28/03/2024
Πρωτάθλημα | Τετάρτη 20 Φεβρουαρίου 2013 - 15:43

Σούπα στη Λέσβο

ΣΤΟ 0-0 ΕΜΕΙΝΑΝ ΚΑΛΛΟΝΗ ΚΑΙ ΕΘΝΙΚΟΣ ΓΑΖΩΡΟΥ

Έχοντας τον αέρα της έδρας, στην οποία μετρά 6 σερί νίκες, η Καλλονή υποδέχτηκε τον Εθνικό Γαζώρου, με την ομάδα του Παναγιώτη Διλμπέρη να αναζητά μια βαθμολογική ανάσα. Το ματς ξεκίνησε καλά για τους γηπεδούχους, καθώς απείλησαν μόλις στο 3’, με τον Λεοζίνιο να επιχειρεί το σουτ και τον Βαλσαμάκη να διώχνει με δυσκολία σε κόρνερ.

Όμως, η συνέχεια δεν ήταν ανάλογη, καθώς οι δύο ομάδες αναλώθηκαν σε δυνατές μονομαχίες στο χώρο του κέντρου, με συνέπεια ο αγώνας να μην πάρει ρυθμό. Τα πολλά φάουλ εκατέρωθεν και τα συχνά λάθη διεκόπησαν στο 19’ από το σουτ του Κάντζι, που όμως δεν ανησύχησε καθόλου τον πορτιέρο των Σερραίων.

Από το 20’ και μετά, φάνηκε καθαρά πως η Καλλονή είχε την ελαφρά πρωτοβουλία των κινήσεων, με τους παίκτες της να πιέζουν, αλλά να έχουν βρεθεί απέναντι σε έναν πολύ καλά στημένο αμυντικά Εθνικό Γαζώρου. Έτσι, οι όποιες επιθετικές προσπάθειες των γηπεδούχων σταματούσαν λίγο έξω από την περιοχή των φιλοξενουμένων, που έδειχναν να προσέχουν κατά κύριο λόγο τα μετόπισθεν.

Στο ίδιο μοτίβο κύλησε και στην επανάληψη η αναμέτρηση. Η πρώτη αξιοσημείωτη στιγμή ήρθε στο 49’, με τον Λεοζίνιο να κάνει το σουτ και την μπάλα να βρίσκει στον Ντιμπαλά περνώντας άουτ. Οι κινήσεις των δύο προπονητών από τους πάγκους δεν άλλαξαν την εικόνα του ματς, που θα ξεχαστεί γρήγορα από όσους το παρακολούθησαν, είτε από τις κερκίδες είτε από την τηλεόραση.

Το ανιαρό θέαμα που πρόσφεραν οι δύο ομάδες δεν είχε να επιδείξει κάτι αξιόλογο, παρά μόνο σουτ όπως εκείνο που επιχείρησε στο 61’ ο Μανούσος, με την μπάλα να περνά ψηλά άουτ. Η ομάδα της Μυτιλήνης είχε την κατοχή και τον έλεγχο, αλλά δεν μπορούσε να βρει λύσεις απέναντι στην άμυνα του Γαζώρου.

Όταν το ματς μπήκε στο τελευταίο 10λεπτο, οι γηπεδούχοι ανέβασαν κάπως την πίεσή τους, χωρίς όμως να δημιουργήσουν ρήγματα στα μετόπισθεν του Εθνικού. Ωστόσο, στις καθυστερήσεις, έγινε η φάση για την οποία η Καλλονή έχει παράπονα από το ρέφερι Ανδρονικίδη. Ύστερα από σέντρα που έγινε από δεξιά, ο Γεωργιάδης έδιωξε την μπάλα με το χέρι και οι γηπεδούχοι διαμαρτυρήθηκαν για πέναλτι, με το διαιτητή όμως να μην υποδεικνύει κάτι, θεωρώντας πως δεν είχε πρόθεση και το χέρι ήταν κολλημένο στο σώμα του. Έτσι, το 0-0 έμεινε έως το τέλος, με τους γηπεδούχους να φτάνουν τους 34 βαθμούς και τον Εθνικό τους 28.

ΚΑΛΛΟΝΗ (Μπάμπης Τεννές): Mάππας, Κώτσιος, Βαλιός, Χωριανόπουλος, Σιλιγαρδάκης, Μαρσέλο (70' Μάρα), Λεοζίνιο, Μανούσος (85' Κριπιντίρης), Ντιμπαλά, Σερφά, Κάντζι (70' Γιόνδης).

ΕΘΝΙΚΟΣ ΓΑΖΩΡΟΥ (Παναγιώτης Διλμπέρης): Βαλσαμάκης, Κοσμίδης, Μερεσιώτης, Κουκόλης, Καπίας, Γεωργιάδης, Σαββίδης, Ναλμπάντης, Γαϊδαρτζής (56' λ.τρ. Μαχαιρούδης), Διαμαντίδης (75' Μουσικάκης), Κωνσταντινίδης (90'+2 Kατσαβάκης).