23/04/2024
Πρωτάθλημα | Τετάρτη 20 Φεβρουαρίου 2013 - 16:02

Γλίτωσε στο... παρά 3! (video)

Η ΑΕΛ ΑΠΕΦΥΓΕ ΤΟ ΣΤΡΑΒΟΠΑΤΗΜΑ ΣΤΗΝ ΕΠΑΝΟΜΗ ΧΑΡΗ ΣΕ ΓΚΟΛ ΤΟΥ ΣΚΟΝΔΡΑ ΛΙΓΟ ΠΡΙΝ ΑΠΟ ΤΟ ΤΕΛΟΣ

Όταν θες να λες πως διεκδικείς την άνοδο στη Σούπερ Λίγκα, ματς όπως αυτά με την Αναγέννηση Επανομής πρέπει να τα «καθαρίζεις». Και η ΑΕΛ μπορεί να... καρδιοχτύπησε, όμως, χάρη σε ένα γκολ του Απόστολου Σκόνδρα λίγο πριν από το τέλος του ματς, απέφυγε το στραβοπάτημα.

Παρά την κακή κατάσταση του αγωνιστικού χώρου, το παιχνίδι ήταν αρκετά καλό, με τους «βυσσινί» να πιέζουν από το ξεκίνημα, αλλά τους γηπεδούχους να φτάνουν πιο κοντά στο γκολ στο 24’. Σε κόρνερ του Νταβίντ Σίλβα, ο Παπατζίκος πήρε την κεφαλιά, όμως είδε την μπάλα να σταματά στο δοκάρι του Σέρεμετ. Στο επόμενο λεπτό, σε αντίστοιχη φάση υπέρ της ΑΕΛ αυτή τη φορά, ο Κρητικός έστειλε την μπάλα στα δίχτυα του Ταταρίδη, όμως είχε προηγηθεί φάουλ του επιθετικού των φιλοξενούμενων πάνω στον τερματοφύλακα της Επανομής κι έτσι το γκολ δεν μέτρησε ποτέ.

Στην επανάληψη, το δυνατό ξεκίνημα των «βυσσινί» δεν απέφερε καρπούς, ο ρυθμός του αγώνα έπεσε κάθετα από το 65’ και μετά και όλα έδειχναν ότι το 0-0 δεν θα αλλάξει. Ο Απόστολος Σκόνδρας, όμως, είχε διαφορετική άποψη. Στο 87’ ο Νεμπεγλέρας εκτέλεσε φάουλ, ο αμυντικός της ΑΕΛ έκανε την προβολή, αλλά ο Ταταρίδης απέκρουσε σε κόρνερ. Νέα εκτέλεση του Νεμπεγλέρα και αυτή τη φορά ο Σκόνδρας με κεφαλιά έστειλε την μπάλα στα δίχτυα για να κάνει το 0-1 και να επιτρέψει στην ομάδα του να... ρεφάρει την ήττα της προηγούμενης αγωνιστικής από τον Πανσερραϊκό.

Διαιτητής του αγώνα ο Συμεάκης (Χαλκιδικής).

ΑΝΑΓΕΝΝΗΣΗ ΕΠΑΝΟΜΗΣ (Κ. Βελιτζέλος): Ταταρίδης, Νταντάμης, Ζόσουα Σίλβα, Γκλάμοσακ, Σαμουηλίδης, Μωυσίδης, Κουκουλέκης (82’ Παπαστεργίου), Κουλίδης (78’ Τζανδάρης), Τοπούζης, Νταβίντ Σίλβα (46’ Μπέκα), Παπατζίκος.

ΑΕΛ (Τ. Καβακάς): Σέρεμετ, Παπαγεωργίου, Σκόνδρας, Γιώτας, Παγώνης, Νεμπεγλέρας, Τσιάρας, Δεινόπαπας (53’ Αλεξάντροβιτς, 90’ Πότσι), Τσίγκας (90’+3 Φρανκού), Χασομέρης, Κρητικός.