18/04/2024
Πρωτάθλημα | Τετάρτη 20 Φεβρουαρίου 2013 - 15:41

«Καθάρισε» ο Παρασκευαΐδης

Ο ΠΑΝΣΕΡΡΑΪΚΟΣ ΕΔΩΣΕ ΣΥΝΕΧΕΙΑ ΣΤΟ ΝΙΚΗΦΟΡΟ ΣΕΡΙ ΤΟΥ, ΕΠΙΚΡΑΤΩΝΤΑΣ ΜΕ 1-0 ΤΗΣ ΚΑΛΛΙΘΕΑΣ

Πριν από λίγο καιρό και συγκεκριμένα μετά το τρίποντο επί της Καβάλας, ο Πέτρος Θεοδωρίδης τόνιζε ότι ο Πανσερραϊκός θα συνεχίσει μόνο με νίκες στο πρωτάθλημα. Δήλωση που περισσότερο έγινε από πείσμα, όμως φαίνεται ότι τα «λιοντάρια» έχουν βαλθεί να... δικαιώσουν το μεγαλομέτοχο της ΠΑΕ.

Από τότε ο Πανσερραϊκός μετρά τέσσερις συνεχόμενες νίκες, με την τελευταία να είναι αυτή που πήρε απέναντι στην Καλλιθέα με 1-0, στο πλαίσιο της 23ης αγωνιστικής, και το σερί αυτό είναι που τον έχει φέρει μεταξύ των προνομιούχων θέσεων.

Σε ένα βαρύ αγωνιστικό χώρο, λόγω της έντονης βροχόπτωσης που υπήρξε τις τελευταίες ημέρες στις Σέρρες, η ομάδα του Μιχάλη Γρηγορίου μπορεί να μην έθελξε με το ποδόσφαιρο που έπαιξε, όμως έφτασε στη νίκη πιο εύκολα απ’ ό,τι δείχνει το τελικό 1-0.

Το μόνο αξιόλογο στο πρώτο μέρος ήταν ένα ακυρωθέν γκολ του Στεφανίδη στο 7ο λεπτό, με τον επιθετικό των Σερραίων να έχει κάνει φάουλ στον Μιχελή, ενώ οι φιλοξενούμενοι είδαν και την ατυχία να τους χτυπά την πόρτα, καθώς έκαναν δύο αναγκαστικές αλλαγές μέσα σε ισάριθμα λεπτά. Ο Θανάσης Μιχελής, μάλιστα, ο οποίος χτύπησε στο κεφάλι σε σύγκρουση με τον Παντελιάδη, αποχώρησε με ασθενοφόρο από το γήπεδο.

Η ανωτερότητα των γηπεδούχων επισφραγίστηκε στο ξεκίνημα της επανάληψης και συγκεκριμένα στο 56’, όταν από φάουλ του Ντα Κόστα, ο Παρασκευαΐδης πήρε την κεφαλιά και έστειλε την μπάλα στα δίχτυα για το 1-0. Το γκολ αυτό αποδείχτηκε αρκετό για τον Πανσερραϊκό, καθώς οι φιλοξενούμενοι, που εδώ και καιρό αντιμετωπίζουν πρόβλημα στο σκοράρισμα, δεν κατάφεραν στη συνέχεια να απειλήσουν την εστία του Κουτζαβασίλη, με εξαίρεση κάποια μακρινά σουτ του Ντακόλ και του Μαρουκάκη.

Διαιτητής του αγώνα ο Μπαλατσούκας (Ηπείρου).

ΠΑΝΣΕΡΡΑΪΚΟΣ (Μ. Γρηγορίου): Κουτζαβασίλης, Τοντόροφ, Παντελιάδης, Μπριλάκης, Παρασκευαΐδης, Κ. Τριανταφύλλου, Ράνιτς, Ντα Κόστα (80’ Καρασαλίδης), Μπανγκουρά, Στεφανίδης (46’ Κόντος), Τσούτσης (63’ Μίλιεβιτς).

ΚΑΛΛΙΘΕΑ (Λ. Γεωργαμλής): Μιχελής (27’ λ.τρ. Κατσούλης), Φαγιέ, Ντακόλ, Βιγιαρέχο, Μαρουκάκης, Μουσταφίδης (28’ λ.τρ. Χριστοφιλέας 46’ Δρόσος), Θεολόγου, Σταύρου, Φουτσίνι, Κατσικογιάννης, Πίκολο.