.

Με το πρώτο ημίχρονο να μην έχει πολλές φάσεις, οι δύο ομάδες πήγαν στα αποδυτήρια, ούσες ισόπαλες. Στο δεύτερο μέρος του παιχνιδιού, αμφότερες ανέβασαν... στροφές, ενώ στο 54' ακυρώθηκε ορθώς γκολ της Πύδνας, καθώς υπήρχε οφσάιντ.

Το πρώτο γκολ της αναμέτρησης μπήκε στο 79ο λεπτό, με τον Ιορδανίδη να δέχεται την μπάλα μέσα στην περιοχή του Καραγκούνη και στη συνέχεια με πολύ ωραία κίνηση να στέλνει την μπάλα στα δίχτυα. Ο Ιορδανίδης ήταν αυτός που «κλείδωσε» τη νίκη στο 90' με ατομική του προσπάθεια, κάνοντας το τελικό 2-0 για την Πύδνα.

Πύδνα Κίτρους (Χατζάρας): Γκούτζας, Γούτσιος, Κόλα, Κωτσιόπουλος, Στούμπος, Τσατσαρής, Παυλίδης, Κυπαρίσσης Γ., Ιορδανίδης, Κατσιαμήτας, Κυπαρίσσης Ν.

Τηλυκράτης Λευκάδας (Πατζιαράς): Καραγκούνης, Βρετός, Καταγής, Μπουρδούβαλης, Μπαλί, Πολυχρονάκης, Περιστέρης (51' Μακρυγιάννης), Βασιλείου (75΄Κτενας), Γεωργάκης, Ορφανός (55΄Ιασωνίδης), Κοντογιάννης