29/03/2024
Πρωτάθλημα | Τετάρτη 20 Φεβρουαρίου 2013 - 16:26

Ανάσα για Πιερικό

ΜΕ ΓΚΟΛ ΤΟΥ ΓΙΑΖΙΤΖΟΓΛΟΥ, Η ΟΜΑΔΑ ΤΗΣ ΚΑΤΕΡΙΝΗΣ ΕΠΙΚΡΑΤΗΣΕ 1-0 ΤΟΥ ΘΡΑΣΥΒΟΥΛΟΥ * ΔΟΚΑΡΙ ΣΤΟ 76’ ΟΙ ΓΗΠΕΔΟΥΧΟΙ

Υποδεχόμενος τον Θρασύβουλο, ο Πιερικός ήταν θεωρητικά το φαβορί της αναμέτρησης, κάτι που οι παίκτες του Γιώργου Φοιρού φρόντισαν να το επιβεβαιώσουν και στο γήπεδο, όπου επικράτησαν 1-0 χάρη σε γκολ του Γιαζιτζόγλου στο 56’, ενώ 20 λεπτά αργότερα είχαν και δοκάρι με τον Ελευθεριάδη.

Από τα πρώτα κιόλας λεπτά του αγώνα, οι ρόλοι των δύο ομάδων ήταν διακριτοί, με τον Πιερικό να αναλαμβάνει την πρωτοβουλία των κινήσεων και τον Θρασύβουλο να περιορίζεται στα αμυντικά καθήκοντά του. Η πρώτη καλή στιγμή ήρθε στο 3’, με τον Γιαζιτζόγλου να σουτάρει και τον Σταυριανό να μπλοκάρει την μπάλα, ενώ άουτ κατέληξε το σουτ του Μανίκα στο 7’.

Μάλιστα, ο ίδιος παίκτης, 2 λεπτά αργότερα, έχασε μεγάλη ευκαιρία, όταν ύστερα από πάσα του Νίκου βρέθηκε απέναντι από τον πορτιέρο του Θρασύβουλου στέλνοντας την μπάλα άουτ. Ωστόσο, το ματς για τον Σταυριανό ολοκληρώθηκε πρόωρα, καθώς τραυματίστηκε και αντικαταστάθηκε στο 15’.

Η πρώτη αξιόλογη επίσκεψη των φιλοξενουμένων στα καρέ του Βασιλειάδη έγινε στο 16’, όταν ο Καλαμιώτης επιχείρησε το σουτ, με την μπάλα να περνά άουτ. Ωστόσο, όπως αποδείχτηκε στη συνέχεια, ήταν απλά μια παρένθεση στον επιθετικό μονόλογο του Πιερικού, που συνεχίστηκε με σουτ του Ελευθεριάδη στο 24’, που κατέληξε άουτ.

Οι γηπεδούχοι συνέχισαν να πιέζουν και στο 27’ ακυρώθηκε το γκολ που πέτυχαν, καθώς ύστερα από φάουλ του Αποστολίδη η μπάλα κατέληξε στο βάθος της εστίας του Μαρούλη, αλλά ο επόπτης έδωσε επιθετικό φάουλ υπέρ του δεύτερου. Οι παίκτες του Φοιρού απείλησαν με σουτ των Αποστολίδη στο 30’, Μπελόσεβιτς στο 33’ και Ντάνι στο 36’, αλλά οι προσπάθειές τους κατέληξαν άουτ. Παρά τις ευκαιρίες που έχασε ο Πιερικός, το ημίχρονο ολοκληρώθηκε χωρίς σκορ και η επανάληψη αναμενόταν δύσκολη για τον Θρασύβουλο.

Σε αντίθεση με το πρώτο μέρος, στο δεύτερο 45λεπτο, η πίεση δεν άργησε να φέρει αποτελέσματα για την ομάδα της Κατερίνης, καθώς στο 56’ ο Μανίκας έκανε τη σέντρα και ο Γιαζιτζόγλου επιχείρησε το πλασέ στέλνοντας την μπάλα στα δίχτυα του Μαρούλη για το 1-0.

Οι παίκτες του Στάθη Σταθόπουλου κατέγραψαν την πρώτη τους καλή στιγμή στην επανάληψη στο 64’, με ένα σουτ του Σούφλα που πέρασε άουτ. Όμως, αυτό δεν ήταν ικανό για να αλλάξει την εικόνα του αγώνα, που συνέχισε με τον Πιερικό να έχει τον έλεγχο και την κατοχή, ψάχνοντας το δεύτερο γκολ. Μάλιστα, έφτασαν πολύ κοντά στο 2-0, όταν στο 76’ ο Πολίτης έκανε τη σέντρα και ο Ελευθεριάδης έπιασε την κεφαλιά, με την μπάλα να σταματά στο οριζόντιο δοκάρι του Μαρούλη.

Μπορεί η νίκη να μην «κλείδωσε» σε αυτή τη φάση για τον Πιερικό, αλλά η εικόνα του Θρασύβουλου δεν ανησυχούσε τους γηπεδούχους, που τελικά πήραν το τρίποντο, φτάνοντας τους 28 βαθμούς, με την ομάδα της Φυλής να μένει στους 17.

ΠΙΕΡΙΚΟΣ (Γιώργος Φοιρός): Βασιλειάδης, Γιαζιτζόγλου, Ντόικιτς, Αποστολίδης, Ντάνι, Ελευθεριάδης (90' Παναγιωτίδης), Μπελόσεβιτς (75' Πολίτης), Μανίκας (83' Παπατόλιος), Ιορδανίδης, Φαμπίνιο, Νίκου.

ΘΡΑΣΥΒΟΥΛΟΣ (Στάθης Σταθόπουλος): Σταυριανός (15' λ.τρ. Μαρούλης), Σύρος, Αρκουμάνης, Μπακάλης, Βλασσόπουλος (77' Καλογιάννης), Πλαβούκος, Προβατίδης, Σούφλας, Πάνος, Κακλαμάνος (46' Σκαμαντζούρας), Καλαμιώτης.