20/04/2024
Πρωτάθλημα | Τετάρτη 20 Φεβρουαρίου 2013 - 16:03

Κουλούρια στα Γιαννιτσά

ΧΩΡΙΣ ΚΑΤΙ ΑΞΙΟΛΟΓΟ, ΑΝΑΓΕΝΝΗΣΗ ΚΑΙ ΦΩΚΙΚΟΣ ΠΗΡΑΝ ΑΠΟ ΕΝΑ ΒΑΘΜΟ ΜΕΤΑ ΤΟ ΜΕΤΑΞΥ ΤΟΥΣ 0-0

Με τις δύο ομάδες να θέλουν τους τρεις βαθμούς, ώστε να απομακρυνθούν όσο το δυνατόν περισσότερο από την επικίνδυνη ζώνη, η Αναγέννηση Γιαννιτσών υποδέχτηκε τον Φωκικό για την 23η αγωνιστική της Β’ Εθνικής. Όμως, όπως αποδείχτηκε, το άγχος έπαιξε κυρίαρχο ρόλο, καθώς το ματς έληξε χωρίς σκορ και χωρίς αξιόλογες φάσεις μπροστά από τις δύο εστίες.

Όπως λέει η γνωστή φράση πως η καλή μέρα από το πρωί φαίνεται, έτσι και το καλό ματς φαίνεται από τα πρώτα λεπτά, συνήθως. Αυτό πρέπει να αντιλήφθηκαν όσοι είδαν το παιχνίδι της Αναγέννησης Γιαννιτσών με τον Φωκικό, αλλά από την αντίθετη όψη. Με τους παίκτες του Σάββα Κωφίδη να έχουν αναλάβει ύστερα από το πρώτο 15λεπτο την πρωτοβουλία των κινήσεων και την ομάδα της Άμφισσας να έχει δώσει χώρο στη μεσαία γραμμή, οι δύο τερματοφύλακες δεν ανησυχούσαν ιδιαίτερα.

Η πρώτη καλή στιγμή ήρθε στο 23’, με τον Καρπαθάκη να επιχειρεί το σουτ και την μπάλα να περνά λίγο έξω από την εστία του Γεωργίου. Η απάντηση των φιλοξενουμένων ήρθε στο 30’, όταν ύστερα από κόρνερ του Νάστου η άμυνα της Αναγέννησης δεν έδιωξε σωστά, ο Κωστόπουλος έκανε το πλασέ, αλλά ο Ταμπάκης πρόλαβε σχεδόν πάνω στη γραμμή και αποσόβησε το γκολ.

Στο δεύτερο ημίχρονο, καθώς στο τελευταίο τέταρτο του πρώτου μέρους δεν έγινε κάτι αξιόλογο, το θέαμα ήταν φτωχότερο. Μπορεί η πρώτη καλή φάση να έγινε στο 47’, αλλά η συνέχεια δεν ήταν ανάλογη. Οι γηπεδούχοι ήταν εκείνοι που απείλησαν, όταν ο Σαμαρόπουλος ύστερα από σέντρα του Σιδηρόπουλου έπιασε την κεφαλιά, με τον Γεωργίου να μπλοκάρει.

Στη συνέχεια ακολούθησαν πολλά φάουλ και λάθη στο χώρο του κέντρου, που βοήθησαν ώστε να πάρει ρυθμό το ματς και να δημιουργηθούν φάσεις. Ενδεικτικό είναι πως η επόμενη φάση που καταγράφηκε έγινε στο 80ό λεπτό, όταν ο Γκόμεζ επιχείρησε το δυνατό σουτ αναγκάζοντας τον Λαμπάκη να διώξει δύσκολα σε κόρνερ. Συνεπώς, το σφύριγμα της λήξης λειτούργησε ως λύτρωση τόσο για τους παίκτες όσο και για τους φιλάθλους, με τις δύο ομάδες να μοιράζονται από ένα βαθμό, με την Αναγέννηση να φτάνει τους 25 και τον Φωκικό τους 21.

ΑΝΑΓΕΝΝΗΣΗ ΓΙΑΝΝΙΤΣΩΝ (Σάββας Κωφίδης): Λαμπάκης, Σιδηρόπουλος, Καρλόπουλος, Βλαχόπουλος (71' Χαρμάνας), Σερέτης, Γκαρακλίδης, Καρπαθάκης (46' Χατζόγλου), Άρτσε (88' Αντρεϊνί), Καπνίδης, Τσιάμης, Σαμαρόπουλος.

ΦΩΚΙΚΟΣ (Πέτρος Δημητρίου): Γεωργίου, Νάστος, Γκόμεζ, Ταμπάκης (75' Καραπέτσας), Αλμπέρτο, Κωστόπουλος, Γουόρντεν (90'+2 Εσόνο), Αργυρός, Παπαζούδης, Μαρτίνος, Χαλούλος.